>> امروز

08:41:40 - 91/10/21
Print This Page
سپاه ‌مسئولیت جمع‌آوری و فروش محصولات کشاورزان را‌ برعهده گرفت‌

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج سردار مجید خراسانی عصر امروز در اختتامیه همایش اقتصاد مقاومتی که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، یکی از آفت‌ها و آسیب‌های عدم دست‌یابی به اهداف تعیین شده را توقف در بحث تئوری مباحث و مسائل مطرح شده خواند و اظهار کرد: برای عبور از این آفت لازم است برنامه‌های تئوری نیز به صورت جدی پیگیری شوند.

وی به راهکارهای عملیاتی کردن تئوری های مربوط به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و ادامه داد: شناخت آسیب‌ها، داشتن فهم درستی از موضوع اقتصاد مقاومتی، بن‌بست شکنی و الگوسازی و تکیه بر مبانی علمی و تجربی از جمله راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی نقش مردم در فضای اقتصاد مقاومتی را بسیار اثرگذار دانست و عنوان کرد: در دروان دفاع مقدس علاوه بر وجود ارتش و سپاه مردم نیز حضوری گسترده داشتند به گونه‌ای که تعدادی از فرماندهان جنگ را معلمان آموزش و پرورش، روحانیون و غیره تشکیل می‌دادند.

به گفته رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور، عملیاتی کردن جایگاه مردم در مدیریت جنگ بالاترین امتیاز نظام جمهوری اسلامی ایران در دوران جنگ تحمیلی بود.

خراسانی اضافه کرد: اولین گام در اقتصاد مقاومتی نیز شفاف کردن و عملیاتی نمودن نقش مردم در این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از کالاهای خارجی با وجود مشابه داخلی آن یکی از نقاط آسیب کشور در حال حاضر است که می‌طلبد در این رابطه فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

وی عنوان کرد: اقتصادی مقاومتی در صورتی نتیجه بخش و موثر خواهد بود که همانند تربیت فرزند به یک فرهنگ داخلی و خانوادگی تبدیل شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری را باید به برنامه‌های عملیاتی و اجرایی تبدیل کنیم، گفت: در اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری 12 اصل راهبردی را تعریف کردند.

خراسانی مردمی کردن اقتصاد، استفاده حداکثری از زمان، توجه به اقتصاد دانش بنیان، استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها، مبارزه با فساد اقتصادی و حمایت از تولید ملی را از جمله این راهبردها ذکر کرد.

ایجاد 300 هزار حوضچه پرورش ماهی در کشور

وی به اقدامات سپاه در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در کشور یک میلیارد قطعه مرغ صنعتی و 50 میلیون قطعه مرغ سنتی تولید می‌شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی عنوان کرد: با تکیه بر مبانی کارشناسی درصدد هستیم میزان تولید مرغ سنتی در کشور را افزایش دهیم.

خراسانی با اشاره به وجود 500 هزار حلقه چاه آب در کشور اظهار داشت: با همکاری وزارت جهاد کشاورزی قرار شده در کنار هر چاهی حوضچه‌های پرورش ماهی ایجاد شود تا در برترین شرایط پروتئین مورد نیاز کشور از این طریق تامین شود.

وی عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود طی دو تا سه سال آینده حداقل 300 هزار حوضچه پرورش ماهی در کنار چاه‌های آب ایجاد شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های ما در حوزه اقتصاد مقاومتی ایجاد 2 هزار کارگاه صنعت تبدیلی در باغات کشور است که این امر از اواخر سال جاری شروع خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی بر الگوسازی ظرفیت‌های موجود در استان‌های مختلف کشور تاکید کرد و بیان داشت: استان کردستان در زمینه دامپروری و کشاورزی ظرفیت‌های مناسبی دارد که انتظار می‌رود در این عرصه الگوی سایر استان‌های کشور شود.

به گفته خراسانی، نداشتن عزم در انجام کارها، فاصله بین محیط علمی و مدیران اجرایی و کامل نبودن چرخه فعالیت از جمله آسیب‌های موجود در کشور است.

وی لازمه موفقیت در عرصه اقتصاد را کامل شدن چرخه فعالیت‌ها خواند و تصریح کرد: در مطالعه چرخه اقتصاد بیشترین نگرانی مردم جمع‌آوری محصولات تولیدیشان بیان شده است.

وی ادامه داد: سپاه پاسداران مسئولیت جمع‌آوری محصولات تولیدی کشاورزان را پذیرفته و حتی فروش آنها را نیز بدون تصدی‌گری برعهده گرفته است.

خراسانی در پایان ابراز امیدواری کرد برگزاری این مراسم نقطه شروع یک هم‌اندیشی در بین مجموعه سپاه، دانشگاه و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برای رسیدن به اهداف تعیین شده در اقتصاد مقاومتی باشد.