>> امروز

11:10:43 - 91/12/3
Print This Page
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه: دولتی که منضبط نیست بودجه اش انضباط مالی ندارد/فزایش مالیات ها در بودجه سال آینده غیر منطقی است

امروز: نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با ارزبابی تخلفات دولت در بودجه های سنواتی، گفت:دولتی که خود ذاتا منضبط نیست، نباید انتظار داشت که بودجه ای كه ارایه می كند نیز انضباط مالی داشته باشد.

به گزارش ایلنا، غلامرضا تاج گردون با بیان اینکه دولت باید بودجه ۹۲ را انقباضی تدوین كند،اظهارداشت: کم کردن اتکای بودجه به نفت و نحوه واریزی درآمدهای نفتی براساس میزان سهم صندوق توسعه ملی،باید مدنظر قرار بگیرد.
او افزود: در بودجه ۹۲ رفتار سیاسی بر بودجه حاکم است چون این بودجه متعلق به دو دولت است،به همین دلیل دولت و مجلس نمی‌دانند چگونه به آن تکه دوم سال نگاه کنند.
نماینده مردم گچساران به دو ضرورتی که باید در بودجه ۹۲ مد نظر قرار بگیرد،اشاره كرد و گفت: مهمترین اولویت دولت در بودجه 92 باید انقباضی كردن بودجه و کم کردن اتکای بودجه دولت به نفت باشد.
وی در واکنش به طرح افزایش سهم مالیات‌ها در بودجه سال آینده نیز گفت: اینکه گفته می‌شود مالیات‌ها باید ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش یابد، غیر منطقی و ناکارآمد است چراکه در ‌‌نهایت این فشار به روی فعالان اقتصادی وارد می شود کما اینکه در شرایط رکود اقتصادی این امر امکان پذیر نیست.
تاج گردون در ادامه به سهم صندوق توسعه ملی و نحوه تخلفات دولت در بودجه‌های سنوات گذشته اشاره کرد و گفت: نکته مهم در بحث ارز به خصوص در بودجه این است که سهم صندوق توسعه ملی در سال آینده که ۲۶ درصد است چگونه باید باشد و دولت درآمدهای ارزی خود را چگونه و به چه نرخی بفروشد.
وی اضافه کرد: از سویی دیگر دولت در بودجه‌های گذشته تخلفاتی داشته است و این نشان از مجوزهایی است که در بودجه به دولت داده شده بود، لذا مجلس باید در این زمینه بر انضباط بیشتر بودجه دقت لازم را به عمل آورد.