>> امروز

08:40:39 - 92/1/31
Print This Page
برادر جمیله کریمی پس از ده روز بازداشت در پلاک 100: او مستحق این شرایط نیست

امروز: با گذشت ده روز از بازداشت جمیله کریمی عضو شورای مرکزی ائتلاف اصلاح‌طلبان استان فارس تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

این فعال سیاسی در روز چهارشنبه ٢١ فروردین بازداشت و به پلاک صد بازداشتگاه اطلاعات شیراز منتقل شده است.

جمیله کریمی از فعالان سیاسی استان فارس است که یکی از نخستین سازمان‌های غیر دولتی مرتبط با امور زنان را راه‌اندازی کرد.

او از جمله امضا کنندگان نامه ٩١ چهره سیاسی اصلاح طلب برای دعوت از سید محمد خاتمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری بود. خانم کریمی در کنار فعالیت های سیاسی خود یک چهره فرهنگی است که مدیریت مدرسه معراج، شیراز را بر عهده دارد.

متن گفت و گوی "جرس" با برادر جمیله کریمی در پی می آید:
آقای کریمی لطفا از آخرین پیگیری های خود در خصوص وضعیت خواهرتان بگویید.
هیچ اطلاعی از وضعیت خواهرم نداریم و تاکنون پیگیری های ما به نتیجه ای نرسیده است و در آخرین بار روز سه شنبه به پلاک صد مراجعه کردیم تا خواهرم را ملاقات کنیم اما این امکان این ملاقات داده نشد.
علت آن چه بود؟
به ما گفتند قاضی پرونده تشخیص نداده که ما او را ملاقات کنیم. دوباره فردا مراجعه می کنیم تا ببینیم جوابی خواهیم گرفت یا نه؟ البته ما هنوز موفق به ملاقات آقای موسوی قاضی پرونده نشده ایم و از طرف اطلاعات گفتند روز سه شنبه برای ملاقات برویم. روز سه شنبه که رفتیم بعد از معطلی زیاد نهایتا گفتند که قاضی موافق نیست.
تماس تلفنی هم نداشتید؟
نخیر، از زمان بازداشت اصلا نه توانسته ایم او را ملاقات کنیم نه حتی در حد تلفن از حالش باخبر شویم و بسیار هم نگران هستیم.
نحوه بازداشت خانم کریمی چگونه بود و از طرف چه نهاد این بازداشت صورت گرفته است؟
روز چهارشنبه 22 فروردین نیروهای امنیتی به منزل او آمدند و او را بازداشت می کنند و به بازداشتگاه اطلاعات همان پلاک صد می برند.
به چه اتهامی؟
البته من در آنجا نبودم و از جزییات پرونده اطلاعی ندارم اما گویا در ارتباط با مسائل انتخابات و موضع اصلاح طلبی خواهرم است.
پیش از این چنین برخوردهایی با ایشان صورت گرفته بود؟
نخیر، شاید در مواردی او را خواسته بودند اما به این شکل بازداشت و زندانی نشده بود.
آیا از وکیل برای پیگیری حق و حقوق ایشان کمک گرفته‌اید؟
بله، وکیل گرفتیم و به امضاء خواهرم هم رسیده است اما تا الان به پرونده دسترسی نداشته است حالا فردا مراجعه می کند تا از محتویات پرونده باخبر شود.
وکیل خانم کریمی موفق شده اند ایشان را ملاقات کنند؟
نخیر، وکیل فردا مراجعه می کند تا پرونده را پیگیری کند اگر اجازه بدهند شاید بتواند او را ملاقات کند.
می توانید به بخشی از فعالیت های خانم کریمی اشاره کنید؟
او معاون استانداری بود ودر امور بانوان در دوره ای از اصلاحات فعالیت می کرد. به هر حال شخصیت او برای همه روشن است. او شخصی انقلابی از سال 58 بود و کارنامه شفاف در زمینه فعالیت های سیاسی و فرهنگی خود دارد.
در کنار این فعالیت های بعنوان یکی از شاخص های شخصیتی او می توانم به از خودگذشتگی او اشاره کنم. مادرم آلزایمر داشت و در این هفت و هشت سال اخیر بشدت مریض بود. خواهرم تمام انرژی خودش را برای نگهداری از او صرف کرد و بعد از فوت مادرم تازه از این قضیه فارغ شده بود که او را بازداشت کردند.
در پایان هر صحبتی دارید بفرمایید؟
او روحیه حساسی دارد و در این شرایط بی خبری بسیار نگران وضعیت روحی او هستیم. امیدوارم هر زودتر او را آزاد کنند زیرا واقعا مستحق این شرایط و وضعیت نیست.