>> امروز

20:10:14 - 92/1/14
Print This Page
برادر حسین خواستار الحاق جمهوری آذربایجان به خاک ایران شد

امروز: نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان در یادداشتی در نخستین روز انتشار این روزنامه در سال ۹۲ خواستار الحاق جمهوری آذربایجان به ایران شد!

به گزارش کلمه، حسین شریعتمداری چند سال قبل هم با نگارش یادداشتی با عنوان «آوازهای کوچه باغی» که در آن بحرین یکی از استان های ایران خوانده شده بود، باعث شد وزارت امور خارجه کشورمان مجبور به عذرخواهی از این کشور شود.

اکنون وی در یادداشتی با عنوان «نوبت باکو» به زعم خود به تحرکات اخیر برخی گروه های وابسته جدایی طلب در آذربایجان واکنش نشان داده و نوشته است: مسئولان محترم کشورمان می توانند به دولت جمهوری آذربایجان پیشنهاد کنند که الحاق جمهوری آذربایجان به آذربایجان ایران را در میان مردم آن کشور به رفراندوم بگذارند.

مدیرمسئول کیهان نتیجه رفراندوم را هم اینگونه پیش بینی کرده است: نتیجه اما، از هم اکنون به آسانی و با قاطعیت قابل پیش بینی است و یا، خواسته واقعی آنان برای تشکیل یک نظام اسلامی شبیه جمهوری اسلامی ایران را از طریق یک رفراندوم با دو گزینه «آری» و «نه» جویا شوند. آنچه در میان مردم شریف جمهوری آذربایجان جریان دارد به وضوح نشان می دهد که آنها در گام اول خواستار الحاق به ایران اسلامی هستند و اولویت دوم را در تشکیل یک نظام اسلامی با ساختاری برگرفته از ساختار جمهوری اسلامی ایران می دانند.

یادداشت شریعتمداری در کیهان، واکنشی به همایشی است که روز دهم فروردین توسط یک گروه جدایی طلب در سالن اجتماعات هتلی در باکو برگزار شد و البته با واکنش سریع وزارت امور خارجه و احضار سفیر جمهوری آذربایجان از سوی معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه کشورمان هم مواجه شد.

اما برخلاف آن همایش که هیچ یک از مسئولان فعلی دولت آذربایجان در ان شرکت نداشت، این یادداشت در روزنامه ای که به رهبری منتسب است و از دولت بودجه دریافت می کند، منتشر شده است و بدین ترتیب بار دیگر باید منتظر شرمندگی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی به خاطر این رفتار نسنجیده و دور از منطق کیهانیان باشیم.