>> امروز

11:12:47 - 91/11/6
Print This Page
جان کری در سنا: فرصت برای ایران رو به اتمام است/واشنگتن در قبال برنامه‌ی اتمی ایران خط مشی سختگیرانه‌ای در پیش خواهد گرفت

امروز: جان کری، وزیر خارجه‌ی آینده‌ی آمریکا، در نشست پرسش و پاسخ در سنای این کشور گفت، آمریکا هر کاری که باید انجام می‌دهد تا از تسلیح هسته‌ای ایران جلوگیری کند. وی هشدار داد که فرصت برای ایران در حال سپری شدن است.
جان کری، وزیر خارجه‌ی آتی ایالات متحده‌ی آمریکا اعلام کرد که واشنگتن در قبال برنامه‌ی اتمی ایران خط مشی سختگیرانه‌ای در پیش خواهد گرفت.

به گزارش دویچه وله، کری که روز پنجشنبه (۲۴ ژانویه/۵ بهمن) در جلسه‌ی پرسش و پاسخ با نمایندگان سنا شرکت کرده بود گفت: «ما هر کار که لازم است انجام خواهیم داد تا از تسلیح هسته‌ای ایران جلوگیری کنیم». وی افزود که فرصت ایران برای همکاری با جامعه‌ی جهانی در حال سپری شدن است.
کری که در برابر کمیسیون روابط خارجی سنا سخن می‌گفت و خود تا چندی پیش رئیس همین کمیسیون بود، خاطر نشان ساخت: «سیاست خارجی آمریکا فقط توسط پهپادها و گسیل سربازان تعریف نمی‌شود».

به گفته‌ی جان کری نقش رهبری‌کننده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا همچنین باید در مسائل تهدیدکننده‌ی حیات چون تغییرات اقلیمی، در سیاست توسعه و نیز در دفاع از آزادی و دمکراسی وجود داشته باشد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه دسامبر جان کری را نامزد جانشینی برای هیلاری کلینتون کرد. کلینتون اعلام کرده بود که در دومین دوره‌ی ریاست جمهوری اوباما، از پست وزارت خارجه‌ی آمریکا کناره‌گیری خواهد کرد.

محافل سیاسی آمریکا معتقدند که سنای این کشور با سپردن پست وزارت خارجه به جان کری موافقت خواهد کرد.

اوباما نخست سوزان رایس، نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل را برای این پست نامزد کرده بود. ولی اظهارات مناقشه‌برانگیز وی پس از حمله‌ی خونین به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی، باعث مخالفت جمهوریخواهان با رایس و انصراف وی از نامزدی شد.