>> امروز

10:53:06 - 91/12/28
Print This Page
بودجه تنها برای ۳ ماه اول سال ۹۲ تنها چهار روز مانده به عید تصویب شد

امروز: در آخرین جلسه مجلس نهم در سال ۹۱ تنخواه دولت توسط مجلس تصویب و بعد هم از طرف شورای‌نگهبان تایید شد؛ تا سه ماهه نخست سال اگر رنگ بودجه سالانه به خود نمی‌بیند دست‌کم کشور تنخواهی برای چرخش روزگار داشته باشد.

به گزارش روزنامه بهار, نمایندگان لایحه بودجه سه‌دوازدهم را اصلاح کردند تا شورای نگهبان آن را تایید کند. در گزارش کمیسیون برنامه و بودجه، پیشنهاد شده بود به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان یک بند به بند الف ماده واحده لایحه بودجه سه‌دوازدهم الحاق شود. در جریان بررسی این پیشنهاد کمیسیون، محمدحسین فرهنگی، عضو هیات‌رییسه مجلس یک پیشنهاد جایگزین به جای پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه مطرح کرد که مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت. مقرر شد ۹۰‌میلیارد تومان بابت هزینه‌های اجرایی انتخابات توسط وزارت کشور، مبلغ ۵۵‌میلیارد تومان بابت هزینه‌های نظارت بر انتخابات توسط شورای نگهبان و مبلغ ۲۵‌میلیارد تومان بابت هزینه‌های نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط مجلس شورای اسلامی اختصاص داده شود. طبق تبصره این بند الحاقی نیز مقرر شد در صورت اتمام انتخابات ریاست‌جمهوری در مرحله اول، از سقف‌های مذکور، مبلغ ۳۵‌میلیارد تومان از وزارت کشور و ۲۰‌میلیارد تومان از شورای نگهبان کسر می‌شود.

نمایندگان در نهایت با ۱۲۳ رای موافق، ۵۵ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع از ۲۲۶ نماینده حاضر در جلسه، این بند الحاقی را به تصویب رساندند. همچنین مجلس‌ با الحاق یک تبصره به ذیل ماده واحده بودجه سه‌دوازدهم برای تامین نظر شورای نگهبان نیز موافقت کردند. به موجب مصوبه مجلس، دولت موظف شد با تصویب قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور، از تاریخ اول فروردین ۱۳۹۲ براساس قانون مزبور اعمال حساب کنند. در میانه جلسه مجلس محمد‌حسین فرهنگی، عضو هیات‌رییسه مجلس، خبر داد اعضای شورای نگهبان در مورد مصوبه سه‌دوازدهم تماس گرفتند و گفتند که چون قید صددرصد تخصیص یافته در مصوبه آمده از ابتدای سال مبالغ در حد مرحله اول حتما باید پرداخت شود. وی افزود: اعضای شورای نگهبان اعلام کردند که این موضوع باید در مذاکرات تصریح و درج شود.

در ادامه غلامرضا کاتب، نماینده گرمسار و سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در جریان بررسی لایحه اعاده شده بودجه سه‌دوازدهم از شورای نگهبان، پیشنهادی را مطرح کرد که به موجب آن ۵۲‌میلیارد برای برگزاری انتخابات به وزارت کشور، ۳۵‌میلیارد به شورای نگهبان و ۱۵‌میلیارد تومان به مجلس برای نظارت بر انتخاب شوراها اختصاص می‌یافت. کاتب در بخشی از سخنانش گفت: آنچه در این پیشنهاد مطرح شده، سه نکته اساسی دارد که این اعتبارات به صورت علی‌الحساب در قالب تنخواه در اختیار این سه دستگاه قرار گیرد و تا اردیبهشت ماه صددرصد آن تخصیص می‌یابد. وی افزود: اگر دستگاه‌ها کسر بودجه هم داشته باشند، در قالب بودجه ۹۲ آن را محاسبه خواهیم کرد و کسری آن را پیش‌بینی می‌کنیم و بعد از خرداد ماه می‌توانند آن را دریافت کنند. پس از این سخنان کاتب، علی لاریجانی، رییس مجلس، گفت: یک پیشنهادی آقای فرهنگی مطرح کرده که پیش‌بینی کشیدن انتخابات به مرحله دوم و هزینه‌های آن در این پیشنهاد وجود دارد و به نظر می‌رسد کامل‌تر و جامع‌تر باشد، لذا از آقای فرهنگی می‌خواهیم توضیحاتشان را درباره این پیشنهاد بدهند.

در ادامه محمدحسین فرهنگی نیز در سخنانی گفت: وزارت کشور دو ردیف در قوانین بودجه سالانه دارد، برای مجلس به منظور نظارت بر انتخابات شوراها اعتبارات کافی دیده نشده بود؛ به همین دلیل ممکن است ما را دچار مشکل کند. از طرفی باید احتمال دهیم انتخابات در یک مرحله تمام نشود، در این صورت آیا نباید اعتباراتی برای وزارت کشور و شورای نگهبان در صورت کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم در نظر بگیریم؟ در نهایت نمایندگان این پیشنهاد را تصویب کردند. حسین سبحانی‌نیا، عضو هیات‌رییسه مجلس، اظهار داشت: بعد از این‌که مجلس ایراد شورای نگهبان به لایحه سه‌دوازدهمی را مورد بررسی قرار داد اعضای شورای نگهبان پیام دادند که باید قید از ابتدای سال پرداخت می‌شود هم در مذاکرات درج شود. وی افزود: بر همین اساس آقای فرهنگی عضو هیات‌رییسه مجلس این موضوع را از تریبون مجلس اعلام کرد تا مشکل شورای نگهبان هم حل شود و این موضوع در مذاکرات بیاید. لذا ایرادات شورای نگهبان به لایحه سه‌دوازدهم برطرف و این مصوبه مجلس مورد تایید شورای نگهبان هم قرار گرفت.

تابش: رد مصوبه مجلس درباره بودجه سه‌دوازدهم بدسلیقگی شورای نگهبان بود

رفت و برگشت لایه بودجه سه‌دوزادهم البته با اعتراض برخی نمایندگان هم مواجه شد. شورای نگهبان پیش از این لایحه سه‌دوازدهم را به دلیل لحاظ نشدن بودجه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و انتخابات شورا‌ها رد کرد بود. محمد‌رضا تابش نماینده اردکان طی اخطاری با استناد به اصول ۹۴ و ۱۱۹ قانون اساسی گفت: قانون اساسی در جلسه علنی مجلس گفت: اصل ۹۴ تصویب کرده که شورای نگهبان باید مصوبات مجلس را با موازین شرع و قانون اساسی تطبیق بدهد و در اصل ۱۱۹ نیز تصریح شده که یک ماه قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری، باید انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود. وی افزود: اکنون که در تاریخ ۱۲/۵/۹۲ دوره ریاست‌جمهوری تمام می‌شود و یک ماه قبل از این تاریخ می‌شود ۱۲/۴/۹۲، ایراد شورای نگهبان به لایحه سه دوازدهم بودجه ۹۲ بدسلیقگی است. تابش گفت: شورای نگهبان می‌تواند اجازه دهد که هزینه انتخابات از آن تنخواه پرداخت شود و سپس مجلس اقدامات قانونی لازم را اتخاذ می‌کرد و این‌که در شرایط کنونی لایحه سه‌دوازدهم رد شده است نوعی بدسلیقگی است.