>> امروز

08:00:17 - 91/12/10
Print This Page
سفارت ايران در اسپانيا به اتهام جاسوسی کارمند خود واکنش نشان داد

امروز: در پی انتشار گزارشی پیرامون اقدامات برخی اعضای سفارت جمهوری اسلامی در اسپانیا علیه مخالفان حکومت، سفارت ایران در اسپانیا با صدور بیانیه‌یی اتهامات وارده به كارمند محلی سفارت را كذب محض عنوان و ادعا كرد: "اقدامات بخش كنسولی سفارت ایران شفاف و در چارچوب مقررات بین‌المللی است." همزمان سفیر ایران در مادرید اعلام کرد اسپانیا کارمند بازداشتی سفارت را آزاد کرده است.

به گزارش مهر، در بخشی از این بیانیه آمده است: اتهامات وارده به كارمند محلی نمایندگی كذب محض بوده و ساختگی بودن این داستان بیش از هر كس برای شهروندان ایرانی مقیم اسپانیا مشهود است.

نمایندگی دولت ایران همچنین اعلام کرد: "به نظر می‌رسد اقدامات صورت گرفته بر پایه اطلاعات غلطی بوده كه توسط برخی عوامل مغرض كه علاقه‌یی به توسعه روابط جمهوری اسلامی و اسپانیا ندارند، ارائه شده است. همچنین اقدامات بخش كنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران كاملا شفاف و در چارچوب مقررات بین‌المللی و از جمله كنوانسیون روابط كنسولی 1963 وین صورت می‌گیرد."

در گزارشی دیگر، پرس‌تی‌وی؛ شبکه انگلیسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از مرتضی صفاری، سفیر ایران در اسپانیا اعلام کرد که رضائیان که توسط پلیس اسپانیا بازداشت شده بود، آزاد گردید.

سفیر ایران اعلام کرده که هیچ کارمند دیگری بازداشت نشده است.

پیشتر وزارت کشور اسپانیا اعلام کرده بود که پلیس این کشور سه مرد شامل یکی از اعضای سفارت ایران را به اتهام جاسوسی دستگیر کرده است.
وزیر کشور اسپانیا در توضیح اتهام این 3 فرد دستگیر شده گفته بود: آنها اطلاعات مربوط به ایرانیان خواستار پناهندگی به اسپانیا را از یک نهاد غیر دولتی حامی مهاجران در اسپانیا، در اختیار نهادهای امنیتی ایرانی قرار می‌دادند.

صفاری در ادامه سخنان خود اعلام کرد اتهامات وارده مبنی بر ارتباط آقای رضائیان با فعالیت‌های جاسوسی "بی‌پایه و نادرست" هستند و اینکه پلیس اسپانیا با ایجاد چنین "سناریوی ساختگی" به دنبال دستیابی به اهداف دیگری هستند.