>> امروز

09:35:47 - 92/1/29
Print This Page
گزارش جدید آژانس: افزایش نصب سانتریفیوژها توسط ایران

امروز: خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع دیپلماتیک در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده است که ایران اخیرا تعداد زیادی سانتریفیوژ جدید نصب کرده است.

به گزارش فارس، بنا بر این گزارش، تعداد سانتریفیوژهای ایران طی سه ماه گذشته، در سایت فردو سه برابر شده و به 600 عدد رسیده است. البته همه این سانتریفیوژها وارد چرخه عملیاتی نشده و نصب برخی از آن‌ها کامل انجام نشده است.

دو دپیلماتی که این خبر را به آسوشیتدپرس داده‌اند، اجازه افشای این اطلاعات را نداشته و به همین جهت خواسته‌اند نام آن‌ها فاش نشود.

به گزارش دویچه وله، تاکید کرده‌اند که کارشناسان آژانس در زمان بازدید خود از تاسیسات اتمی ایران، امکان شمارش دقیق سانتریفوژها را نداشته‌‌اند. از سوی دیگر، آنها اجازه نزدیک شدن به سانتریفوژها را هم نیافته‌اند؛ در نتیجه نمی‌توانند در مورد کارآیی فنی آنها نیز قضاوت کنند.

به نوشته آسوشیتدپرس، یکی از این دو دپیلمات اهل کشوری است که نگاهی انتقادی به برنامه اتمی ایران دارد و دیگری متعلق به کشوری بی‌طرف است. این دو دیپلمات که فعالیت‌های اتمی ایران را به دقت دنبال می‌کنند، به دلیل مجاز نبودن در افشای اطلاعات محرمانه آژانس، خواستار محفوظ ماندن نام خود شده‌اند