>> امروز

10:23:52 - 92/2/13
Print This Page
تعطیلی یک هفته ای واحدهای قطعه‌ سازی به دلیل عدم دریافت سفارش

امروز: دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران از تعطیلی یک هفتگی واحدهای قطعه‌سازی کشور به دلیل عدم ارائه سفارش تولید از سوی خودروسازان و نبود نقدینگی برای خرید مواد اولیه خبر داده است.

ساسان قربانی گفته است: متاسفانه اقدامات شورای رقابت موجب قفل شدن بازار خودرو و ایجاد بحران نقدینگی در صنعت خودرو و قطعه شده است.

براساس توضیحات وی در یک نشست خبری در یک هفته آینده واحدهای قطعه‌سازی به دلیل نبود نقدینگی و همچنین نبود سفارش تولید از سوی خودروسازان تعطیل خواهند بود و در صورت ادامه وضعیت فعلی تعطیلی یک هفتگی صنعت قطعه ادامه‌ دار شده و تولید قطعات به طول کلی متوقف خواهد شد.

گلوردی گلستانی - رییس انجمن قطعه‌سازان ایران - نیز گفته است: شورای رقابت در دو ماهه گذشته بارها اعلام کرده که قیمت خودروها کاهش می‌یابد در حالی که خودشان شاهند هیچ کالایی وجود ندارد که در یک سال اخیر قیمت آن افزایش نیافته باشد.

ایسنا به نقل از وی با بیان این‌که صنعت قطعه و خودرو بالغ بر ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را در اختیار دارند، خاطرنشان کرد:‌ در سه ماهه اخیر ضرر و زیان ده‌ها میلیارد تومانی به قطعه‌سازان و خودروسازان وارد شده که مشخص نیست چگونه باید جبران شود.

رییس انجمن قطعه‌سازان ایران‌ دستورالعمل قیمتی شورای رقابت را قابل اجرا ندانسته و خاطرنشان کرد: خودروسازان در گذشته قیمت‌ها را مطابق با تورم افزایش داده‌اند حال اگر ملزم به کاهش قیمت شوند طبیعتا نرخ قطعات دریافتی را کاهش خواهند داد که این به معنای نابودی رسمی صنعت قطعه خواهد بود.

فرهاد به‌نیا - عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران - نیز در این نشست اظهار کرد:‌ خودروسازان و قطعه‌سازان دوست ندارند قیمت این محصولات افزایش یابد زیرا باعث کاهش فروش خواهد شد با این حال به دلیل تورم موجود چاره‌ای جز این وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تا امروز حدود ۱۳۵ واحد قطعه‌سازی تعطیل شده‌اند، خاطرنشان کرد: ما تمایلی به تعطیلی خطوط تولید نداریم اما زمانی که پولی برای تامین مواد اولیه وجود ندارد چگونه می‌توانیم به تولید ادامه بدهیم.

به ‌نیا تصریح کرد:‌ اگر هم‌اکنون به داد صنعت خودرو و قطعه نرسیم، ارزی که باید صرف واردات دارو و مواد غذایی شود صرف واردات خودرو خواهد شد.