>> امروز

07:52:59 - 91/11/15
Print This Page
۵۳ کارگر رسمی مجتمع موقوفه متقین از سوی اداره اوقاف استان تهران اخراج شدند

امروز: دو نماینده از طرف ۵۳ کارگر مجتمع موقوفه «متقین» با حضور در دفتر ایلنا به مشخص نبودن شرایط شغلی خود، اعتراض کردند و خواستار بازگشت به کار شدند.

به گزارش ایلنا، اخیرا از سوی اداره کل اوقاف تهران به ۵۳ نفر از نیروی کار مجتمع موقوفه متقین (که از سال ۱۳۱۷ برای تحصیل ایتام بی‌بضاعت شهر تهران وقف شده است) آنان گفته شده است از اول بهمن ماه بر سر کار خود حاضر نشوند.

یکی از کارگران مجتمع موقوفه متقین در تشریج وضعیت نیروی کار این مجتمع موقوفه گفت: ۵۳ نفر از پرسنل مجتمع موقفه متقین با سوابق ۸ تا ۳۰ سال، به صورت قرار داد دائم بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل وزارت کارکه در سال ۷۹ مصوب واجرا شده است از محل موقفه حقوق و مزایا دریافت می‌کنند و هیچ گونه رابطه استخدامی با اداره کل اوقاف استان تهران ندارند و همگی استخدام دائمی این موقفه هستند.

او افزود: به موجب ماده ۳ قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف هر موقوفه دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و حسب مورد، ادارات اوقاف ناظر بر مسائل اجرایی و مالی هستند و بایستی برابر نیت واقف که در وقف نامه مندرج است موقفه را اداره کنند.

نماینده کارگران این موقوفه با انتقاد از برخورد نامناسب نماینده اوقاف برای پی گیری اخراج کارکنان این موقفه ادامه داد: علاوه بر برخورد نامناسب نماینده اوقاف برای تخلیه وسایل این مجتمع، نادیده گرفتن سال‌ها تلاش و سوابق این تعداد کارگر باعث نگرانی آنان شده است.

یکی دیگر از نمایندگان کارگران در ادامه افزود: مجتمع موقوفه متقین حدود ۳۵۰ دانش‌آموز یتیم دختر و ۳۵۰ دانش‌آموز یتیم پسر را در مقاطع ابتدایی و راهنمایی در پناه خود دارد و به مدد عواید حاصل از موقوفات وابسته به خود، تمام احتیاجات این دانش‌آموزان اعم از خوراک و پوشاک، لوازم‌التحریر، هزینه‌های ایاب و ذهاب و... را تأمین می‌کند.

او با اظهار نگرانی از وضعیت این تعداد دانش اموز بی‌سرپرست افزود: تعداد زیادی از دانش آموزان، پس از پایان دوره‌های ابتدایی و راهنمایی در این مجتمع، تحصیلات خود را در دبیرستان و دانشگاه ادامه داده‌اند و اینک موقعیت‌های خوبی در جامعه دارند.

او در این مورد اضافه کرد: دانش آموزان این مجتمع از کارگاه‌‌های آموزشی، آزمایشگاه، کتابخانه و وسایل کمک آموزشی استفاده می‌ کنند و به دلیل در اختیار داشتن موقعیت مناسب تربیتی و آموزشی، موفقیت‌‌هایی در زمینه ‌های مختلف علمی و فرهنگی کسب کرده‌اند.

او همچنین بیان کرد: اصل موقوفه در پاکدشت است و عزیزخان (واقف)، پنج روستا را که حدود سه هزار هکتار از آن اراضی زراعی بود در سال ۱۳۰۴ وقف کرد و تا افتتاح رسمی درسال ۱۳۱۷ درآمد آن وقف هزینه ‌های تحصیل، تغذیه، لوازم‌التحریر، ایاب و ذهاب و پوشاک کودکان بی‌بضاعت شهر تهران و کمک مالی به خانواده ‌های آن‌ها می‌شود.

او ادامه داد: مجموعه‌های اقتصادی زیادی مربوط به موقوفات «متقین» است و درآمدهای آن صرف ایتام می‌شود ضمن اینکه با این اقدام نامناسب وغیر قانونی اداره اوقاف تکلیف حدود بیش از ۶۰۰ دانش‌آموز و کودکان یتیم که تحت پوشش این موقفه هستند معلوم نیست.

به گفته نماینده کارکنان موقوفه متقین، منافع این مجتمع مادام‌العمر متعلق به ایتام است دانش آموزان دختر و پسر بی‌بضاعتی که از نعمت پدر محروم هستند، در دو واحد آموزشی دبستان و راهنمایی پسرانه و دخترانه به طور مجزا در مجتمع متقین تهران تحصیل می‌کنند.

این نماینده همچنین تصریح کرد: هم اکنون اداره کل اوقاف استان تهران باستناد عدم ابلاغ ساختار تفصیلی مجتمع تربیتی متقین در صدد تعطیلی محلی که از سال ۱۳۱۷ دایر بوده، است این درحالیست که همچنان دانش آموزان ایتام در ان محل مشغول به تحصیل هستند.

او گفت: تعطیلی مجتمع تربیتی متقین و اخراج و تسویه حساب ۵۳ کارگر آن با توجه به نامه شماره ۹۶۴۵۴۳/۹۱ مورخه ۹۱/۱۰/۱۲ در خصوص تشکیلات تفصیلی ادارات تابعه و دفتر نمایندگی که از محل منابع مالی سازمان واداره کل اوقاف تامین می‌شود غیر قانونی است چرا که تمامی هزینه‌های این مجتمع از محل خود موقفه تامین می‌شود.

نماینده کارگران در خاتمه از مسئولان ذی‌ربط خواستار بررسی اخراج ۵۳ نفر از کارکنان مجتمع موقفه متقین و همچنین بلاتکلیفی بیش از ۶۰۰ دانش آموز بی‌سرپرست که تحت پوشش وسرپرستی این مجتمع قرار دارند شد.