>> امروز

11:52:47 - 92/2/2
Print This Page
ارز مرجع در کمیسیون تلفیق حذف شد؛ دلار ۲۴۵۰‌ تومان؛ نفت ۹۵‌دلار

امروز: بعد از گذشت یک ماه از سال جدید بالاخره کمیسیون تلفیق، قیمت ‌دلار و نفت را در بودجه ۹۲ تصویب کرد و به هرچه گمانه‌زنی در این خصوص بود پایان داد.

جعفر قادری، سخنگوی این کمیسیون دیروز در نشستی خبری اعلام کرد، پس از پیشنهادات زیادی که درخصوص نرخ‌ دلار و نفت وجود داشت،‌دلار به قیمت ۲۴۵۰‌تومان و نفت ۹۵‌دلار تصویب شد. البته او گفت، دولت در هیچ جای بودجه اشاره‌ای به نرخ خاصی در مورد ارز نکرده و قیمت فعلی از طریق ارقام بودجه محاسبه شده است.

ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری همان‌موقع که لایحه بودجه ۹۲ به مجلس تقدیم شد، در توضیح تصمیم دولت درخصوص ارز گفت، نرخ ارز شناور مدیریت شده است. دیروز هم قادری در این‌باره گفت: «در حال حاضر مرجع تعیین نرخ ارز، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی است. ممکن است جمع‌بندی آنها این باشد که نرخ ارز را ۲۴۵۰‌تومان تعیین کنند اما یک ماه دیگر ممکن است بر اساس افزایش منابع ارزی، ‌جمع‌بندی این باشد که این عدد به ۲۲۰۰‌تومان برسد یا برعکس اگر منابع ارزی محدود شود نرخ بالاتری برای‌ دلار پیش‌بینی می‌شود.»

به نوشته روزنامه شرق، او نحوه محاسبه نرخ ارز را به این شکل توضیح داد: «حاصل‌جمع درآمدهای مربوط به نفت ۶۴‌هزار‌و ۶۹میلیارد‌تومان از محل فروش نفت خام و میعانات گازی است. همچنین دو‌درصد از محل فروش نفت به مناطق نفت‌خیز و گازخیز اختصاص می‌یابد که عدد آن‌هزار‌و ۸۰۰ و یک‌میلیارد‌تومان است که جمع این مبلغ نزدیک ۶۶‌هزار‌میلیارد‌تومان خواهد شد.» قادری افزود: «درآمد نفتی ۶۶‌هزار‌میلیارد‌تومانی حاصل‌‌ضرب میزان فروش روزانه یک میلیون و ۳۰۳‌هزار‌بشکه با قیمت ۹۵‌دلار برای ۳۶۵ روز است و نرخ تسعیری که مدنظر دولت بوده ۲۴۵۰‌تومان است.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۲ با بیان اینکه سهم دولت از درآمد نفتی ۵/۵۹درصد است، گفت: «بر اساس قانون، ۲۶‌درصد درآمد نفتی سهم صندوق توسعه ملی و ۵/۱۴درصد سهم وزارت نفت است، همچنین ۵/۵۹درصد باقیمانده هم به عنوان سهم دولت پیش‌بینی شده است. البته پیش‌بینی نرخ ارز در لایحه بودجه به مفهوم حذف نظام ارزی شناور مدیریت شده نیست، بلکه بر اساس برنامه پنجم، نظام ارزی ما شناور مدیریت شده است و این رقم صرفا برای این است که عدد ریالی در بودجه برای محاسبه درآمد نفت وجود داشته باشد حالا اگر نرخ ارز در عمل بالاتر از این برود درآمد نفتی هم بالاتر می‌رود.» البته آنگونه که قادری گفت پیشنهادات متفاوتی از نرخ ارز و نفت در کمیسیون وجود داشت.

در جلسه روز گذشته اعضای کمیسیون آمارهایی را از کشورهای منطقه درخصوص قیمت نفت ارایه کردند اما جمع‌بندی ما این بود که قیمت ۹۵‌دلار برای هر بشکه می‌تواند با توجه به قیمت‌های سال گذشته رقم قابل‌قبولی باشد. در مورد قیمت ارز، پیشنهاداتی در کمیسیون تلفیق مطرح شد و ارقام پیشنهادی ۱۷۰۰ و ۲۲۰۰‌تومان رای نیاورد تا نهایتا عدد ۲۴۵۰‌تومان پیشنهادی دولت مصوب شد. قادری همچنین اضافه کرد: «ممکن است به‌رغم درآمد نفتی ۶۶‌هزار‌میلیارد‌تومانی که پیش‌بینی شده، قیمت نفت یا ‌دلار بالا برود در این صورت ارزهای نفتی با نرخ موجود تسعیر می‌شود و به حساب خزانه واریز خواهد شد، در واقع ممکن است این درآمدها به جای ۱۲ماه در شش ماه محقق شود یا برعکس که در این صورت دولت می‌تواند متمم بودجه ارایه کند.»

ارزش پول ملی رسما کاهش یافت
تعیین این دو نرخ تبعات منفی و مثبتی برای اقتصاد ایران دارد. هادی حق‌شناس، نماینده دور هفتم مجلس در گفت‌وگو با«شرق» تصمیم اخیر کمیسیون تلفیق درخصوص‌دلار ۲۴۵۰‌تومانی را این‌گونه نقد می‌کند: «این نرخ پیامی برای سایر بازارها دارد و آن اینکه سیاستگذاران و تصمیم‌گیران اقتصادی مبنای خود را در سال ۹۲ بر واقعی کردن قیمت‌ها نهاده‌اند. در سال ۸۹ زمانی که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، مهم‌ترین پیام آن واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی بود. در سایر بازارها هم همه منتظر واقعی شدن قیمت‌ها بودند. قیمت‌دلار، بازارکار، پول و... از جمله این نرخ‌ها بود.»

به گفته او دولت در سال ۸۴ به سوی سرکوب مالی حرکت کرد و حالا با افزایش قیمت‌دلار در بودجه یک گام به واقعی‌تر شدن قیمت‌ها نزدیک شده است. این اتفاق به معنای بازگشت به مبانی علم اقتصاد است و بهترین علامت برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محسوب می‌شود. او در ادامه به واردات بی‌رویه در سال‌های قبل اشاره می‌کند که در نتیجه قیمت پایین ‌دلار بر اقتصاد ایران تحمیل شد و تولید را به شرایط فعلی کشاند و عدم توسعه کالاهای صادراتی را به ارمغان آورد.

حق‌شناس به پذیرش آسان‌ دلار ۲۴۵۰تومانی در کشور اشاره می‌کند آن هم به این دلیل که هم‌اکنون دلار در بازار آزاد با قیمت بیش از ۳۰۰۰‌تومان معامله می‌شود. البته افزایش قیمت ‌دلار از ۱۲۲۶‌تومان به ۲۴۵۰‌تومان مزیتی برای جلوگیری از واردات و افزایش تولید نیست زیرا نقدینگی با رشد بیش از ۳۰‌درصد و تورم بالای ۳۰‌درصد مانع جدی تحقق این هدف هستند.

او در ادامه می‌افزاید: «درست است که با افزایش رسمی قیمت‌ دلار ارزش پول ملی رسما کاهش یافت اما این حرکت اجتناب‌ناپذیر بود زیرا نقدینگی و تورم دو شاخصی هستند که این نرخ را به دولت تحمیل کرده‌اند و اگر روند افزایشی نقدینگی و تورم در سال ۹۲ هم ادامه یابد چاره‌ای جز افزایش مجدد نرخ ‌دلار نخواهد بود.» به گفته وی، راهکار درمان بیماری فعلی اقتصاد، صرفا افزایش قیمت‌ دلار نیست بلکه دولت باید نرخ رشد نقدینگی و تورم را مهار کند تا قیمت ۲۴۵۰‌تومانی‌دلار برای اقتصاد کارساز باشد.

این کارشناس اقتصادی به تبعات منفی افزایش نرخ‌دلار هم اشاره می‌کند: «واردات مواد اولیه که تا پیش از این با نرخ ارز مرجع ۱۲۲۶‌تومان انجام می‌شد، از این پس با نرخ ۲۴۵۰‌تومان انجام می‌شود و این قیمت تمام‌شده کالا را افزایش می‌دهد اما چون قیمت ‌دلار در بازار آزاد بیش از ۳۰۰۰‌تومان است این موضوع اثر منفی چندانی نخواهد داشت. در مجموع با این تصمیم دولت و مجلس سه نرخ ارز به دو نرخ کاهش می‌یابد و این گامی به سوی تک‌نرخی شدن ارز محسوب می‌شود که به نفع اقتصاد است.

قیمت ۹۵‌دلاری نفت واقعی است
او در واکنش به نرخ ۹۵‌دلاری نفت هم می‌گوید: «اغلب کشورهای عربی هم همین نرخ را برای نفت خود در نظر گرفته‌اند. میانگین قیمت فروش نفت اوپک هم چیزی حدود ۹۰ تا ۱۰۰‌دلار است. بنابراین به نظر می‌رسد این نرخ نزدیک به واقعیت است. البته با توجه به بندهای دیگر لایحه بودجه، دو رقم باید از این نرخ کم شوند.

براساس قانون برنامه پنجم توسعه سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی در سال سوم اجرای برنامه ۲۶‌درصد و سهم وزارت نفت ۵/۱۴‌درصد است. بر این اساس سهم دولت از درآمدهای نفتی حدود ۶۰‌درصد برآورد می‌شود. حالا اگر دولت نفت را بیش از ۶۰‌دلار هم بفروشد با کسری بودجه مواجه نمی‌شود.»

نفت ۹۵‌دلاری بالاست
مهدی حسینی، معاون سابق امور بین‌الملل وزیر نفت، در گفت‌وگو با«شرق» درخصوص تعیین قیمت نفت در بودجه سال ۹۲، می‌گوید: «در تعیین قیمت نفت، به صورت مقطعی نگاه نمی‌شود بلکه، با توجه به فصل‌های تابستان و زمستان که میزان تقاضا و قیمت افزایش پیدا می‌کند و همچنین بهار که به دلیل کاهش مصرف، قیمت نفت نیز در سطح جهانی کاهش می‌یابد، با در نظر گرفتن ۱۰‌دلار نوسان و کاهش قیمت، نرخ نفت در بودجه را در نظر می‌گیرند. قیمت فعلی نفت در سال‌جاری در شرایطی که با بحران یا وضعیت ویژه‌ای در منطقه یا جهان مواجه نشویم، جهش چندانی نخواهد داشت.»

به گفته او، با توجه به بحران اقتصادی اروپا و آمریکا، پایین بودن رشد اقتصادی و افزایش تولید نفت عراق، لیبی و مالی بازار عرضه اشباع شده است و نمی‌توان امیدی به افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی داشت. حسینی، با بیان اینکه تعیین قیمت نفت در بودجه باید به صورت محافظه‌کارانه باشد تا تغییرات قیمتی نفت براساس سهمش در بودجه آن را متاثر نکند و کسری بودجه که از عوارض تورم است، دامنگیر اقتصاد نشود، می‌گوید: «در شرایطی که قیمت نفت حدود ۱۰۰‌دلار است، معقول‌تر بود نرخ آن را کمتر از ۹۵‌دلار و حتی ۷۰‌دلار تعیین می‌کردند.»

به گفته او، با توجه به اینکه بخشی از درآمد نفت باید صرف توسعه ملی و سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی شود، با کسر این میزان، نفت ۹۵‌دلاری نصیب دولت نخواهد شد. معاون سابق امور بین‌الملل وزیر نفت، با اشاره به تعیین قیمت ۲۴۵۰‌دلار در بودجه ۹۲ می‌گوید: «در شرایطی که دولت بتواند این نرخ را حفظ کند، از چند بعد امتیاز محسوب می‌شود. اول آنکه صادرات توسعه پیدا می‌کند، دیگر آنکه واردات تکلیف خود را می‌داند و از سردرگمی خارج می‌شود و در نهایت سیستم نظارتی و گمرکی که هر روز بخشنامه و دستورالعمل جدید دارند، با روشن شدن فضای تجارت و صنعت، به صورت ساده‌تری می‌توانند برنامه‌ریزی کنند.»

حسینی، می‌افزاید: «ارقام بالای سه‌هزار‌تومان برای‌دلار، ارقام غیرواقعی و حبابی است و اگر دولت توان اجرای نرخ مصوب خود را داشته باشد، نتایج بسیار خوبی خواهد داشت.»

به گفته او، با حذف ارز مرجع که عملا به هیچ‌یک از کالاها غیر از دارو و اقلام اساسی تعلق نمی‌گرفت، نرخ برخی اقلام افزایش خواهد یافت که برای تامین آنها به‌خصوص برای گروه‌های ضعیف باید راه‌حلی اندیشید.