>> امروز

10:38:09 - 92/1/20
Print This Page
هشدار دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های صنعت ریخته‌گری به تشدید بحران در صنایع کشور

امروز: دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های صنعت ریخته‌گری با اشاره به کاهش تولید و تعدیل نیروی واحدهای تولیدی در سال ۱۳۹۱ گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بازار داخلی در رکود به سر برد که در این بین بقای واحدهای تولیدی بدون تفکر صادراتی مشکل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، عبدالحمید قدیمی با اشاره به این‌که در سال ۱۳۹۱ میزان کاهش تولید در واحدهای صنعت ریخته‌گری بعضا به ۴۰ درصد رسید، گفت: همچنین در این سال شاهد تعدیل نیروی گسترده در برخی واحدها نیز بودیم. به عنوان مثال فقط در یک واحد تعداد نیروهای کاری از ۸۰۰ به ۲۲۰ نفر رسید.

وی با بیان این‌که برخی واحدهای ریخته‌گری با خودروسازان کار می‌کنند، افزود: تولید خودرو در کشور نصف شده است و مشکلات صنایع خودروسازی نیز به صورت مستقیم به شرکت‌های قطعه‌سازی و از جمله واحدهای ریخته‌گری منتقل شده است.

وی با اشاره به کاهش شدید درآمدهای نفتی طی سال ۱۳۹۱ عنوان کرد: به نظر من در حوزه صنایع دولتی تا حدود زیادی سود و زیان شرکت‌ها ساختگی است و نمی‌توان به آمار عملکرد آن‌ها اطمینان کرد چرا که صنایع بزرگ هرچه هم دچار مشکل شوند با استفاده از اعتبارات و بودجه‌های دولتی سرپا می‌مانند. به عنوان مثال در بازار فولاد شاهد این هستیم که قیمت‌ها دستوری بوده و براساس عرضه و تقاضا تعیین نمی‌شود.

وی افزود: از اظهارات مقامات دولتی می‌توان این طور نتیجه گرفت که امسال تقریبا هیچ درآمد نفتی به بخش صنعت کشور تزریق نخواهد شد. در این بین صنایعی که از نظر بهره‌وری شرایط خوبی نداشته باشند دچار بحران‌های شدیدی خواهند شد.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های صنعت ریخته‌گری راهکار اصلی خروج از بحران فعلی را در بخش صنعت توجه به صادرات دانست و گفت: تنها راه فراری که برای تولیدکنندگان باقی مانده بازارهای صادراتی است. چون بازار داخل با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده پیش‌بینی می‌شود که در سال ۱۳۹۲ در رکود بسر خواهد برد و بنابراین تولیدکنندگان باید سراغ بازارهای صادراتی بروند.

قدیمی با این توصیف که وضعیت بازار داخلی بسیار شکننده است، توضیح داد: دخالت دولت در مدیریت ارز صادرکنندگان و اجبار صادرکنندگان به فروش ارزشان به نرخ مبادله‌ای آثار مثبتی در پی نخواهد داشت.

او همچنین با اشاره به محقق نشدن سهم تولید از درآمد هدفمندی یارانه‌ها گفت: تعداد بسیار انگشت شماری از صنایع هم موفق شدند وام‌های بازسازی و نوسازی وعده داده شده را دریافت کنند و این در حالی بود که بانک‌ها هم دچار کمبود منابع شدند و پیش‌بینی ما این است که امسال نیز همین وضعیت ادامه یابد.