>> امروز

07:50:25 - 91/11/15
Print This Page
بیانیه اعتراضی ادوار تحکیم نسبت به بازداشت گسترده رونامه نگاران

امروز: سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) با صدور بیانیه‌ای ضمن اعتراض به بازداشت گسترده روزنامه نگاران در روزهای اخیر، خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان و رفع محدودیت‌های اعمال شده بر فعالان مطبوعاتی و رسانه ای‌ شد.

دفتر ادوار تحکیم وحدت همچنین از مسئولان خواسته است به جای توسل مداوم و مکرر به برخورد های خشن و حذفی، دست کم برای یک بار مسیر بازگشت به جامعه را نیز بیازمایند.

متن کامل این بیانیه که در تارنمای "ادوار نیوز" منتشر شده به شرح زیر است:

بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران در طی روزهای اخیر، بار دیگر نشان داد که شیوه عمل متولیان امر کماکان بر مدار برخورد شدید و حذفی با کنش‌گران سیاسی، اجتماعی و اصحاب مطبوعات می چرخد و همچنان چاره‌ی حل بحران‌های موجود در جامعه را اعمال محدودیت های بیشتر و حذف صورت مساله می‌بینند.

پر واضح است که از منظر ایشان همیشه٬ آنانی مقصرند که دلسوزانه به برون رفت از بحران‌های موجود کوشیده اند و نه آنانی که هر روز بحرانی تازه می آفرینند و نه تنها پاسخگوی سو مدیریت ها، ضعف ها، کاستی ها، فرصت سوزی ها، جنجال آفرینی ها، قانون شکنی ها و در یک کلام شرایط اسف بار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر کشور نیستند بلکه همچون گذشته مدعی قرار گرفتن ایران در قله شکوفایی و پیشرفت در میان جهانیان هستند!

در این میان روزنامه‌نگارانی به بند کشیده می شوند که با تحمل جمیع مصایب و محدودیت ها و سختگیری های غیرمتعارف کماکان به رسالت خطیر خویش در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه و بازنمایی کژتابی‌ها و نقصان های موجود مومنانه عمل می‌کنند و از آن سو عاملان و آمران بزرگ ترین تخلف های مالی و اداری در تاریخ ایران و قانون شکنانی که حتی فریاد هم قطاران گذشته خود را نیز به صدا درآورده اند، قدر می‌بینند و نه کسی یارای پرسش از ایشان را دارد و نه حتی بزرگ ترین دستگاه های نظارتی و قانون گذاری در کشور توان مقابله با آنها.

شاید تنها گناه روزنامه‌نگارانی که در این روزهای مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تاسیس نظام جمهوری اسلامی میهمان سلول‌های سرد و تنگ بندهای امنیتی زندان شده‌اند پرسش از مسئولانی است که با هنرنمایی خود تنها در طول همین چند ماهه گذشته قیمت ارز، خودرو، مسکن، مایحتاج عمومی و... را به عرش و قدرت خرید مردم و ارزش پول کشور را به کف رسانده‌اند، از حل بحران آلودگی هوا و مرگ و میر روزافزون شهروندان عاجزند، با سو تدبیر خود فرزندان معصوم و آینده سازان این مرز و بوم را در مدارس و جاده ها به کام مرگ کشانده اند و راه حل بحران های اجتماعی و فقدان امنیت در جامعه را برپایی چوبه های دار بر سر کوی و برزن می دانند، مجرمان متخلف و محکوم به حکم قانون را به اصرار بر سر مسئولیت های خویش ابقا کرده‌اند و با ماجراجویی های بی دلیل کشور را پی در پی در مرز بحران قرار داده‌اند.

از دیگر سو٬ گویا با نزدیک شدن به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و بیم و هراس از تداعی رویدادهای آخرین انتخابات ریاست جمهوری در ایران این بار به علاح واقعه قبل از وقوع پرداخته و در اولین اقدام برای کنترل فضای رسانه ای و ممانعت از گردش نصف و نیمه اطلاعات در کشور بار دیگر روزنامه نگاران و اهالی رسانه را قربانی کرده اند.

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) به رغم احساس نا امیدی نسبت به تاثیر انذار و نصیحت به گوش مسئولان و تنها بنا بر رسالت خود در پاسداری از مرزهای جامعه مدنی، خواستار رفع محدودیت‌های اعمال شده بر فعالان مطبوعاتی و رسانه ای و آزادی بی قید و شرط کلیه بازداشت شدگان اخیر و زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

اکنون توسل به روش های پیش آزموده و اتهام زنی به فعالان رسانه ای به حدی از بی اعتباری رسیده که شاهدیم در میان اندک پایگاه اجتماعی حامیان این جریان نیز بی تاثیر بوده و حتی با واکنش هایی نیز همراه شده است.

و ما همچنان امیدواریم روزی فرارسد که مسئولان به جای توسل مداوم و مکرر به برخورد های خشن و حذفی، دست کم برای یک بار مسیر بازگشت به جامعه را نیز بیازمایند.

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)

چهاردهم بهمن ماه هزار و سیصد و نود و یک