>> امروز

06:38:47 - 91/12/24
Print This Page
فرماندارتهران: درانتخابات آینده قطعا شبهه وارد میکنند ولی از الان بگویم، صفرتا صدش دروغ است

امروز: فرماندار تهران با بیان برخی جزئیات برگزاری دو انتخابات پیش رو در سال آینده، گفت: در انتخابات سال آینده حتما شبهه وارد خواهد شد اما من از الان در مورد اینکه شبهات و اشکالات صحت دارد، می‌گویم که از صفر تا صد آن دروغ محض است.

به گزارش ایسنا، عیسی فرهادی صبح امروز در یک نشست خبری با بیان اینکه "فرمانداری تهران تقریبا یک هشتم انتخابات کشور را در دل خود دارد"، تاکید کرد: برای انتخابات ریاست جمهوری چهار هزار شعبه و برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا چهار هزار شعبه در تهران در نظر خواهیم گرفت.

وی افزود: در روز انتخابات یکصد هزار نفر نیروی انسانی برای برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در نظر گرفته شده و شناسایی این افراد از هم‌اکنون آغاز شده است و بخشی از نیروهای پشتیبانی و مدیران اداره‌کننده این مجموعه‌ها و ستاد انتخابات تهران نیز از 40 روز پیش کار خود را آغاز کرده‌اند و جلسات فراوانی با وزارتخانه‌ها و ادارات داشته‌ایم.

فرماندار تهران در ادامه با بیان اینکه "هیات‌های اجرایی برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در 15 اردیبهشت‌ماه تشکیل می‌شود"، گفت: پیش‌بینی ما این است که تا پایان روز شنبه (فردای انتخابات) بعد از برگزاری انتخابات نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کنیم و همچنین نتیجه انتخابات شوراهای شهر طی سه تا چهار روز اعلام شود.

فرهادی درباره تمهدیدات امنیتی که برای این دو انتخابات در نظر گرفته شده است، گفت: تهران شرایط امنیتی خاصی دارد و همواره مورد توجه بیگانگان بوده است. در این راستا برای برگزاری دو انتخابات آینده بین سه تا پنج نفر در هر شعبه‌ای امنیت آن شعبه را برقرار خواهند کرد و از 15 هزار نفر از نیروهای انتظامی در تهران نیز استفاده می‌شود و در این راستا دو تیپ از نیروی انتظامی آماده‌باش خواهند بود.

وی با بیان اینکه "99 گردان عاشورا نیز از بسیج مستضعفین در انتخابات آینده آماده‌باش هستند"، اظهار کرد: گرچه ان‌شاءالله نیازی به استفاده از آنها نخواهد بود، ولی تدابیر لازم در این بخش فراهم شده است.

فرماندار تهران تاکید کرد: به شدت دنبال این هستیم که از چهار هزار شعبه اخذ رای بازدید انجام شود و ورود و خروج و استراحت مردم در مکان مناسبی انجام شود. رییس ستاد انتخابات تهران آقای شهرکی نیز در حال بازدید شعب هستند تا مکان‌های نامناسب در دوره‌های قبلی انتخابات حذف شود.

فرهادی درباره تاریخ برگزاری امتحانات مدارس تهران نیز گفت: امتحانات مدارس باید تا 20 خرداد سال آینده در همه مقاطع تمام شده باشد و بعد از انتخابات هیچ امتحانی باقی نمانده باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: آنچه برای ما مهم است، برگزاری انتخابات شیشه‌ای و کاملا شفاف و روشن است و گرچه تاکنون تمام دوره‌های انتخابات شفاف بوده‌اند، ولی کمتر روی بُعد مردمی بودن انتخابات پردازش صورت گرفته است در حالی که انتخابات در ایران توسط مردم برگزار می‌شود.

فرهادی با بیان اینکه "فرمانداری‌ها پشتیبانی‌کننده انتخابات و حلقه وصل مردم هستند"، به بیان نحوه تشکیل هیات‌های اجرایی پرداخت و اظهار کرد: اگر اعضای انتخاب شده از سوی هیات اجرایی پای حرمت‌های انتخابات نباشند آن انتخابات از حیزانتفاع ساقط خواهد شد.

فرماندار تهران همچنین گفت که برخی به انتخابات شبهه وارد می‌کنند که البته دروغی بیش نیست و چنین چیزی وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد که شمارش آرا در دو انتخابات آینده به صورت دستی انجام خواهد شد.

فرماندار تهران همچنین درباره حضور نمایندگان کاندیداها و احزاب در شعب اخذ رای گفت: نمایندگان کاندیداها می‌توانند در شعبه‌ها حضور داشته باشند به شرطی که نیروهایشان را معرفی کنند. همچنین ما نمایندگان احزاب را در کنار صندوق‌ها به عنوان ناظر معرفی می‌کنیم؛ البته هیچ‌کس حق دخالت ندارد ولی نمایندگان می‌توانند تا پایان شمارش آرا، در این پروسه حضور داشته باشند.

خبرنگاری از فرماندار تهران پرسید که "چه تمهیداتی اندیشیده‌اید تا اتفاقات انتخابات ریاست جمهوری 88 تکرار نشود و کسی شبهه‌ای به نتایج وارد نکند؟" که فرهادی پاسخ داد: در انتخابات سال آینده حتما شبهه وارد خواهد شد اما من از الان در مورد اینکه شبهات و اشکالات صحت دارد، می‌گویم که از صفر تا صد آن دروغ محض است.

وی افزود: من در انتخابات ریاست جمهوری گذشته در یکی از استانداری‌ها معاون سیاسی بودم و با توجه به اعتراضاتی که انجام شد، 40 شعبه را مورد بازبینی قرار دادیم و دیدیم هیچ اشکالی وجود ندارد. در یکی از شعبه‌ها نماینده آقای کروبی حضور داشت و حتی گفت من خودم به آقای کروبی رای ندادم. در انتخابات 88 هزینه سنگینی پرداخت کردیم اما مردم با حضور در صحنه 9 دی توطئه‌ها را خنثی کردند.

فرهادی در ادامه با بیان اینکه "در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هر پنج نفر از کاندیداها می‌توانند یک نفر را به عنوان نماینده در شعب داشته باشند، گفت: فرآیند انتخابات شوراهای اسلامی شهر وروستا از 17 فروردین آغاز خواهد شد و تا پنج روز هیات‌های اجرایی تشکیل می‌شود. از 15 اردیبهشت نیز فرآیند انتخابات ریاست جمهوری آغاز و تا پنج روز هیات‌ اجرایی تشکیل می‌شود.

فرماندار تهران همچنین با بیان این‌که "هرجا در مورد انتخابات ابهامی وجود داشته باشد جواب می‌دهیم"، اظهار کرد: کاش قانونی بود که طی آن اگر فردی اعتراض نابجا داشت، برای بیان این اعتراض نابجا مجازات شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است که برای انتخابات شوراها در تهران 30 هزار نفر ثبت‌نام کنند که از این تعداد، 30 نفر یعنی یک درصد ثبت‌نام کنندگان انتخاب خواهند شد و 99 درصد رای نمی‌آورند.

فرهادی همچنین در برابر پرسش ایسنا درباره تمهیدات فرمانداری تهران برای انجام تبلیغات عادلانه کاندیداها پاسخ داد: ما شیوه تبلیغات را به هرکدام از کاندیداها اعلام می‌کنیم و قانون برای همه به صورت یکسان ابلاغ می‌شود.

فرماندار تهران در پایان اظهار کرد: هر ستادی که بخواهد میتینگ تبلیغاتی برگزار کند، باید مجوز داشته باشد و ما تا به حال به هیچ‌کس مجوزی نداده‌ایم و در حال حاضر اگر میتینگ تبلیغاتی برگزار شود، غیرقانونی است و باید دانست که هر حرکت انتخاباتی در تهران نیاز به اخذ مجوز از فرمانداری تهران دارد.