>> امروز

11:00:33 - 91/12/2
Print This Page
کش آمدن ماجرای قم تا بیت مراجع

امروز: پس از حوادث ۲۲بهمن در قم و ابراز تاسف مراجع تقلید از این حادثه، بهارستانی‌ها کمیته ویژه‌ای برای پیگیری با عضویت حقیقت‌پور، نقوی حسینی، دواتگری و جهانگیرزاده تشکیل دادند. این کمیته تاکنون دو سفر را به قم داشته و تا آخر هفته جاری سومین سفر خود به این استان را به منظور دیدار با مراجع تقلید و بررسی این موضوع در دستور کار خود دارد.

منصور حقیقت‌پور، رییس کمیته پیگیری حوادث ۲۲بهمن و نماینده اردبیل می‌گوید که گزارش این کمیته طی دو هفته آتی نهایی خواهد شد. نقوی حسینی عضو دیگر این کمیته هم اعلام کرده روز پنجشنبه هفته جاری نیز به این شهر سفر و با مراجع عظام تقلید ملاقات‌هایی را برگزار خواهند کرد.

آنطور که نقوی حسینی به فارس گفته است کمیته پیگیری تاکنون دو بار در روزهای شنبه و دوشنبه هفته جاری برای بررسی این حادثه به شهر قم سفر کرده‌اند. روز شنبه اعضای کمیته با شورای تامین شهر قم نشست مشترکی را برگزار کردند و روز گذشته نیز نشست مشترکی با فرماندهی سپاه استان قم و مسوولان اطلاعات و حفاظت سپاه و معاون برنامه‌ریزی سپاه و فرماندار قم برگزار شد و نظرات آنها و اطلاعاتی که داشتند مورد بررسی قرار گرفت. این کمیته همچنین با بازداشت‌شدگان این حادثه دیدارهایی داشته‌اند اما اعلام نتیجه نهایی را به دیدارها و نشست‌های بیشتر موکول کرده‌اند.

به سبب اینکه برخی از مسوولان انتظامی استان قم معتقد بودند این حادثه از پیش ساماندهی شده است، کمیته پیگیری حوادث ۲۲ بهمن قم با فرمانده سپاه استان قم و معاون برنامه‌ریزی این شهر، مسوول اطلاعات و مسوول حفاظت سپاه قم و همچنین فرماندار این شهرستان جلسه‌ای برگزار کرده که هنوز نتیجه آن منتشر نشده است. این در حالی است که حمید رسایی، نماینده مردم تهران در یادداشتی درباره حادثه اخیر قم نوشت: «اعتراضات مردم حاضر در مراسم قم نسبت به رییس مجلس، حرکت سازماندهی شده به معنای مصطلح آن نبود.»

به گزارش شرق، به جز کمیته تشکیل‌شده در مجلس، استاندار قم هم کمیته ویژه‌ای با عضویت دستگاه‌های عضو شورای تامین استان تشکیل داده و موضوع را بررسی می‌کند. دیروز هم سخنگوی قوه‌قضاییه از دستگیری عاملان این حادثه و بررسی موضوع و آزادی تعدادی از دستگیر‌شدگان مرتبط با حادثه ۲۲بهمن در قم با قید وثیقه خبر داد.

روز ۲۲بهمن در قم عده‌ای با پرتاب مهر و کفش و دادن شعار سخنرانی علی لاریجانی را نیمه‌تمام گذاشتند. این حادثه مورد انتقاد علما و مراجع قرار گرفت و مسوولان کشوری و لشگری این رفتار را محکوم کردند،

این حادثه مورد نقد رهبری هم واقع شد و مجلس برای پیگیری موضوع کمیته‌ای ویژه تشکیل داد که گفته می‌شود تا دو هفته آتی گزارش نهایی آماده و قرائت خواهد شد. آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله حسینی بوشهری، آیت‌الله العظمی شیخ جعفر سبحانی، آیت‌لله العظمی نوری همدانی، آیت‌الله جواد فاضل لنکرانی، آیت‌الله مظاهری، آیت‌الله علوی گرگانی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی، نماینده حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی، حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سیدحسن خمینی حادثه قم را محکوم کردند.