>> امروز

11:32:43 - 91/11/30
Print This Page
سلیمی نمین هم صدایش از قوه قضاییه در آمد: برخورد‌ قضات با نویسندگان مشمئزکننده است

امروز: عباس سلیمی‌نمین٬ رئیس مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران گفته است بعضی برخوردهای قوه قضائیه با نویسندگان «مشمئزکننده» است و برخی قضات فکر می‌کنند «خدایگان» هستند.
به گزارش دیگربان، آقای سلیمی‌نمین این اظهارات را در گفتگو با وب‌سایت «تسنیم» انجام داده و به نظر می‌سد منظور وی نویسندگان روزنامه‌ها٬ مجلات و همینطور فضای مجازی است.
وی افزوده است: «وقتی پنج دفعه، شش دفعه برای یک فرد پرونده درست کنند و او را ببرند و بیاورند و بعضاً در قوه‌قضائیه برخوردهای مشمئز کننده داشته باشند، اعصاب آدم به هم می‌ریزد چون آدمی را آنجا گذاشتند که فکر می‌کند خدایگان آنجاست؛ آقای قاضی شما دیگه خدا نیستی که از موضع تبخ‌تر برخورد می‌کنید.»
سلیمی‌نمین اظهار کرده است: ‌ «اصلاً نگاه نمی‌کنند کسی که در برابرشان قرار گرفته است، مجرم است یا منتقد؟ فکر می‌کنند هرکسی که آمد دادگاه حتماً جرمی انجام داده است.»
در گذشته قانون مطبوعات نویسنده را مورد سوال قرار نمی‌داد و مدیر مسئول روزنامه پاسخگوی همه مطالبی که در رسانه چاپ می‌شد، بود.
به گفته سلیمی‌نمین «متاسفانه اغراض سیاسی موجب شد که نویسنده را هم وارد مسائل کردیم بدون اینکه نویسنده از دادگاه و هیات منصفه برخوردار باشد.»
این فعال سیاسی محافظه‌کار با انتقاد از نبود حمایت از نویسندگان روزنامه‌ها گفته است: ‌ «الان ما از نویسنده‌هایمان چه حمایتی را متصور هستیم؟ نه هیات منصفه برایشان داریم و نه وکیلی در اختیارشان می‌گذارند.»
وی همچنین گفته است: ‌«گاهی تو دلم می‌گویم خدا خیر بدهد آقای خاتمی را چون با همه انتقاداتی که به ایشان داشتم و دارم، این هیات منصفه را ایشان در قانون مطبوعات آورد.»
بدنبال انتقاد شماری از فعالان محافظه‌کار در فضای مجازی و رسانه‌ها از قوه قضائیه و دیگر نهادهای نظام٬ شماری از آن‌ها احضار و بازداشت شده‌اند.
دامنه این برخورد‌ها آن قدر شدید بوده است که فعالان محافظه‌کار دست‌کم در فرندفید و گوگل پلاس مدت‌هاست از نوشتن مطالب انتقادی خودداری می‌کنند.