>> امروز

11:35:15 - 91/11/24
Print This Page
واکنش فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران به بازداشت گسترده روزنامه نگاران در ایران

امروز: فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران می گوید که بازداشت های اخیر دنباله روی روند تحت تاثیر قرار دادن رسانه ها در ایران می باشد که در طی آن مسئولین خبرنگاران درون کشور را تحت فشار قرار داده و در عین حال اقدام به خاموش نمودن همکارانشان در خارج از تیررس حاکمیت از راه حمله به خانواده ها و دوستانشان در داخل کشور می کند.

به گزارش جرس به نقل از سایت رسمی فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران، این نهاد مستقل امروز گفت که اظهارات وزیر اطلاعات ایران درباره بازداشت اخیر دوازده خبرنگار تهدیدی مستقیم برای استقلال رسانه ها می باشد.

متن کامل بیانیه و گزارش فدراسیون به شرح زیر است: طی بیانیه که در خبرگزاری فارس منتشر شد٬ وزیر اطلاعات حیدر مصلحی مدعی شد که خبرنگاران بخاطر رابطه شان با کارکنان بی بی سی فارسی در لندن بازداشت شدند و هشدار داد که بازداشت بیشتری در راه است. این بیانات فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران را بر آن داشت تا سه شنبه هفته گذشته سفری را به ترکیه ترتیب دهند جهت بحث درمورد طرحی کمک رسانی به خبرنگارانی که احتمالا به دنبال مکانی امن در خارج از ایران هستند.

جیم بومهلا رئیس فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران گفت: "این اظهارات نگران کننده حاکی از این است که وضعیت خبرنگاران در زمان باقی مانده به انتخابات خرداد در ایران احتمالا رو به افول خواهد رفت و شمار بیشتری از کشور خواهند گریخت." "فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران در تلاش است شرایطی فراهم سازد تا ترکیه میزبان آنان باشد و به آن ها در رابطه با حقوقشان توصیه دهد و درباره وضعیت و اسکانشان آنان را یاری دهد."

هیئت فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران در ترکیه با كريم الأتاسي٬ کمیسر عالی امور پناهجویان سازمان ملل٬ دیدار نموده و در مورد دشواری های زمانی که خبرنگاران در تبعید درمرحله مصاحبه و ثبت نام با آن مواجه هستند بحث نمود. مسئولین فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران تعدادی از پرونده های ویژه را ارائه نموده و برلزوم تسهیل پروسه اسکان این خبرنگاران در کشورهای ثالث تاکید نمودند.

هیئت با اتحادیه های عضو خود در ترکیه نقششان در تسهیل کمک های بشردوستانه٬ پیگیری پرونده های خاص و نمایندگی نزد مسئولان ترکیه به منظور بهبود وضعیت این خبرنگاران را مورد بررسی قرار دادند.

این سفر پس از بازداشت حداقل شانزده خبرنگار٬ شامل شش زن٬ بود که در حال حاضر توسط نیروهای امنیتی ایران بدون ایراد اتهام در بازداشت موقت به سر می برند.

طبق گزارش رسانه ها٬ مسئولین ایرانی خبرنگاران و وبلاگ نویسان را به منظور ارعاب رسانه ها پیش از انتخابات مجلس در مارس مورد هدف قرار دادند. بازداشت شده ها عبارت بودند از پرستو دوکوهی٬ مرضیه رسولی٬ سهام الدین بورقانی٬ فاطمه خردمند٬ احسان هوشمندزاده و سعید مدنی.

بازداشت ها در راستای یورش هایی بود به منازل خبرنگاران که طی آن لپ تاپ هایشان ضبط شد. با آن که خبرنگاران بازداشتی نه فعال سیاسی محسوب می شوند و نه موضوعات حساس را مورد پوشش قرار می دهند٬ ‌بیانیه وزارت اطلاعات مهر تاییدی ست بر اینکه مسئولین نگران ارتباطات خبرنگاران با خارج می باشند.

آخرین باری که حاکمیت ایران اقدام به سرکوب گسترده رسانه ها نمود در سال ۱۳۸۹ و به منظور منع امر خبررسانی درباره اعتراضات دنیای عرب بود.

فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران می گوید که بازداشت های اخیر دنباله روی روند تحت تاثیر قرار دادن رسانه ها در ایران می باشد که در طی آن مسئولین خبرنگاران درون کشور را تحت فشار قرار داده و در عین حال اقدام به خاموش نمودن همکارانشان در خارج از تیررس حاکمیت از راه حمله به خانواده ها و دوستانشان در داخل کشور می کند.

بت کستا دبیر کل فدراسیون بین المللی روزنامه ‌نگاران می گوید که "این اقدامات بی شرمانه و متعلق به قرون وسطی می باشد که همکاران ما قربانی آن می باشند." "این اقدامات کارکرد دولتی را ترسیم می کنند که حکومت کردن با رضایت مردم را کنار گذاشته و مصمم است تا هرگونه انتقاد٬ هرچند حقیقی و به جا را سرکوب نماید.