>> امروز

08:57:59 - 91/12/18
Print This Page
آیت الله خامنه ای: انتخابات در نظام اسلامی از "بهترین، آزادترین و استانداردترین انتخابات در دنیاست"

امروز: رهبر جمهوری اسلامی مجددا انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را یکی از "بهترین، آزادترین و استانداردترین انتخابات در دنیا" خواند و با حمایت از نقش شورای نگهبان ادعا کرد: "اینکه برخی تلاش دارند، بررسی صلاحیت ها در انتخابات را به عنوان یک اشکال مطرح کنند، سخن غیرفنی و ناشیانه‌ای است، زیرا بررسی صلاحیت کاندیداها و عبور آنها از صافی های قانونی، در دموکراسی های دنیا وجود دارد."

به گزارش سایت رهبری، آقای خامنه ای روز پنجشنبه در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، شرایط کنونی را نسبت به دوران مبارزه برای پیروزی انقلاب، به مراتب دشوارتر و پیچیده تر توصیف کرد و افزود: اگر نظام اسلامی پیشرفت نداشت، دشمنان تا این حد سراسیمه و عصبانی نمی‌شدند.

وی موضوع هسته‌ای را یکی از چالش‌های پیش روی نظام اسلامی برشمرد و گفت: البته این چالش به زیان ما نبوده و نخواهد بود.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به نشست اخیر ایران و 1 + 5 در آلماتی قزاقستان افزود: در این دیدار غربی‌ها کار مهمی انجام ندادند که از آن تعبیر به دادن امتیاز شود، بلکه آنها فقط به بخشی از حقوق ما اعتراف کوچکی کردند. برای سنجش صداقت غربی ها در نشست اخیر با ایران، باید منتظر اجلاس بعدی بود.

آقای خامنه‌ای تحریم‌ها را یکی دیگر از چالش ها برشمرد و در تبیین علت آن گفت: بهانه تحریم‌ها به ظاهر موضوع هسته ای است، اما علت اصلی آن یک هدف بلندمدتی است که غربی‌ها به دنبال آن هستند.

وی رودررو قرار دادن مردم در مقابل نظام اسلامی را هدف اصلی از تحریم‌ها دانست و افزود: امید غربی‌ها این بود که با فشار آوردن به مردم، آنها در مقابل نظام قرار گیرند، اما آنچه که در 22 بهمن امسال اتفاق افتاد برخلاف آرزو و خواسته آنها بود.

آقای خامنه‌ای با طرح بحث تظاهرات حکومتی 22 بهمن و طرح این سئوال که حضور شاداب مردم، با وجود مشکلات اقتصادی، آن هم بعد از گذشت 34 سال از انقلاب چه معنایی دارد؟ افزود: معنای این حضور پرصلابت در واقع پاسخ ملت ایران به آنچه که آنها «تحریم های فلج کننده» می‌نامیدند، بود و تأثیر این حضور، در میدان‌های بین المللی نیز مشهود است.

وی انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را یکی از بهترین، آزادترین و استانداردترین انتخابات در دنیا برشمرد و افزود: اینکه برخی تلاش دارند، بررسی صلاحیت ها در انتخابات را به عنوان یک اشکال نظام اسلامی مطرح کنند، سخن غیرفنی و ناشیانه‌ای است، زیرا بررسی صلاحیت کاندیداها و عبور آنها از صافی های قانونی، در دموکراسی های دنیا وجود دارد.

آقای خامنه ای بدون اشاره به دخالت نهادها و مقامات فراقانونی در روند و نتایج انتخابات، هدف از بررسی صلاحیت کاندیداها در انتخابات را عرضه افراد دارای شرایط لازم و متناسب با میل و رغبت مردم در انتخابات دانست و ادعا کرد: باید در انتخابات، افرادی حضور یابند که دارای صلاحیت ها و حد و اندازه های لازم برای مسئولیت ریاست جمهوری باشند.

وی از مسئولیت سنگین شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها خبر داد و بدون رویکرد به دخالت ها و نفوذ و جانبداری های این نهاد گفت: اعضای شورای نگهبان باید همانگونه که تا به حال براساس قانون عمل کرده‌اند، در انتخابات ریاست جمهوری نیز در چارچوب قانون عمل کنند و در نهایت هر فردی که براساس ضوابط قانونی، از این صافی عبور کرد، می تواند وارد انتخابات شود.

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه به موضوع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم نیز اشاره کرد و گفت: برخی از این مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها است و برخی هم مربوط به مدیریت ها و سیاست های اقتصادی است اما نکته مهم این است که این مشکلات قابل حل هستند.

آقای خامنه ای افزود: من به مسئولان برای حل موضوع گرانی توصیه مؤکد کرده ام و اکنون آنها باید گزارش دهند که چه کرده اند؟

وی برخی از چالش‌های پیش روی نظام از جمله تحریم‌ها بویژه ممنوعیت واردات برخی کالاها را به نفع کشور دانست و افزود: نتیجه این تحریم ها، بازگشت به خود و جوشش از درون است همانگونه که درخصوص اورانیوم بیست درصد مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران، اتفاق افتاد.

آقای خامنه‌ای با اشاره به فشار غرب در خصوص اورانیوم بیست درصد گفت: دشمنان ملت ایران به دلیل نشناختن ملت ایران و اشتباه‌های محاسباتی، در این قضیه راه‌های پرپیچ و خم و عجیب و غریبی را پیشنهاد دادند که احتمال رسیدن اورانیوم بیست درصد از این راه‌ها، صفر بود و بر همین اساس نظام اسلامی زیر بار این پیشنهادها نرفت. آنها برای تحریک افکار عمومی دنیا و دوستان ایران، یک طراحی دیگر کردند و رئیس جمهور امریکا از رؤسای جمهور ترکیه و برزیل درخواست کرد وساطت کنند تا ایران یک راه حل میانه‌ای را بپذیرد. من همان موقع به مسئولان گفتم که پیگیری این راه حل اشکالی ندارد، اما بدانید که امریکایی‌ها، آن را قبول نخواهند کرد و همانطور هم شد. همانگونه که تحریم، در قضیه اورانیوم 20 درصد باعث شد تا متخصصان جوان کشور با اتکاء به دانش و توانایی‌های خود به فناوری اورانیوم بیست درصد و تبدیل آن به صفحه های سوخت دست یابند، در موارد دیگر نیز می توان از فشارها، به نفع کشور استفاده کرد.

وی همچنین افزود: واقعیت این است که کشورهایی که امروز ما را تحت تحریم قرار داده‌اند، خودشان گرفتار مشکلات اقتصادی به مراتب سخت تر، سنگین تر و غیرقابل حل هستند.

آقای خامنه‌ای همچنین با تبریک انتخاب مجدد مهدوی کنی به ریاست مجلس خبرگان، به مباحث مطرح شده در نشست اخیر خبرگان بویژه مسائل مربوط به صدا و سیما اشاره کرد و افزود: حساسیت نمایندگان مجلس خبرگان به مسائل مهم کشور و موضوعاتی همچون صدا و سیما بسیار مهم و لازم است و باید ادامه پیدا کند.

وی سازمان تحت امر خود (صدا و سیما) را یک مجموعه پیچیده فنیِ هنریِ سیاسیِ سازمانی خواند و گفت: مسئولان صدا و سیما افرادی خوب، متدین و پایبند به ارزشها هستند اما توقعات و انتظارات نیز از صدا و سیما بسیار بالاتر است.