>> امروز

21:31:26 - 91/11/4
Print This Page
پیام فرزند ارشد آیت الله العظمی منتظری در آغاز هفته وحدت: بر آتش اختلافات، آب وحدت بریزیم

امروز: در آستانه میلاد پیامبر اسلام و هفته وحدت، بیت مرحوم آیت الله العظمی منتظری با صدور پیامی ضمن اشاره به نامگذاری این هفته توسط آن مرجع مردمی خاطرنشان کرد: "هنوز پس از چهارده قرن و رسیدن بشر به تمدّن نسبی، عظمت رفتار پیامبر اسلام مثال زدنی است."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری، در این پیام همچنین بر این نکته تاکید شده که "آیا وقت آن نرسیده است تا مسلمانان چهره اسلام را از خشونت‌هایی که به نام اسلام ترویج و عمل می‌شود پاک و مبرّا نمایند؟"

متن این پیام به شرح زیر منتشر شده است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
« وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لاَ تَفَرَّقُوا وَ اذْکُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَاناً وَ کُنْتُمْ عَلَى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُمْ مِنْهَا کَذٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ ». آل‌عمران ۱۰۳
وهمگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید و نعمت‏ خدا را بر خود یاد کنید آنگاه که دشمنان [یکدیگر] بودید پس میان دل‌هاى شما الفت انداخت تا به لطف او برادران هم شدید و بر لبه پرتگاه آتش بودید که شما را از آن رهانید این‌گونه خداوند نشانه های خود را براى شما روشن مى‏کند بسا هدایت شوید.

پیشگاه با شرافت مردم عزیز ایران
پس از سلام، ایام ولادت با برکت پیامبر اسلام حضرت محمّد مصطفی(ص) و امام صادق(ع) را تبریک عرض می‌نمایم.
چهارده قرن پیش عقل کلّ و خاتم رسل دیده به جهان گشود و با رسالت ایشان و نزول قرآن کریم، فصل جدیدی در تاریخ بشر و تکامل معنوی او پدید آمد.

در آن زمان که جنگ و نزاع و خون‌ریزی رسم روزگار بود، خداوند منّان بر بندگان منّت گذاشت و پیامبری فرستاد که رحمة للعالمین بود و دعوت به صلح، وحدت و برادری بر زبان داشت.

او کلام وحی را ابلاغ ‌کرد که اختلافات را خانمان سوز نامیده و ستیزه گران را بر لبۀ پرتگاه آتش خوانده است.
او شعار اخلاق کریمه را همواره بر زبان داشت و خود نیز به آن عمل می‌نمود.

او نه تنها به حقوق مسلمین احترام می‌گذاشت و آنان را عزیز می‌داشت، بلکه حقوق تمام انسان‌ها با هر عقیده و مرامی را محترم می‌شمرد.

او نه تنها با دیگران مدارا می‌نمود که حتی با دشمنان جسور چنان با اخلاق کریمانه برخورد می‌کرد که شرمسار می‌شدند و دست از دشمنی برمی‌داشتند.

هنوز پس از چهارده قرن و رسیدن بشر به تمدّن نسبی، عظمت رفتار پیامبر اسلام(ص) مثال زدنی است.

عیادت پیامبر اکرم(ص) از بیماری که خاکستر بر سر آن حضرت می‌ریخت، باعث مباهات پیروان آن دین مبین در عصر حاضر است.

اعلام هفتۀ وحدت توسط فقیه عالیقدر آیة الله العظمی منتظری برای زنده نمودن همان نعمت بزرگ برادری اسلامی در بین مسلمین بود که در صدر اسلام وجود داشت.

هر چند تاکنون هفتۀ وحدت در حدّ شعار بوده است، ولی امید است این شعار به مرحله عمل درآید و اختلافات خانمان‌سوز مسلمانان که خسارت‌های فراوان جانی و مالی در دنیای امروز به وجود آورده است از بین برود.

کشتار بی‌رحمانه شیعیان مظلوم کویته پاکستان که اخیراً اتفاق افتاد و دل انسان‌های پاک‌نهاد را لرزاند یکی از آسیب‌های این اختلافات است. اینجانب شخص یا گروهی را به این اعمال ضد بشری متهم نمی‌کنم ولی آنچه مسلّم است دست‌های پلیدی از فرصت به دست آمده از اختلافات سوء استفاده می‌کنند و متاسفانه عده‌ای با رفتار جاهلانه خود زمینه این برخوردهای خشن را فراهم می‌نمایند.

آمرین و عاملین چنین جنایاتی را نه میتوان مسلمان نامید و نه انسان.

مگر می‌توان مسلمان بود و به دیگر مسلمانان رحم نکرد؟ مگر می‌توان انسان بود و به دیگر انسان‌ها رحم نکرد؟
قرآن کریم وحدت بین همۀ ادیان الهی را ندا می دهد و می‌فرماید: «قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ...» آل‌عمران ۶۴٫ و اتحاد همۀ ادیان الهی بر نقاط اشتراک، یعنی توحید را خواستار می‌شود؛ حال چه شده است که ما پیروان خاتم پیامبران، نه تنها بر سر نقاط اشتراک وحدت نمی‌کنیم، که دائماً بر سر نقاط افتراق در حال نزاع هستیم.
مسلمین که خدای واحد، کتاب واحد، پیامبر واحد و نماز و روزه و جهاد و دفاع و امر به معروف ونهی از منکر واحد دارند، چرا باید دائماً بر روی نقاط افتراق تاکید کنند؟

آیا زندگی برادرانه را کنار گذاشتن و دشمنی نمودن با یکدیگر، برای پیروان پیغمبر رحمة للعالمین کفران نعمت و بازگشت به جاهلیت قبل‌ از اسلام نیست؟

آیا وقت آن نرسیده است که مسلمانان چهره اسلام را از خشونت‌هایی که به نام اسلام ترویج و عمل می‌شود پاک و مبرّا نمایند؟

بیایید آب وحدت را بر آتش اختلافات بریزیم تا کام مردم با زندگی مسالمت‌آمیز شیرین گردد و قدرت‌های شیطانی را از طمع در خود ناامید کنیم.

از خداوند متعال وحدت کلمه مسلمین و عزت و عظمت اسلام را مسئلت دارم.

والسّلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

بهمن ماه ۱۳۹۱ - ربیع الأول ۱۴۳۴
بیت آیت الله العظمی منتظری
احمد منتظری