>> امروز

07:53:24 - 91/11/18
Print This Page
رئیس جمهور مصر: انقلاب ما در شرایط انقلاب ایران قرار دارد

امروز: محمد مرسی رئیس جمهور مصر، در دیدار با محمود احمدی نژاد تاکید کرد که "انقلاب مصر در حال حاضر شرایطی همانند انقلاب ایران دارد."

محمود احمدی نژاد که برای شرکت در دوازدهمین اجلاس سران همکاری‌های کشورهای اسلامی به پایتخت مصر سفر کرده، روز اول حضور خود در مصر، با رئیس جمهور آن کشور، شیخ الازهر و جمعی از اساتید و علمای آن مرکز بزرگ اسلامی، همچنین نمایندگان رسانه‌های جمعی دیدار کرد.

به گزارش فارس، احمدی نژاد در بدو ورود به مصر، طی گفتگویی مشترک با محمد مرسی در فرودگاه قاهره گفت: "اگر ایران و مصر با هم باشند، دشمنان بین المللی بشریت نمی توانند هیچ آسیبی به ملت‌های ما وارد کنند."

احمدی نژاد بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد با بیان اینکه شرایط جهان و منطقه در حال تحول است، به اهمیت برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی در شرایط کنونی در مصر اشاره کرد و گفت: همکاری ایران و مصر در موضوعات مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند تمام تحولات را تحت تاثیر قرار دهد.

وی در ادامه به تحولات سوریه اشاره کرد و رفع مشکلات آن را از موضوعات مهم بین دو کشور ایران و مصر دانست و گفت: با ادامه درگیری و کشتار، قطعا مشکل این کشور برطرف نخواهد شد و باید در کنار یکدیگر برای رفع ریشه ای مشکل سوریه به تفاهم رسیده و در این راستا برای رفع مشکلات با هم همکاری و همیاری داشته باشیم.

احمدی نژادبا اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران از شرایط کنونی سوریه ناراحت است و باید به سرعت مسائل سوریه خاتمه یابد، اظهار داشت: چنانچه در موضوع سوریه ایران و مصر با هم هماهنگ عمل کنند، بخش مهمی از مشکلات این کشور برطرف خواهد شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی معتقد است که سوریه باید آباد و قوی باشد و مردم این کشور بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند.

احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به موضوع فلسطین و ضرورت هم اندیشی در این خصوص گفت: اگر در موضوع فلسطین نیز ایران و مصر در کنار هم بوده و همکاری کنند، این مسئله می تواند به نفع مردم فلسطین به اتمام برسد.

احمدی‌نژاد آمادگی جمهوری اسلامی را بدون هیچ محدودیتی برای از سرگیری روابط در تمام زمینه‌ها اعلام کرد و گفت: راه و آغوش ملت ایران برای توسعه و پیشرفت ملت مصر باز است.

محمد مرسی نیز در این دیدار دو جانبه بر تأثیرگذاری روابط ایران و مصر در منطقه و جهان اشاره کرد و اظهار داشت: امروز همکاری ایران و مصر در تمام زمینه ها لازم و ضروری است، از این رو بسیار خرسند هستم که شخصاً از جنابعالی استقبال کردم و بسیار مایلم که از فرصت این سفر برای رایزنی در موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی و نیز تحکیم روابط دو جانبه نهایت استفاده را به عمل آوریم.

محمدمرسی: انقلاب اسلامی شرایطی همانند انقلاب ایران دارد
محمد مرسی اعلام کرد: انقلاب مصر شرایطی همانند انقلاب ایران دارد و از آنجایی که مصر فرصتی مانند ایران برای پیشرفت سریع ندارد، از این رو گسترش همکاری ها و روابط با ایران را بسیار مهم و ضروری می‌دانیم.

وی گفت: معتقدم مشکل سوریه بدون ایران قابل حل نیست و کشور شما و مصر از تاثیرگذاری جدی‌تر و مهم‌تری برخوردار هستند.

مرسی در این دیدار اعلام کرد: حل مسئله فلسطین نیز جز با همکاری کشورهای اسلامی با یکدیگر امکان پذیر نیست.
وی افزود: مصر و ایران هر دو دیار فرهنگ و تمدن هستند و سهم مردم مصر در تولید تمدن جهان بسیار ارزشمند است.

دیدار احمدی‌نژاد با شیخ الازهر
احمدی‌نژاد پس از استقبال رسمی محمد مرسی به دانشگاه الازهر مصر رفت و با محمد الطیب شیخ الازهر مصر دیدار و گفت‌وگو کرد.

این اولین دیدار یک مقام عالیرتبه ایرانی در سطح رئیس‌جمهور با این مقام مذهبی مصری بود.

شیخ الازهر پیش از این ضمن برادرانه توصیف کردن ایران اظهار تمایل کرد به ایران سفر کند و برخی علمای حوزه علمیه قم نیز از این موضوع استقبال کردند.

رئیس‌ دولت ایران سپس با جمعی از اساتید و علمای الازهر دیدار کرد و ضمن بیان این مطلب که ایران و مصر ارتباطات عمیق فرهنگی و باورها و سنت‌های مشترک دارند، تأکید کرد: این دو ملت اگر در کنار هم قرار بگیرند تمام منطقه از آن منتفع خواهند شد.

رئیس‌دولت با اشاره به گفت‌وگوهای خود با مقامات الازهر گفت: ما در این گفت‌وگوها مسائل مهم منطقه و جهان اسلام را مورد بررسی قرار دادیم و خوشبختانه برای اصلاح وضع جهان دیدگاه‌های مشترکی وجود دارد و توافق کردیم که ارتباطات خود را برای همکاری‌های فرهنگی و علمی گسترش دهیم.

احمدی نژاد در این دیدار اعلام کرد که از علمای مصری برای سفر به ایران دعوت کرده است و آنها هم بزرگوارانه پذیرفتند.

واکنش احمدی‌نژاد به اظهارات نماینده شیخ الازهر
در خلال این نشست مشترک خبری هنگامی که حسن الشافعی در سخنانش به طرح مسائل اختلاف‌افکن درباره حوادث تاریخی و بحث شیعه و سنی پرداخت، احمدی‌نژاد گفت که این بحث‌ها خوب نیست و هشدار داد در صورت ادامه بحث محل برگزاری کنفرانس خبری را ترک می‌کند.

رئیس دولت ایران همچنین در پاسخ به ادعای نماینده الازهر مبنی بر اینکه با احمدی‌نژاد درباره تساهل بین مذاهب و حقوق اهل سنت صحبت کرده‌، به وی اعلام کرد که درباره وحدت مذاهب توافق کرده‌ایم.

همچنین تغییر موضوع بحث الشافعی و تاکید وی بر وحدت کلمه و همبستگی و همچنین طرح مباحث سازنده از سوی وی درباره مسائل سوریه موجب تشکر احمدی نژاد از وی شد.

دیدار احمدی‌نژاد با نمایندگان رسانه‌های جمعی
بر این اساس دیدار محمود احمدی‌نژاد با با نمایندگان رسانه‌های جمعی مصر در دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی آخرین برنامه کاری امروز احمدی نژاد در مصر بود.

همراهان احمدی‌نژاد در سفر به مصر
«حمید بقایی» معاون اجرایی رییس دولت، «اسفندیار رحیم‌مشایی» رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد، «حیدر مصلحی» وزیر اطلاعات «سیدشمس‌الدین حسینی» وزیر امور اقتصادی و دارایی، «رستم قاسمی» وزیر نفت، «عبدالرضا شیخ‌الاسلامی» وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسعود زریبافان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، سیداحمد موسوی رئیس سازمان حج و زیارت و لطف‌الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس‌دولت، احمدی‌نژاد را در سفر به مصر همراهی می‌کنند.