>> امروز

09:43:37 - 92/1/21
Print This Page
فرمانده ناجا: خستگی نوروز تمام شود، طرح امنیت اجتماعی را شروع می کنیم

امروز: احمدی مقدم فرمانده ناجا در اولین نشست مطبوعاتی خود در سال جدید، از شروع طرح امنیت اخلاقی در ابتدای اردیبهشت خبر داد.

به گزارش خبر آن لاین، یکی از خبرنگاران در این نشست از کیفیت طرح امنیت اخلاقی و حضور گشت ارشاد در بهار و تابستان پرسید و گفت: "در آستانه انتخابات طرح امنیت اخلاقی کمرنگ می شود؟" وی اجرای طرح امنیت اخلاقی و اجتماعی را یکی از مطالبات مردم از پلیس داتست و گفت: "ما باید به مطالبات پاسخ بدهیم."

او در اماری که پیش از این سوال از مطالبات مردم از پلیس ارائه کرد، مطالبه مردم از پلیس در بحث برخورد با بدحجابی و بدپوششی را حدود ۳۰ درصد عنوان کرد.

احمدی مقدم اما در پاسخ به شروع طرح امنیت اخلاقی در فصل گرم و با کیفیت و شدت سال های گذشته هم گفت: "اقدامات پلیس تابعی از مطالبات مردم است. طرح امنیت اخلاقی را شروع می کنیم. اما ممکن است در نحوه و کیفیت برخورد تجددی نظر داشته باشیم."

او به فرهنگ سازی اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده است اقدامات فرهنگی-اجتماعی بهتر جواب می دهد. همین امسال تجربه نشان داد که مردم با پلیس همکاری می کنند. کاهش مصدومان و حواشی چهارشنبه سوری و همکاری مردم با پلیس راهور در ترددهای جاده ای نوروز، نمونه فرهنگ سازی است. اینها نشان می دهد اقدامات اموزشی و فرهنگی بیشتر جواب می دهد."

احمدی مقدم گفت: "ما دنبال امنیت اجتماعی شده هسنیم نه اجتماع امنیتی شده. ضمن اینکه تحت تاثیر انتخابات نیستیم. البته تاثیر خودش را دارد. اما نهایتا یک هفته قبل و بعد روز انتخابات تاثیر دارد. بالاخره ما باید با افزایش مراقب ‌ها صحنه انتخابات را امن کنیم اما این مسئله ربطی ندارد که تا زمان انتخابات کار پلیس تعطیل شود."

او همچنین از شروع طرح امنیت اخلاقی از اول اردیبهشت خبر داد: "خستگی طرح نوروزی تمام شود، از اول اردیبهشت طرح های امنیت اخلاقی و اجتماعی را شروع می کنیم"

آخرین قیمت تریاک، هروئین و شیشه

در بخش دیگری از نشست خبری، فرمانده ناجا از افزایش قیمت مواد مخدر خبر داد. او گفت: افزایش قیمت موادمخدر در افغانستان، افزایش قیمت دلار در ایران و افزایش ریسک انتقال موادمخدر در مرزها موجب افزایش قیمت موادمخدر شد.

احمدی مقدم قیمت های سه مخدر را چنین اعلام کرد: قیمت هر کیلو تریاک سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است، این در حالی است که دو سال قبل ۷۰۰ هزار تومان بود. هرویین ۱۴ میلیون تومان شده است. اما قبلا ۳ میلیون تومان بود. قیمت شیشه از کیلویی سه تا چهار میلیون تومان به ۱۷ میلیون تومان رسیده است.

او گفت: این افزایش قیمت موادمخدر در افزایش میزان وقوع سرقت خرد و کاهش گرایش بسیار موثر است.

پایین ترین احساس امنیت در استان های تهران و البرز

اما فرمانده ناجا آماری از پایین ترین حد احساس امنیت هم ارائه کرد: بر اساس نظرسنجی‌ها پایین‌ترین احساس امنیت در استان البرز و فرماندهی شرق و غرب تهران است. دلیل هم رشد شهرک‌ها و همچنین مهاجرت شدید و بی‌رویه جمعیت است. تا حدی که ما هرچه واحدهای انتظامی تشکیل می دهیم، بازهم عقب می مانیم. البته احساس پایین امنیت در این سه منطقه در حالی است که میزان وقوع جرایم در این مناطق بالا نیست."

به گفته او برای بهبود احساس امنیت در این مناطق، نیروی انتظامی در سال ۹۲ طرح‌های ویژه‌ای را در شرق و غرب تهران و همچنین استان البرز اجرا خواهد کرد.

شرط برپایی کارناوال های انتخاباتی

در بخشی از نشست، یکی از خبرنگاران از برپایی کارناوال های تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری پرسید. احمدی مقدم هم گفت که پلیس با تجمعات مجوزدار همکاری می کند: "اگر مجوز داشته باشند، هواداران کاندیداها می توانند کارناوال برپا کند. اما نیروی انتطامی از هرگونه اقدام فاقد مجوز ممانعت می کند."

او همچنین گفت: اولویت پلیس در سال جاری برگزاری انتخاباتی امن است همه پیش‌بینی‌ها از جمله اشرافیت اطلاعاتی، آمادگی عملیاتی و هماهنگی با سایر سازمان‌ها انجام شده است و من از کاندیداها درخواست می‌کنم که از ایجاد تنش پرهیز کنند."

فرمانده ناجا پیش بینی کرد حداقل ۶۵ درصد در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شرکت کنند: "بررسی‌ها نشان داده است علاوه بر حضور بالای مردم در انتخابات آتی، روحیه دشمن‌ستیزی نیز افزایش یافته و ۸۵ درصد از مردم فشار اقتصادی و گرانی را متوجه فشار دشمنان می‌دانند و به همین دلیل نیز می‌خواهند در برابر دشمن ایستادگی کنند."