>> امروز

10:02:52 - 91/12/2
Print This Page
نماینده مریوان: وضعیت بیمارستان‌های مریوان و سروآباد اسفناک است

امروز: نماینده مردم شهرستانهای مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه ضعف مدیریت حوزه سلامت در شهرستانهای محروم استان کردستان از جمله مریوان و سروآباد، کاملا مشهود است.

به گزارش ایلنا، امید کریمیان وضعیت بیمارستان‌های مریوان و سروآباد را اسفناک توصیف کرد و گفت: متأسفانه کمبود پزشک و تجهیزات پزشکی موجب بروز مشکلات بسیار و ریشه‌دواندن محرومیت در این دو شهرستان شده است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر رشد روز ‌افزون جمعیت در این منطقه با رشد امکانات بهداشتی و درمانی متناسب نبوده و همین مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد کرده‌است.

کریمیان افزود: نارضایتی بیماران و همراهان آنان به دلیل کمبود امکانات و خدمات درمانی، گلایه همیشه مردم در این دو شهرستان بوده و هست که سال‌ها از امکانات مطلوب و مناسب درمانی بی‌بهره بوده‌اند.

وی ادامه داد: عدم امکانات اولیه، کمبود نیروی انسانی و مراکز تخصصی در بسیاری از بخش‌ها، وضعیت نامطلوب فضای فیزیکی و فقدان تأسیسات گرمایشی و سرمایشی مناسب، شهروندان مریوانی و سروآبادی را همچنان برای مداوا و درمان بیماران خود ناچار به مراجعه به پایتخت و یا استانهای همجوار می‌کند.

کریمیان گفت: علیرغم ضعف وزارت بهداشت و درمان در حوزه سلامت، متأسفانه بخش خصوصی نیز در شهرستانهای محروم ضعیف عمل کرده، اما تا زمانی که بستر و زمینه حمایت از بخش خصوصی از سوی مسولان وزارت بهداشت و درمان برای سرمایه گذاری و تشویق بخش خصوصی فراهم نباشد و بوروکراسی دست و پاگیر و غیر حمایتی بر سر کار باشد متأسفانه بخش خصوصی نیز حضورش کم رنگ خواهد بود.

تعرفه‌های فعلی درمان، کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد

عضو فراکسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: تعرفه‌های فعلی درمان، کفاف هزینه‌های برخی از بیمارستان‌ها را نمی‌دهد و آن‌ها مجبورند اختلاف هزینه خدمات ارایه شده با اعتبارات دریافتی را از بیماران بگیرند.

نماینده مردم مریوان در مجلس تصریح کرد: دریافت اختلاف هزینه‌های واقعی با هزینه‌های دریافتی از بیماران، فشار مضاعفی را بە مردم وارد می‌کند کە کار درستی نیست و باید بصورت اساسی برای آن چاره اندیشی شود.

وی یادآور شد: متاسفانه پدیده زشت و غیر انسانی رشوه پزشکی یا‌‌ همان زیر میزی در استان کردستان و شهرستانهای کم درآمد و آسیب پذیر همچون مریوان و سروآباد، بشدت در حال رشد است به گونه‌ای که داد مردم محروم این دیار را درآورده است و البته طبق معمول کسی هم پاسخگو و پیگیر نیست!

کریمیان ابراز داشت: شورای عالی بیمه که می‌تواند در بحث تعرفه گذاری ورود کند باید وارد این عرصه شود و از سوی دیگر طبق قانون و سند چشم انداز توسعه کشور، هزینه‌های پرداختی از جیب مردم باید ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یابد و این مساله باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: باتوجه به چارت و ساختار سازمانی وزارت بهداشت و درمان که از قبل طراحی شده متأسفانه هنوز بسیاری از روستاهای حوزه انتخابیه اینجانب فاقد خانه بهداشت و ساختمان لازم جهت ارائه خدمات بهداشتی درمانی است و ضرورریست با توجه به محرومیت منطقه در این زمینه توجه بیشتری معمول شود.

نماینده مردم شهرستانهای مریوان و سروآباد در مجلس گفت: اکثر مراکز بهداشتی درمانی دور دست این دوشهرستان همچون اسلامدشت و برده سفید از عدم حضور پزشک خانواده، ماما و غیره رنج می‌برند.

وی ادامه داد: در توسعه گردشگری سلامت، با ایجاد مراکز خدماتی و بیمارستان‌های مجهز در شهرستان مرزی مریوان می‌توانیم شاهد رشد چند برابری گردشگران درمانی باشیم، زیرا این اقدام منجر به تسهیل در امر رفت‌و‌آمد گردشگران درمانی می‌شود و قبل از هر مسئله باید جاذبه‌های گردشگری سلامت را در مرز‌ها توسعه دهیم که متأسفانه به این امر هم بی‌توجهی شده است.

حوزه سلامت کردستان در رتبه آخر قرار دارد

کریمیان بیان داشت: در حال حاضر حوزه سلامت استان کردستان و شهرستانهای مریوان و سروآباد نسبت به میانگین کشوری در رتبه آخر قرار دارد و متاسفانه مسوولان متولی حوزه سلامت بویژه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی کردستان نیز به این قضیه بی‌توجهی نشان می‌دهند.

عضو فراکسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: وضعیت موجود نشان می‌دهد تمام برنامه‌ها به صورت روزانه اداره می‌شود و دستورالعمل بلندمدت جدی وجود ندارد، بنابراین ضعف مدیریت حوزه سلامت در استان و شهرستان‌ها کاملا مشهود است.

وی خاطرنشان کرد: امروزه متأسفانه کمبود پزشک و امکانات درمانی خود دردی مضاعف بر بدنه شهر‌ها و روستا‌های کشور شده و موجبات افزایش آلام مردم در اثر بیماری را فراهم کرده است.

نماینده مریوان گفت: وجود یک پزشک عمومی در مراکز بهداشتی درمانی روستایی کمترین خواسته معقول مردم در این مناطق بوده و نبود پزشک هیچ توجیهی ندارد چرا که بحث سلامت افراد شوخی‌بردار نیست.

وی با بیان اینکه وضعیت بیمارستان این دو شهرستان شایستۀ این مردم نجیب نیست، یادآور شد: مرتفع شدن مشکلات مردم در مناطق محروم و کاستن از محرومیت‌های آن‌ها نیازمند توجه بیشتر مسئولان و اقدامات کار‌آمد آنان است ولی متأسفانه گویا گوش شنوایی وجود ندارد.

کریمیان در پایان خاطرنشان کرد: باید از نگرانی‌های مردم در حوزه درمان غافل نشد چرا که بحث سلامت مردم و تلاش برای حفظ آن وظیفه‌ای است که مسئولان نباید با اهمال در وظایف خود آن را نادیده‌ بگیرند