>> امروز

08:25:56 - 91/12/23
Print This Page

اکنون کشور چالش‌هاي مخاطره‌آميزی نیز مواجه است

 دعوت مجمع مدرسين و محققين حوزه‌ علميه‌ قم از هاشمی و خاتمی برای نامزدی در انتخابات

امروز: مجمع مدرسین و محققین حوزه عملمیه قم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 92 با صدور بیانیه ای از آقایان خاتمی و هاشمی رفسنجانی برای نجات کشور درخواست کرد که اعلام کاندیداتوری کنند در بخشی از این بیانیه آمده است:
"اگر ريشه همه‌ ی مشكلات را در دو عامل فشار خارجي و سوءِ تدبير داخلي خلاصه كنيم، كليد گشايش و حلّ مشكلات را نيز بايد در دو عامل بيابيم: يك- حضور پرشور و حماسي ملّت در انتخابات پيش رو؛ دو- سپردن سكان اجرائي كشور به افرادي خردمند، كاردان، متعهد و خوش سابقه كه صداقت و كارآمدي و دلسوزي خود را با موفقيت در پيشگاه ملّت اثبات كرده اند."
متن کامل بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
ملت شريف ايران
با سلام و اداي احترام به شما برادران و خواهران ايماني و آرزوي سعادت و بهروزي براي همه ی ايرانيان، در آستانه ی حلول سال سرنوشت ساز ۱۳۹۲ مجمع مدرسين و محققين حوزه ی علميه ی قم پس از تبريك و آرزوي سالي سرشار از موفقيت، شايسته می داند نكاتي را درباره ی يازدهمين انتخابات رياست جمهوري با شما در ميان گذارد.
با گذشت بيش از سه دهه از عمر نظامي كه با فداكاري شما ملت رشيد و رهبري داهیانه ی امام راحل (قده) بنانهاده شده است، اكنون كشور ما به دستاوردهاي گرانبهايي رسيده، ولی با چالش‌هاي مخاطره‌آميزی نیز مواجه است.
امروز ايران ما استقلال در تصميم‌گيري، حكومتي متكي به رأي ملت و انتخابات در همه سطوح، نسلي جوان و ترقي‌خواه و دانشمنداني سخت‌كوش دارد؛ به يمن تلاش فرزندانش به دانش ارزشمند بومی دست يافته است؛ و ملتي استوار، بردبار، مطالبه‌گر و آينده‌نگر دارد كه از نعمت‌هاي بي‌كران الهي در عرصه طبيعي و انساني برخورداراند.
در عین حال تهديدها و فشارهايي نیز متوجه ما شده كه به بهانه‌هاي مختلف كيان جمهوري اسلامي را هدف گرفته و زندگي مردم را با دشواري مواجه ساخته است. سردي روابط با برخي همسايگان و تنزل جايگاه ملّت ايران در پاره‌اي از موقعيت‌هاي بين‌المللي که ریشه در دسیسه های دشمنان كينه‌توز و اقدام¬ها، اظهارها و رويه‌هاي نسنجيده داخلي دارد، بي‌نياز از توصيف است.
اوضاع اقتصادي كشور چنان است كه متأسفانه دشواري‌هاي آن كام همه را تلخ کرده؛ سقوط ارزش پول ملّي، تورم و گراني، بي‌كاري و ركود، زندگي را براي همگان خصوصاً اقشار ضعيف دشوار نموده است. شرح مشكلات فرهنگي، اخلاقي و رفتاري نيز حكايت دردناكي است كه نارضايتي عمومي و اعتراض بزرگان را نیز در پي داشته است. هرچند غفلت از واقعيت‌هاي نامطلوب مشكلي را حل نمي‌كند و بر مشكلات مي‌افزايد، بنا نيست در آستانه سال نو فهرستي از مشكلات ارائه كنيم.
ملت بزرگ ایران با وجود تمام این مشکلات، سرمایه های لازم برای عبور از این گردنه ها را دارد. امید و اراده ی پولادین برای نیل به قله های پیشرفت و فرزندان مصمم و کارآمد ایران، می توانند راه را به سوی آینده¬ی روشن ایران اسلامی بگشایند. امید است که خیرخواهان دلبسته به اسلام و دلنگران ایران با همدلی و گذشت و برادری، با تجمیع توان و پرهیز از تفرقه، با رجوع به میثاق گرانقدر ملی و تسلیم در برابر قانون اساسی، بتوانند سال نو و انتخابات پیش رو را به نقطه ی عطفی برای گذر از مشکلات بدل سازند.
اگر ريشه همه‌ ی مشكلات را در دو عامل فشار خارجي و سوءِ تدبير داخلي خلاصه كنيم، كليد گشايش و حلّ مشكلات را نيز بايد در دو عامل بيابيم: يك- حضور پرشور و حماسي ملّت در انتخابات پيش رو؛ دو- سپردن سكان اجرائي كشور به افرادي خردمند، كاردان، متعهد و خوش سابقه كه صداقت و كارآمدي و دلسوزي خود را با موفقيت در پيشگاه ملّت اثبات كرده اند.
حضور گسترده و پرشور مردم در انتخابات آینده ی ریاست جمهوری، بار دیگر یکپارچگی و وحدت ملت بر سر منافع ملی و در برابر زورگویی ها و تهدیدها را آشکار می کند. از آن‌جا كه ملّت نجيب ايران اهل سلم و مسالمت است و هرگز در هيچ جنگ و تجاوزي پيش‌قدم نبوده است، با حضور يكپارچه¬اش، در عين پاسخ به تحريم‌ها و جنگ‌ طلبي‌ها، گام بزرگی به سوی تحقق صلح و همکاری بین المللی و حضور در عرصه ی جهانی برخواهد داشت.
فرصت‌هاي از دست رفته و تهديدهای پيشِ رو ایجاب می کند همه‌ی دلبستگان به اسلام و دلسوزان ايران براي رشد و اعتلاي جمهوري اسلامي و كاميابي و رفاه ملّت ايران از همه‌ی توان خود بهره گيرند و هر كس در راه برگزاري انتخاباتي گرم، پرشور، عادلانه، رقابتي و كارساز به قدر توان خود قدم بردارد. انتخابات پرشور و مؤثر علاوه بر حضور گسترده رأي‌دهندگان به رقابت جدي نامزدهاي صاحب صلاحيّت از همه‌ی سلائق، جناح‌ها و گرايش های سياسي نيز نياز دارد.
مجمع مدرسين و محققين بر اين باور است كه، با توجه به شرايط موجود كشور، حضور شخصيت‌هاي توانمند و محبوب در عرصه‌ی انتخابات مسؤوليت و رسالت تاريخي آنان در پيشگاه ملّت ايران است. بدين جهت با احترام به همه‌ی بزرگواراني كه تاكنون براي نامزدي اعلام آمادگي كرده يا در فرايند آن قرار گرفته‌اند، از همه‌ی نخبگان و فرهيختگان جامعه، از حوزه‌هاي علميه، دانشگاهيان، مديران اجرايي، صنعت‌گران، بازاريان، و همه‌ی احزاب و گروه‌ها مي‌خواهد كه با دعوت از چهره‌هاي توانمند و خدوم، مانند حضرت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و حضرت حجت‌الاسلام و المسلمين سيد محمد خاتمي، يا هر سياستمدار شناخته شده و كارداني كه بتواند موافقت اکثریت قاطع ملّت را جلب و نيروهاي توانمند را براي فعاليت به ميدان آورد، حجّت را بر آنان تمام كنند و زمينه‌ی انتخاباتي چاره ‌ساز را فراهم آورند.
باید توجه داشت که سهل انگاری در این امر،‌ موجب می شود که تأثیر خون پربهای شهیدان، زحمات طاقت فرسای ايثارگران، تلاش مجاهدان و خون‌ دل‌ها و رنج‌هاي کسانی كه براي آزادي و آبادي ايران اسلامي تلاش كرده‌اند کم شود. اما به یاری خداوند بزرگ و با تلاش، تدبیر، همکاری و برادری مردم، موانع و مشکلات به تدریج از میان برخواهد خاست و آینده ای روشن در پیش روی ملت بزرگمان ترسیم خواهد شد.
مجمع مدرسين و محققين حوزه‌ی علميه‌ی قم
22/12/1391