>> امروز

20:49:17 - 91/11/18
Print This Page

راه حل مشکلات کشور انتخابات آزاد است

 بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی

امروز: جبهه مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه ای در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن گرامی داشت این مناسبت، به تحلیل اجمالی شرایط روز پرداخت.
به گزارش نوروز، در بیانیه این حزب اصلاح طلب با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و اراده بخشی از جریان حاکم برای مهندسی آن که شواهدش در محدودیت ها و بازداشت های اخیر و سخنان یکی از مسئولان نهادهای سابقه دار در مهندسی انتخابات گذشته به صراحت آمده، تصریح شده است: آرزو و درخواست ما اين است كه حاكميت از سر مسؤوليت پذيري، به نداي دلسوزان و ياران قديم و نسل نوپا و جديد كشور پاسخ مثبت دهد و انتخابات آزاد را تعهد و تضمين كند. بي‌شك برگزاري اين انتخابات مي‌تواند نقطه عطفي در روندي باشد كه ادامه آن نگران كننده است. انتخابات آزاد در اين شرايط نه فقط انتخاب يك فرد به عنوان رئيس جمهور است بلكه حركتي استراتژيك براي نجات و برون رفت كشور از بحران‌هاي فرا رو خواهد بود. دستاورد اصلي اين انتخابات بايد ترميم رابطه مخدوش حاكميت- ملت باشد و با اين دستاورد مي توان بر بسياري از مشكلات كشور غلبه كرد.
جبهه مشارکت با تاکید بر انتخابات آزاد به عنوان راه حل بسیاری از مشکلات کشور ادامه داده: اگر امروز فساد و ناكارآمدي و دروغ و فريب و رقابت‌هاي مخرب بر سر قدرت از معضلات لاينحل بخشي از قواي سه‌گانه بخصوص قوه مجريه در بالاترين سطح شده است چاره آن استقرار دولت و رئيس جمهوري است كه در يك انتخابات آزاد و در رقابت سالم و قانوني انتخاب شده باشد تا بقاي خود را مرهون و مديون مردم بدانند نه قدرت سلاح و پول و رسانه نهادهايي كه اصولا بايد فراجناحي عمل كنند اما اكنون فراقانوني رفتار مي‌كنند.
متن کامل بیانیه جبهه مشارکت در ادامه آمده است:
بسم الله الرحمن الرحيم
قُلْ إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى وَ فُرادى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا
سي و پنجمين سالگرد انقلاب اسلامي را در حالي گرامي مي‌داريم كه آرمان‌هاي بلند آن همچنان آرزوي دست يافتني براي همه ملت ايران است. مردمي‌ترين انقلاب جهان، انقلاب بر عليه رژيمي بود كه تا دندان مسلح به سلاح بود و دست همه مستبدان و ديكتاتورها را از پشت بسته بود. رژيمي كه در وابستگي سرآمد همه وابستگان منطقه بود و به ژاندارمي منطقه فخر مي‌فروخت. در اين فضا بود كه امام عزيز، با اتكا به قدرت لا يزال خداوند و با تكيه بر اراده مردمي كه هدفي جز رهايي از ستم و استبداد نداشتند و رهايي انسان‌ها از قيد و بند انسان ساخته را آرزو مي‌كردند نداي آزادي و استقلال سر داد و به كرات بيان كرد كه نظامي در ايران مستقر خواهد شد كه اساس و پايه آن رأي مردم و مشروعيت آن اسلامي خواهد بود كه نمونه آن را در اخلاق محمدي، عدالت علوي، آزادگي و شجاعت حسيني، سلم و صفا و مهرباني حسني و مدارا و همزيستي رضوي شاهد بوده‌ايم.
گمان ملت بر آن نبود كه به نام دين و با سوء استفاده از خون هزاران هزار شهيد و داغ دل ميليون‌ها انسان فداكار، روابط اقتدارگرايانه‌اي بازسازي شود كه رأي ملت حداكثر در حد زينت، دموكراسي و مردمسالاري، منفور و مطرود، فاسدان در حريم امن و دلسوزان و طرفداران اسلام ناب و انقلاب اصيل منزوي و يا در حبس و حصر باشند.
جبهه مشاركت ايران اسلامي با گرامي داشت ياد و خاطره امام خميني و تجديد عهد با خون شهيدان و عرض ارادت به پيشگاه جانبازان و خانواده سربلند شهيدان كه همچنان شعارهاي پر معناي استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي را فرياد مي‌كنند لازم مي‌داند نكاتي چند را با مسؤولان و مردم در ميان بگذارد.
1- همانگونه كه در بيانيه آخر حزب به تفصيل وضعيت كشور توصيف شده است، با كمال تأسف امروز پس از سي و چهار سال از پيروزي انقلاب اسلامي در نتيجه بي‌توجهي به ارمان‌هاي انقلاب و انحراف از خطوط اساسي طراحي شده براي جمهوري اسلامي مردم ما از وضع موجود ناراضي هستند. اين برداشت نه گفتمان سياسي حزبي است كه مغضوب حاكميت واقع شده است بلكه بيان همه كساني است كه بخش عمده آنها در اركان حكومت قرار دارند. فقر و اعتياد، نااميدي و استيصال، بزه‌كاري و ناهنجاري‌هاي اجتماعي و اقتصادي نياز به اثبات ندارد كه در هر كوي و برزن و در هر مجلس و محفل ورد زبان‌ها و در منظر همگان است.
جبهه مشاركت ايران اسلامي همانگونه كه در آن بيانيه متذكر شده است راهكار اساسي را تغيير سياست‌ها، روي‌كردها و نگرش‌هايي مي‌داند كه كشور را به اين مرحله بحراني رسانده است و طبعا بهترين روش براي اين تغيير، اراده مختار و سازنده مسؤولان ارشد كشور است كه بدور از تعصب، راه صواب را برگزينند، روي به ملت كنند و تسليم اراده مردم شوند.
2- بحران‌هاي پيش‌روي ملت به هر سبب و علتي حادث شده باشد نمي‌تواند ما را درباره مشقات و رنج‌هاي مردم بي تفاوت كند. در زماني كه تحريم‌هاي كمر شكن و غير انساني دولت‌هاي خارجي و بي تصميمي و بدتر از آن سوء تدبير مسؤولان كشوري سبب شده است بيشترين فشارها بر مردم بخصوص اقشار كم درآمد و كارمندان و كارگران وارد شود. وظيفه انساني، ملي و ديني ايرانيان است كه فارغ از جناح‌بندي‌هاي سياسي و يا مخالفت و موافقت با جريان حاكم، تمام هم و كوشش خود را براي كاستن آلام مردم به كار گيرند. به ياد آوريم در 34 سال پيش چگونه مردم با تشكيل هسته‌هاي همياري و كميته‌هاي محلي كمك‌رساني به ياري هم مي‌شتافتند و اجازه نمي‌دادند به خاطر كمبودهاي ناشي از اعتصابات هيچ فردي دچار نقصان در زندگي شود. اينك باز زمان آن است كه مردم ما به ياري هم بشتابند و روح ايثار و تعاون را زنده كنند و به كمك دردمندان و درماندگان بشتابند. بي‌ترديد اين اقدام سبب ارتقاي روح همبستگي و اتحاد ملي خواهد شد كه در آينده نيز نجات‌بخش ملت و كشور از بحران‌هاي فراگيرتر خواهد بود. از سوي ديگر مردم همه بخوبي دريافته‌اند كه علت اصلي مشكلات فعلي انحراف از مسير اصلي انقلاب از روزي كه ديگر رأي ملت ميزان نبود و عده‌اي به خود حق دادند قيم‌مآبانه به جاي ملت تصميم بگيرند و با انتخابات مهندسي شده و مشخص جريان مورد نظر خود را حاكم كنند. كه ملت امروز با گوشت و پوست خود آن را لمس مي‌كند و به همين لحاظ با تمام وجود اهميت انتخابات آزاد را درك مي‌كند و سعادت و رفاه خود را از دل حكومتي برآمده از ملت و پاسخگو مي‌داند. انتظار مي‌رود كه اين تجربه گران‌بها سبب شود تا افكار عمومي به دقت روند انتخابات آينده را پي‌گيري كنند و براي اصلاح آن تلاش نمايند.
3- در زماني نزديك، يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري برگزار خواهد شد بر اساس شواهد و قرائن موجود عده‌اي قصد دارند انتخابات آينده را نيز مهندسي كنند. اين نه سخن منتقدان حاكميت است بلكه صراحت گفته يكي از كساني است كه نهاد متبوع او متهم اصلي مهندسي انتخابات سال 88 است. روند دستگيري‌ها، احضارها، تهديد‌ها و ممانعت از برگزاري نشست‌هاي احزاب و سازمان‌هاي قانوني نيز بر اين روند گواهي مي‌دهد.
اما در چنين شرايط بحراني، انتخابات مهندسي شده گره‌اي از كار كشور باز نخواهد كرد و بلكه بر بحران‌ها و تعميق شكاف مردم- حاكميت خواهد افزود. تبليغات يك جانبه و پر طمطراق در مورد حضور و مشاركت مردم نيز صباحي چند بيشتر كاربرد نخواهد داشت. در اين حال چه بايد كرد؟
آرزو و درخواست ما اين است كه حاكميت از سر مسؤوليت پذيري، به نداي دلسوزان و ياران قديم و نسل نوپا و جديد كشور پاسخ مثبت دهد و انتخابات آزاد را تعهد و تضمين كند. بي‌شك برگزاري اين انتخابات مي‌تواند نقطه عطفي در روندي باشد كه ادامه آن نگران كننده است. انتخابات آزاد در اين شرايط نه فقط انتخاب يك فرد به عنوان رئيس جمهور است بلكه حركتي استراتژيك براي نجات و برون رفت كشور از بحران‌هاي فرا رو خواهد بود. دستاورد اصلي اين انتخابات بايد ترميم رابطه مخدوش حاكميت- ملت باشد و با اين دستاورد مي توان بر بسياري از مشكلات كشور غلبه كرد.
اگر امروز مردم از نظر معيشت روزانه در عسرت و سختي قرار گرفته‌اند ساماندهي اقتصاد ملي ويران شده بدون گشايش سياسي و حاكميت واقعي مردم امكان‌ پذير نيست.
اگر امروز بخش عمده‌اي از مشكلات اقتصادي كشور به خاطر تحريم‌هاي بين‌المللي است، برگزاري انتخابات آزاد و استقرار رئيس جمهور واقعي و دولت برآمده از رأي مردم است كه سبب مي‌شود همه تيرهاي دشمني به دست‌هاي دراز شده براي همكاري تبديل شود و انزواي ايران رنگ ببازد و جايگاه بين‌المللي كشور دوباره احيا شود. تجربه‌اي كه در سال 76 به خوبي آن را ديديم.
اگر امروز فساد و ناكارآمدي و دروغ و فريب و رقابت‌هاي مخرب بر سر قدرت از معضلات لاينحل بخشي از قواي سه‌گانه بخصوص قوه مجريه در بالاترين سطح شده است چاره آن استقرار دولت و رئيس جمهوري است كه در يك انتخابات آزاد و در رقابت سالم و قانوني انتخاب شده باشد تا بقاي خود را مرهون و مديون مردم بدانند نه قدرت سلاح و پول و رسانه نهادهايي كه اصولا بايد فراجناحي عمل كنند اما اكنون فراقانوني رفتار مي‌كنند.
بي‌ترديد در دولت مردم بنياد است كه شفافيت، كارآيي، پاسخ‌گويي، مشاركت و همه اجزاي حكمراني خوب معنا پيدا مي‌كند و مي‌توان در سايه تحريم‌ها، بازسازي روابط بين‌المللي بر اساس اعتماد متقابل، با بهره‌گيري از انبوه منابع مادي و معنوي كشور به بازسازي كشور همت گماشت. تورم و بي‌كاري را مهار كرد، ورشكستگي صنايع را جبران كرد، رشد اقتصادي را تضمين كرد، از ناهنجاري‌ها و بزه‌كاري‌ها كاست، معنويت و ديانت را به جايگاه رفيع خود بازگرداند و مسير كشور را به راه اصلي انقلاب كه سعادت و رفاه مردم، آباداني و عمران كشور و الگو و نمونه سربلند پيشرفت براي منطقه و جهان است، بازگرداند.
اگر نيازي به اين اصلاحات احساس شوئد و اگر ذره‌اي بيم خطر براي آينده كشور وجود داشته باشد بي‌ترديد هر عقل سليمي بر اين نكته گواهي خواهد داد كه راه نجات كشور در اين برهه حساس تنها و تنها انتخابات آزاد است.
اميد آن است كه همه دلسوزان كشور اعم از كساني كه در حاكميت قرار گرفته‌اند و منتقدان و زخم‌خوردگان اقتدارگرايي، فراتر از منافع شخصي و سازماني خود، به نجات كشور بينديشند و حول اين محور برنامه‌اي براي عبور از گذشته پندآميز و عبرت آموز و با نگاه به آينده طراحي كنند كه در آن تنها و تنها قانون و در صدر آن قانون اساسي محوريت پيدا كند و همه افراد و گروه‌هايي كه ملتزم به قانون اساسي هستند بتوانند در اين فرآيند نجات توان خود را به كار گيرند و در عين تفاوت ديدگاه‌ها و سليقه‌ها برادرانه در كنار هم باري از دوش كشور و مردم بر دارند و همه و همه تسليم رأي ملتي شوند كه اراده او اراده خداوند و برتر از هر اراده ديگري است.
جبهه مشاركت ايران اسلامي دست برادري و همكاري خود را به سوي همه كساني دراز مي‌كند كه استقلال، ازادي و جمهوري اسلامي را همچنان آرمان خود مي‌دانند و نگران آينده اين كشور هستند.
جبهه مشاركت ايران اسلامي
18/11/1391