>> امروز

05:33:07 - 92/1/19
Print This Page
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: غنی سازی را هیچگاه رها نمیکنیم

امروز: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: انتخابات یک سیاست است و تاثیری در روند مذاکرات نخواهد داشت.
به گزارش ایلنا، علاءالدین بروجردی با حضور در جمع خبرنگاران گفت: در راستای فوت یکی از شهروندانمان در تصادف با ماشین دیپلمات عربستان، دواتگری که رئیس کمیسیون امنیت را مسئول کردیم تا به خانواده این از دست رفته حضور پیدا کند.
وی افزود: فردی که به قتل رسیده یک فرد بسیجی بوده که در تصادف با ماشین دیپلمات عربستان این اتفاق برای وی رخ داده است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: تخلفات دیپلمات عربستان مضاعف است چراکه چند بطری مشروب الکلی باز شده و بسته در ماشین این دیپلمات وجود داشته است و تست پلیس نشان می‌دهد که این دیپلمات در حال مستی رانندگی کرده است.
بروجردی خاطرنشان کرد: تا زمان تعیین تکلیف و استیفای حقوق این خانواده از سفر این دیپلمات به کشور خود ممانعت می‌شود کسانی که به عنوان دیپلمات در کشور هستند هر چند که مصونیت دارند ولی حتماً باید قوانین کشور را رعایت کنند و ضروری است که به عنوان دیپلمات درخصوص عدم رعایت قوانین کشور ما پاسخ دهد.
نماینده مردم بروجرد در مجلس خاطرنشان کرد: گزارش اولیه پلیس آماده شده است و عنوان اتهامی این دیپلمات در آینده‌ای نزدیک مشخص خواهد شد که به چه عنوانی حق سفر به کشور خود را ندارد.
و در پاسخ به سئوالی در خصوص حادثه اتوبوس زائران ایرانی در عربستان اظهار داشت: قرار است کمیته حقیقت‌یابی را به عربستان اعزام کنیم که این موضوع به وزارت خارجه هم منعکس شده است.
وی افزود: ضروری است که پیگیری‌ها در این رابطه انجام شود؛ بنده ضمن عرض تسلیت به خانواده‌هایی که جان عزیزانشان را از دست دادند باید اعلام کنم که کمیسیون به طور جدی پیگیر این موضوع است.
بروجردی در خصوص تعطیلی فردو نیز گفت: در فردو دو موضوع وجود دارد که موضوع اول اجرای پدافند غیرعامل است چراکه تهدیدهای مکرری از سوی غرب علیه نظام انجام می‌شود و این پدافند غیرعامل در اطراف تاسیسات هسته‌ای ایجاد شد و هیچگاه متوقف نخواهد شد.
وی افزود: ما در مقطعی نیازمند غنی سازی با درصد بیشتر از ۲۰ درصد هستیم و غنی سازی هیچ‌گاه در ایران متوقف نخواهد شد و در ماده ۴ ان پی تی نیز آمده است که غنی سازی حق ایران است و ما می‌توانیم ۲۰ درصد و بالا‌تر نیز داشته باشیم.
بروجردی در ادامه خاطرنشان کرد: در ماده ۴ ان پی تی کاملا تصریح شده است که ایران حق دارد که غنی سازی را داشته باشد و ایران این را سرلوحه کار خود قرار خواهد داد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: تعلیق ۲۰ درصد غنی سازی اورانیوم و فردو از پیشنهادات گروه ۱+۵ بوده است و ما این پیشنهاد را مطرح نکرده‌ایم و تا زمانی که غربی‌ها حق ایران را در داشتن غنی سازی به رسمیت نشناسند ما نیز پیشنهادات آنان را نخواهیم پذیرفت و هیچ گزینه دیگری به جز برداشتن کامل تحریم‌های ظالمانه از سوی غرب علیه ایران را نمی‌پذیریم.
وی افزود: گروه ۱+۵ گام اول را در جهت خلاف عهدنامه‌های ان پی تی برداشته است و تا این تخلف برطرف نشود شرایط مذاکره عادی نخواهد شد.
نماینده مردم بروجرد در مجلس بیان کرد: عقب نشینی از برخی از تحریم‌های اعمال شده در مورد ایران از جمله اهداف نشست آلماتی ۱ و ۲ بوده است و در آلماتی ۲ نیز آن‌ها پیشنهادات ایران را پذیرفته‌اند و قبول کرده‌اند که در دوره کوتاهی طی تماس تلفنی نتیجه را اعلام کنند.
بروجردی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه آیا نتیجه انتخابات تاثیری در روند مذاکرات خواهد داشت یا خیر گفت: انتخابات یک سیاست است و تاثیری در روند مذاکرات نخواهد داشت.