>> امروز

08:50:41 - 91/11/10
Print This Page
سریال تکراری تاخیر لایحه بودجه: مانند گذشته تصویب بودجه به سال آینده موکول شد

امروز: رییس اتاق ایران گفت: تصویب بودجه به سال آینده موكول شد.

به گزارش ایلنا، محمد نهاوندیان در هجدهمین جلسه شورای گفت‌وگو بین بخش خصوصی و دولت اظهار داشت: رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرده‌است که قطعا ما در سال جاری اجرای فاز دوم هدف‌مند سازی یارانه‌ها را نخواهیم داشت.

نهاوندیان گفت: برنامه‌ریزی‌های هفت‌گانه شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف نیز در پی این جلسه عنوان شد و هم‌چنین عملکرد بودجه‌ای شهرداری تهران با توجه به تکالیفی که در قانون برنامه و بودجه است، ارائه شد.

وی با بیان این‌که در ادامه جلسه شورای گفت‌وگو بررسی در رابطه با استمهال بدهی‌های بانکی را در دستور کار داشتیم، تصریح کرد: در جلسه قبلی شورای گفت‌وگو عملکرد ماده 29 قانون بودجه مورد بررسی قرار گرفته و سوالاتی مطرح شد. در تکمیل گزارش بانک مرکزی قرار شد بدهی‌های معوقه به تفکیک غیردولتی و دولتی ارائه شود.

رییس اتاق ایران افزود: هم چنین قرار شد مشخص شود که چه مقدار از این بدهکاران بانکی خود همزمان از دولیت طلبکار هستند و چه مقدار از آنها به سبب بدهی‌های ارزی حاصل شده است.

گزارش بدهی‌های معوق به تفکیک غیردولتی و دولتی ارائه نشد

نهاوندیان درباره‌ی میزان بدهی‌ها با بیان این که مجموع بدهی‌های معوقه‌ در جلسه قبلی شورا بیان شده است، گفت: گزارش امروز بانک مرکزی پاسخ به سوالات تفکیک بین بدهی‌های دولتی و غیردولتی را نداشت.

وی ادامه داد: شورا بر این عقیده است اگر ما بتوانیم در قانون بودجه‌ی 92 تمهیداتی را بیندیشیم که شرکت‌ها و بنگاه‌هایی که طلبکار از دولت هستند بتوانند این بدهی‌ها را به سیستم بانکی مبتنی بر طلب‌هایی که از دولت دارند پرداخت کنند یک تسهیلی در جریان امور اقتصادی صورت می‌گیرد.

به گفته رییس اتاق ایران همچنین اگر در این ابهامی که به سبب نرخ ارز حاصل شده است هرچه زودتر تصمیم‌گیری کنیم، می‌توان قسمتی از این بار را سبک کرد.

رییس اتاق ایران با تاکید بر این‌که تاخیر تصمیم‌گیری در سیستم بانکی علاوه بر مشکل معوقه‌ها، مشکلاتی را در بنادر و گمرکات ما به وجود آورده است، بیان کرد: گزارشی به دست من رسیده است که بیش از 15 هزار کانتینر فقط در گمرک بوشهر منتظر ترخیص است.

وی افزود: علت اصلی تاخیر در ترخیص کالاها این است که سیستم بانکی اسناد را به این دلیل که نمی‌داند باید براساس چه نرخی عمل کنند، آزاد نمی‌کند و مطالبه مابه‌التفاوت می‌کند.

نهاوندیان درباره ادامه مباحث مطرح شده در جلسه امروز شورای گفت‌وگو با بیان کرد: بحث دیگری در رابطه با فاز دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها مطرح شد که در جلسات مشترک دولت و مجلس دنبال می‌شود. نکته‌ای که رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد این بود که قطعا ما در سال جاری اجرای فاز دوم را نخواهیم داشت.

رییس اتاق ایران گفت: این موضوع به‌طور قطع در قانون بودجه سال 92 باید مورد بررسی و تصویب مجلس قرار بگیرد.

وی گفت: با توجه به تاخیری که در ارائه بودجه سال آینده ایجاد شده تصویب بودجه به دو ماه اول سال آینده موکول می‌شود و هر تصمیمی که گرفته شود اجرای آن از خرداد‌ماه به بعد است.

وی در خاتمه گفت: نکته‌ی مهمی که مورد اشاره قرار گرفت، این بود که در فاز دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها باید اولویت اصلی به‌ تولید داده شود.