>> امروز

17:51:08 - 92/1/5
Print This Page
درخواست سنای آمریکا از اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم های علیه ایران

امروز: بیانیه پیشنهادی دو نماینده دموکرات و جمهوریخواه سنای آمریکا برای محدودتر کردن کاربرد یورو در معاملات خارجی ایران، دیروز شنبه ۲۳ مارس به اتفاق آراء سناتورها تصویب شد.
به گزارش بی بی سی فارسی، سناتور جو مانچین و سناتور مارک کرک که به ترتیب دموکرات و جمهوریخواه هستند، در متنی که پنجشنبه گذشته تقدیم مجلس سنا کردند، مبادلات مالی درون بانکی بانک مرکزی اروپا را هدف گرفته بودند تا امکان استفاده ایران از نظام مالی داخلی بانک های اروپایی برای مبادلات مالی را منع کنند.
اتحادیه اروپا همانند ایالات متحده، مجموعه ای از تحریم های سنگین را با هدف کاستن از درآمدهای نفتی ایران و ممانعت از دسترسی حکومت این کشور به منابع مالی به اجرا گذاشته است.
با این حال، خواسته سناتورها جلوگیری سختگیرانه تر از دسترسی ایران به ذخایر یوروی خود است.
با تصویب این طرح در سنای آمریکا، فشار سیاسی بر اتحادیه اروپا برای اقدام عملی افزایش یافته است.
تا اینجا هم تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا که با هدف فشار بر ایران برای پذیرش خواسته های اتمی کشورهای غربی اعمال شده، دسترسی ایران به نظام مالی بین المللی را به شدت محدود کرده است.
تحریم های آمریکا باعث شد تا سال گذشته اتحادیه جهانی انتقالات مالی بین بانکی (سویفت) همکاری خود را با بانک های ایرانی قطع کند.
کنگره آمریکا تجارت طلا و دیگر فلزهای پربها با ایران را پیشتر منع کرده بود تا مانع از مبادله درآمدهای نفتی ایران با این فلزات به جای ارزهای معتبر شود.