>> امروز

10:23:21 - 92/1/27
Print This Page
بازگشت رضا شهابی به زندان

امروز: رضا شهابی، فعال کارگری محبوس در بند 350 زندان اوین که روز 18 دی سال 91 پس از 23 روز اعتصاب غذای اعتراضی برای درمان بیماری به مرخصی اعزام شده بود؛ صبح دیروز به زندان بازگشت.

ربابه رضائئ با تایید این خبر به "جرس" می گوید: "با مخالفت اطلاعات و دادستانی برای تمدید مرخصی درمانی همسرم، او را به زندان برگرداندند. در طی این مدت که در مرخصی بود توانست مشکلات جسمانی را که در زندان به آن دچار شده بود و به مرحله حادی رسیده بود را رسیدگی کند و تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد. اما متاسفانه با ادامه درمان او موافقت نشد. نگرانی ما هم از این است در طی این مدت که مشکلات گردن و دندانهایشان زیر نظر پزشک متخصص در حال خوب شدن بود دوباره با شرایط زندان به حالت اول بازگردد."

وی خاطرنشان می کند: "این احتمال است که با توجه به نزدیکی روز جهانی کارگر و انتخابات او را به زندان برگردانند اما این همه مداوا و درمان پس از گذشت چند مدت دوباره بی اثر می شود و دوباره دردهای او شروع می شود. تمام اینها را هم به مسئولین گفتیم اما باز موافقت نکردند."

بازگشت شهابی به زندان در حالی صورت می گیرد که دوران درمان وی به پایان نرسیده و او همچنان از دیسک گردن و کمر رنج می برد. و به گفته پزشکان وی بدلیل وضعیت حاد جسمانی توان تحمل کیفر را ندارد.

رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران در 22 خرداد ماه 89 بازداشت شد و ماهها در بند 209 زندان اوین در بلاتکلیفی بسر برد. نهایتا پس از 22 ماه حبس و آزار و اذيت در چهارم خرداد ماه در شعبه ی 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی دادگاهی برای وی تشکیل شد که در آن رضا شهابی و وکیل او تمامی اتهامات را رد کردند و خواستار اعلام حکم برائت و آزادی فوری رضا شهابی شدند اما در فروردین سال گذشته به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

اين حكم شامل يك سال زندان به اتهام فعاليت تبليغي عليه نظام و پنج سال زندان به اتهام واهي تباني به قصد اقدام عليه امنيت ملي صادر شده بود.
همچنين در اين حكم، رضا شهابي، كارگر و عضو هيات مديره و مسوول مالي سنديكاي كارگران شركت واحد تهران، به پنج سال ممنوعيت از فعاليت نيز محكوم شده است.