>> امروز

08:12:33 - 91/12/10
Print This Page
کاهش ۴۷ درصدی تولید خودرو در کشور

امروز: آشفتگی در بازار خودرو تنها شامل نوسامات قیمتی آن نمی شود و این وضعیت را در تولید انواع خودرو نیز می توان سراغ گرفت. براساس گزارش های منتشره حجم تولید خودرو در کشور در دی ماه سال جاری نسبت به دی ماه سال قبل ۴۷ درصد کاهش یافته و مجموع تولید خودروی سواری در ده ماهه امسال به ۶۴۶ هزار خودرو رسیده است.

گزارش کامل ۱۰ ماهه تولید خودرو در کشور حاکی از آن است که تولید انواع خودرو در دیماه امسال ۴۷ درصد نسبت به دیماه سال گذشته کاهش یافته است، به‌ گونه‌ای که تولید این محصولات در گزارشی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده از ۱۴۶ هزار و ۱۳۵ دستگاه در دی ماه سال گذشته به ۷۷ هزار و ۴۲۰ دستگاه رسیده است.

در این مدت تولید انواع خودروی سواری نیز ۴۶٫۸ درصد افت نشان می‌دهد به‌گونه ‌ای که تولید این محصول از ۱۲۲ هزار و ۲۳۲ دستگاه در دی ماه سال ۹۰ به ۶۴ هزار و ۹۸۴ دستگاه رسیده است.

خودروسازان کشور از ابتدای سال جاری نسبت به روند کاهشی تولید خودرو و زمینگیر شدن آن هشدار داده بودند. طبق اعلام احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ۷۰ درصد مشکلات صنعت خودرو ناشی از کمبود نقدینگی است.

دی ماه امسال تولید انواع وانت نیز با کاهش ۴۳٫۳ درصدی از ۲۰ هزار و ۲۷۶ دستگاه در دی ماه سال گذشته به ۱۱ هزار و ۴۹۸ دستگاه رسیده است.

تولید انواع مینی‌بوس، ‌میدل باس و اتوبوس نیز با کاهش ۸۴٫۸ درصدی از ۴۳۴ دستگاه به ۶۶ دستگاه کاهش یافته است.

در این مدت تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده نیز افت ۷۲٫۶ درصدی را تجربه کرده است به‌گونه‌ای که تولید این محصول از ۳ هزار و ۱۷۸ دستگاه به ۸۷۲ دستگاه کاهش یافته است.

دیماه امسال تولید انواع خودروهای سواری در شرکت ایران خودرو ۴۵ درصد، پارس خودرو ۶۶٫۷ درصد، خودروسازی راین ۸۷٫۱ درصد، سایپا ۴۱ درصد و کرمان موتور صد درصد کاهش یافته و در خودروسازی مدیران ۵۱٫۷ درصد افزایش یافته است.

در ۱۰ ماهه امسال نیز تولید انواع خودرو در کشور افت ۴۶٫۳ درصدی را تجربه کرده است به‌گونه‌ای که تولید این محصول از یک میلیون و ۴۰۵ هزار و ۲۷۵ دستگاه در ۱۰ ماهه سال گذشته به ۷۵۳ هزار و ۹۴۴ دستگاه در ۱۰ ماهه امسال کاهش یافته است.

تولید انواع سواری نیز در ۱۰ ماهه امسال با افت ۴۶٫۶ درصدی از یک میلیون و ۲۱۰ هزار و ۵۰۹ دستگاه به ۶۴۶ هزار و ۹۲۴ دستگاه رسیده است. در این مدت تولید انواع وانت نیز با افت ۴۲٫۸ درصدی از ۱۵۹ هزار و ۸۸۹ دستگاه به ۹۱ هزار و ۴۴۹ دستگاه رسیده است.

تولید انواع مینی‌بوس، میدل باس و اتوبوس نیز با افت ۸۲٫۲ درصدی از ۵ هزار و ۲۷۰ دستگاه به ۹۳۹ دستگاه رسیده است. کامیونت، کامیون و کشنده نیز افت تولید ۴۹٫۵ درصدی را در ۱۰ ماهه امسال تجربه کرده‌اند به‌گونه‌ای که تولید این محصولات از ۲۸ هزار و ۹۶۹ دستگاه به ۱۴ هزار و ۶۳۲ دستگاه رسیده است.

جداول کامل تولید خودرو در کشور طی ۱۰ ماهه امسال در این لینک قابل دریافت است.

آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در شهریور ماه نیز بیانگر کاهش ۶۶٫۲ درصدی تولید انواع خودرو و کاهش ۴۲ درصدی تولید این محصول در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود.

شهریورماه امسال تولید انواع سواری ۶۶٫۱ درصد، وانت ۶۸ درصد، مینی‌بوس و میدل‌باس ۹۶ درصد، اتوبوس ۷۰٫۳ درصد، کامیونت، کامیون و کشنده ۵۷٫۸ درصد، ون و آمبولانس ۱۰۰ درصد نسبت به شهریور سال گذشته کاهش داشت.

در شش ماهه نخست امسال نیز تولید انواع محصولات سواری ۴۲٫۳ درصد، وانت ۳۹٫۹ درصد، مینی‌بوس و میدل‌باس ۹۲٫۷ درصد، اتوبوس ۶۲٫۲ درصد، کامیونت، کامیون و کشنده ۳۲٫۸ درصد و ون و آمبولانس ۱۰۰ درصد نسبت به شش ماه نخست سال گذشته کاهش یافت.

آمارهای تولید صنعت خودرو کشور کاهش ۶۶٫۲ درصدی را در شهریورماه و ۴۲ درصدی را در شش ماهه نخست امسال نشان می داد روندی که هم چنان تداوم دارد.
نکته قابل اشاره آنکه با وجود این روند آشکار سقوط صنعت خودرو؛ معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادعا کرده بود افت تولید خودرو از مهرماه متوقف خواهد شد به‌گونه‌ای که تولید انواع محصولات خودرویی در مهر امسال برابر با مهر ماه سال گذشته خواهد بود!