>> امروز

23:24:30 - 91/10/22
Print This Page
تاجزاده خواهان تهیه پیش نویس لایحه جرم سیاسی از سوی قوه قضاییه شد

سید مصطفی تاجزاده در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه خواستار تهیه پیش نویس لایحه جرم سیاسی از سوی این قوه شد.

به گزارش نوروز، این زندانی سیاسی در نامه خود با انتقاد از اینکه رسیدگی به اتهامات منتقدان حکومت مطلقه فردی و جامعه تک صدایی به نام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه های انقلاب و به شکل غیر علنی و بدون حضور هیأت منصفه به یک رویه تبدیل شده است خواهان تهیه پیش نویس لایحه جرم سیاسی از سوی قوه قضاییه شده است.

وی در پایان نامه خود آورده است:" کوتاهی جنابعالی در اجرای تکلیف فوق ضمن آن که فاقد وجاهت قانونی، اخلاقی و شرعی است و بی اعتقادی شما را به رکن هیأت منصفه در محاکمات سیاسی نشان می دهد، به معنای آن نیز خواهد بود که قرار است منتقدان عملکرد رهبری و سیاست های کلان ملی هم چنان با اتهام اقدام علیه امنیت ملی محاکمه شوند و به این بهانه از همه حقوق خود محروم گردند."

عضو ارشد جبهه مشارکت ایران اسلامی با ارسال رونوشتی از این نامه به رهبر جمهوری اسلامی، رییس مجلس خبرگان رهبری و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از رییس مجلس خبرگان خواسته است تا در این زمینه به رهبر و رییس قوه قضاییه تذکر بدهد.

متن کامل این نامه در پی می آید:

به نام خدا

رئیس محترم قوه قضائیه

با سلام

مستحضرید که طبق اصل 168 قانون اساسی، رسیدگی به جرایم سیاسی باید علنی، باحضور هیأت منصفه و در محاکم صالح دادگستری انجام شود. به علاوه ماده 19 قانون فعالیت احزاب و جمعیت های مصوب سال 1360 قوه قضائیه را مکلف کرده است که ظرف یک ماه پیش نویس لایحه جرائم سیاسی را تهیه و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. ملاحظه می فرمایید دستگاه قضائی که شعارش تحقق عدالت از طریق اجرای قانون است، در انجام وظیفه قانونی خود قصور کرده است.

اکنون که رسیدگی به اتهامات منتقدان حکومت مطلقه فردی و جامعه تک صدایی به نام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه های انقلاب و به شکل غیر علنی و بدون حضور هیأت منصفه به یک رویه تبدیل شده است و محکومین بعضاً حتی در ایام زندان نیز از حقوق خویش محروم می گردند، لازم است پیش نویس لایحه جرم سیاسی را هرچه سریع تر تهیه و از طریق قوه مجریه تقدیم مجلس کنید.

هم چنین شایسته است در این لایحه تکلیف هر جرم مشخص شود. یعنی هم تکلیف افرادی که در درون حکومت، با نیت های شریف به سوء استفاده از امکانات لشکری و کشوری به نفع فرد یا گروه یا حزب خاصی اقدام می کنند و هم کسانی که با مقاصد خوب قوانین جاری کشور را نقض می نمایند، روشن شود. به علاوه بایسته است حقوق محکومان نیز به صراحت تعیین شود تا در ایام حبس با محدودیت های غیرقانونی مواجه نگردند.

جناب آقای لاریجانی

کوتاهی جنابعالی در اجرای تکلیف فوق ضمن آن که فاقد وجاهت قانونی، اخلاقی و شرعی است و بی اعتقادی شما را به رکن هیأت منصفه در محاکمات سیاسی نشان می دهد، به معنای آن نیز خواهد بود که قرار است منتقدان عملکرد رهبری و سیاست های کلان ملی هم چنان با اتهام اقدام علیه امنیت ملی محاکمه شوند و به این بهانه از همه حقوق خود محروم گردند.

سید مصطفی تاجزاده

زندان اوین - دیماه 1391

رونوشت:

- رهبر محترم جمهوری اسلامی برای استحضار و دادن تذکر لازم به رئیس قوه قضائیه منصوب خویش

- رئیس محترم مجلس خبرگان برای استحضار و دادن تذکر به رهبر و نیز رئیس قوه قضائیه

- رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استحضار و ارائه نظر مشورتی به رهبری برای رعایت قانون در دستگاه قضائی