>> امروز

08:55:40 - 91/12/20
Print This Page
برادر مه آفرید از اختلاس بزرگ میگوید: رشوه ندادیم،کمک کردیم/

امروز: متهم فراری پرونده فساد 3 هزار میلیاردی در گفت‌وگو با فارس پرداخت رشوه 2.5 میلیاردی را کمک خیرخواهانه دانست و پشت پرده‌هایی از این فساد را رمزگشایی کرد.
از ابتدای مرداد ماه سال 90 راز یک فساد اقتصادی بزرگ با دستگیری عوامل اصلی وقوع این فساد افشا شد.

پس از دستگیری تعدادی از متهمان اصلی پرونده و انجام 6 ماه کار تحقیقاتی سرانجام در اسفند ماه سال گذشته رسیدگی به این پرونده در دادگاه انقلاب آغاز شد.

پس از 14 جلسه رسیدگی به این پرونده نهایتا 4 نفر از متهمان براساس نظر دادگاه به اعدام محکوم شدند که این احکام از سوی دیوان عالی کشور تأیید شد.

* گفته می‌شود شما در حین فعالیت‌های اقتصادی از رانت‌های بسیاری استفاده کرده‌اید؟
خسروی: برادر من که در آنجا زندان است و 4 نفر را در آستانه اعدام قرار دارند، یک طرفه هم که تمام تبلیغات بر علیه ماست اجازه هم نمی‌دهند که وکیل ما یک مصاحبه مطبوعاتی داشته باشد و نه اجازه می‌دهند خانواده متهمین وکیل داشته باشند چه کسی باید به داد ما برسد.
* البته آقای ریاحی تا کنون هر زمان خواستند رسانه‌ها مطالبشان را منتشر کرده‌اند.
خسروی: من خواندم خیلی از مطالب محدود است دائم می‌گویند سه هزار میلیارد، کجا سه هزار میلیارد بوده، 2 هزار و 800 میلیارد بوده.
* من یک سئوالی از شما دارم الان دادستان کل کشور معتقد است که بیش از 250 مورد ملک و املاک از گروه امیرمنصور آریا مصادره شده این پول خرید املاک زمین و مغازه تجاری از کجا آمده؟
خسروی: یعنی ما که تولید کننده هستیم درآمدی نداشتیم و فقط منتظر بودیم دیسکانت کنیم ما پولی که دیسکانت کردیم هر چه که بود پول فولاد ملی اهواز را پرداخت کردیم. چیزی که دادستان گفته که همه این 250 ملک در گرو بانک‌هاست مگر قوانین اقتصادی ایران در رابطه با گرفتن وام نمی‌گوید حداقل 30 درصد از مبلغ را باید به عنوان وثیقه بگذاریم.
* آیا واقعا وثیقه‌گذاری‌ها به شکل درست کارشناسی شده واقعا برای وام 100 میلیاردی وثیقه 100 میلیاردی گذاشتید یا یک وثیقه یک میلیاردری را کارشناسی کرده‌اند.
خسروی: نه آنها کارشناسان ما نیستند که یعنی تمام مملکت را ما اداره می‌کردیم، معاون وزیر را و یا خاوری را ما بر سر کار گذاشتیم؟
* اگر برادر شما کارهایش قانونی بود چرا 2.5 میلیارد به کیانی رشوه داده، آیا این به واسطه علاقه‌ای بود که به وی داشت؟
خسروی: این پول برای کمک بوده.
* اگر یک فردی از شما که خارج کشور هستید 50 میلیون کمک بخواهد شما کمک می‌کنید که برادر شما 2.5 میلیارد به رئیس بانک کمک کرده است.
خسروی: اگر لازم باشد چرا کمک نکنم.
* این الزام چه زمانی ایجاد می‌شود، زمانی که کار شما راه بیافتد.
خسروی: مگر قرار بود ما کمک‌هایمان را فریاد بزنیم و به دادستان بگوییم که افرادی بودند که برای گذران زندگی‌شان ناتوان بودند.
* 2.5 میلیارد بحث ناتوان بودن در گذران زندگی نیست شما یک فرد اقتصادی هستید و می‌دانید با 2.5 میلیارد چه کارهای بزرگی می‌توان انجام داد.
خسروی: برادر من 2.5 میلیارد را در قالب چک پرداخت کرده کدام رشوه‌ دهنده‌ای رشوه را در قالب چک پرداخت می‌کند و آن را در اسناد شرکت خود ثبت می‌کند. کدام قانون می‌گوید که من رشوه دهم و آن را در شرکت خود ثبت کنم. آیا این سئوال ایجاد نمی‌شود چرا رشوه‌ای که پرداخت شده به صورت چک بوده است.
* شاید چون فکر نمی‌کردند گرفتار شوند.
خسروی: نه این طور که برداشت می‌کنید نیست کسی که رشوه می‌دهد هیچگاه چک پرداخت نمی‌کند چون راه‌های زیادی هست که همه می‌دانند چگونه پرداخت کنند.
* هیچ وقت نباید در یک منطقه آزاد مثل کیش 2 هزار و 800 میلیارد تومان ال‌سی دیسکانت می‌شد، اعتبارات آن شهر مشخص بود نباید این رقم دیسکانت می‌شد.
خسروی: دیسکانت به عهده بانک ملی و چند شرکت دیگر دیسکانت کردند و خاوری هم در مصاحبه خود گفته بود که دیسکانت هیچ کدام از ال‌سی‌ها جعلی نبوده است.
* همانطور که شما گفتید جواب یک متهم درباره متهم دیگر صادق نیست. خاوری خودش متهم است و حرفش چندان سندیتی ندارد طبیعی است که خاوری بخواهد ال سی ها را غیرجعلی وانمود کند.
خسروی: نه، من می‌خواهم بگویم از نظر اقتصادی اگر آن زمان که پول را به آقای X دادیم او مشاوری بوده که وزارت راه به ما معرفی کرده و درصدی که قرار بود به او بدهیم وزارت راه توافق کرده بود، شرکت خط فنی و مهندسی 8300 نفر پرسنل کارآمد دارد، من مقصر نیستم مشاوری که وزارت راه معرفی کرده می‌خواسته به کس دیگری پول بدهد