>> امروز

10:48:20 - 91/11/5
Print This Page
اعتراض عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به طرح افزایش جمعیت/خانواده ای که قادر به اداره خود نیست، چگونه بچه دار شود؟

امروز: در حالی که رهبری بر افزایش جمعیت تاکید دارد، علیرضا مرندی، بر این باور است که باید برای رشد جمعیت بیشتر به جنبه کیفی آن فکر کنیم تا نخبگان که البته کم هم نیستند به داشتن بچه روی بیاورند. نه اینکه به دنبال بچه‌دارشدن خانواده‌هایی باشیم که حتی قادر به تأمین هزینه‌های خود نیستند.

تاکید مسئولان کشور بر افزایش جمعیت در حالی انجام می گیرد که وضعیت اقتصادی عده ای را از نان شب محروم کرده است، در این راستا مرندی از بانیان سیاست تنظیم خانواده می گوید: اگر مسئولان تصور می‌کنند قانون لغو شود، تعداد نوزادان زیاد می‌شود، اشتباه می‌کنند.

به گزارش کلمه، در حال حاضر بیش از بیست میلیون از جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می کنند و با توجه به محدودیت های ناشی از تحریم های گسترده هر روز وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم دشوارتر می شود.

بدنبال مشکلات ناشی از افزایش جمعیت بعد از انقلاب اسلامی قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

بر اساس این قانون، امتیازاتی چون "بیمه، مرخصی زایمان مادر، پرداخت هزینه نگهداری و حق اولاد" به فرزندان چهارم و بعد از آن تعلق نمی گیرد.

رهبری اما بارها در سخنانی اعلام کرده که باید سیاست های کنترل جمعیتی در کشور مورد بازنگری قرار گیرد. وی برا ین باور است: بررسی های علمی و کارشناسی نشان می دهد که اگر سیاست کنترل جمعیت ادامه پیدا کند، به تدریج دچار پیری و در نهایت کاهش جمعیت خواهیم شد.

بدنبال سخنان اخیر رهبری مبنی بر افزایش جمعیت کشور تا ۱۵۰ میلیون نفر، طرح های تنظیم خانواده از مجلس برچیده شد و خبر از لغو بودجه این سیاست از وزارت بهداشت شنیده شد. همه بسیج شدند تا منویات رهبری را به منصه ظهور برسانند، اما علیرضا مرندی بهداشت تاکید دارد که ‌با لغو قوانین، یک نوزاد نیز بر جمعیت کشور اضافه نمی‌شود‌ و ‌با این سیاست‌ها و برنامه‌ها نمی‌توان برای افزایش نرخ رشد جمعیت کاری کرد‌ بلکه ‌باید زمینه ازدواج به موقع از نظر اقتصادی فراهم شود، و جوانان باید از داشتن مسکن، شغل، مهدکودک، امکان نگهداری کودک در محل کار و‌... اطمینان حاصل کنند.‌

به گزارش فارس، علیر‌رضا مرندی در نهمین کنگره تغذیه کودکان که در انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای برگزار شد اظهار داشت: گروه پزشکی به خاطر سلامت جامعه وارد عرصه شده ولی متأسفانه به دلیل بدآموزی تمرکز بیشتر روی درمان بوده است.که منافع پزشکان، کارخانه‌‌ها و شرکت‌های دارویی عامل این موضوع است.

وی تصریح کرد: وقتی هر قوطی شیر خشک ۱۰ دلار به فروش می‌رسد شرکت‌‌های تولیدکننده از اینکه مادران کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنند و بازار شیر خشک را کساد می‌کنند، چندان خوشحال نیستند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه شرکت‌های تولید کننده تجهیزات پزشکی همواره به ما القا می‌کنند که سلامت مردم را باید با استفاده از این تجهیزات تأمین کرد گفت: در حالی که تجهیزات پیچیده پزشکی تنها ۴ درصد در سلامت انسانها نقش دارند و عوامل بیولوژیک حاکم بر سلامت جامعه بیشتر یک تهدید است تا کمک.

مرندی گفت: هر چه ابعاد سلامت روشن‌تر می‌شود.نقش عوامل اجتماعی در آن بیشتر مشخص می‌شود. به عنوان مثال محل تولد و شرایطی که ما در آنجا به دنیا آمده‌ایم نوع کار و محل زندگی عوامل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی همه با هم در سلامت جامعه تأثیر دارد.

این متخصص اطفال ادامه داد: وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت کشور فقط ۲۵ درصد در سلامت جامعه نقش دارد و تاثیر عوامل اجتماعی بر سلامت حداقل ۵۰درصد و حداکثر ۷۵ درصد است.

تاثیر بیماری‌های غیر واگیر بر سلامت عامل دیگری بود که مرندی به آن اشاره کرد و گفت: کماکان از بار بیماریهای غیر واگیر غافل هستیم به طوری که بیشترین مرگ‌ومیر در کشورهای در حال توسعه مانند کشور خودمان به واسطه همین امر است که تهدیدی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نوع تغذیه و استفاده از دخانیات را از دیگر عوامل موثر بر سلامت عنوان کرد و گفت‌: اگرچه این کارها برعهده پزشک نیست ولی مسئولیتش با ماست چرا که خیلی از مراقبت‌‌ها و پیشگیریها با آموزش ساده قابل اصلاح است.

وی در مورد تأثیر متقابل رسانه و سلامت تصریح کرد: اگر چه استفاده از پزشکان متخصص در برنامه‌‌های صداوسیما سبب ارتقای سواد سلامت مردم می‌شود ولی دراین میان با خلایی مواجه هستیم که یک متخصص به گونه‌ای صحبت می‌کند که انگار در حال تدریس سر کلاس دانشگاه است و سخنان و اطلاعات پزشکی را بسیار تخصصی ارائه می‌کند. در حالی که باید اطلاعات را به زبان ساده‌‌تر برای مردم بیان کرد.چرا که ارتقای سواد سلامت در خانواده‌ها سبب بهبود شاخص‌های سلامتی در جامعه هم می‌شود.

مرندی در بخش دیگری از سخنان خود رشد منفی جمعیت در کشور را یکی دیگر از دغدغه‌ها دانست و خاطر نشان کرد: عاقلانه این است که در مورد رشد جمعیت بیشتر به بحث کیفی آن توجه کنیم و باید به سمتی برویم که قشر فرهیخته و نخبه ما هم به بچه‌دارشدن فکر کنند نه اینکه به دنبال بچه‌دارشدن خانواده‌هایی باشیم که حتی قادر به تأمین هزینه‌های خود نیستند و نمی‌توانند خودشان را اداره کنند.