>> امروز

07:49:20 - 91/10/13
Print This Page
آیت الله دستغیب: حصرکنندگان موسوی و کروبی مجرم و گناهکارند

آیت الله العظمی علی محمد دستغیب در پاسخ به یک استفتاء پیرامون وضعیت رهبران و فعالان و حامیان جنبش سبز تاکید کرد کسانی که موسوی و کروبی و همسران آنها و دیگر زندانیان را بدون محاکمه و به صرف اخبار واهی و اغراض شخصی در زندان یا حصر قرار داده اند، گناهکار و مجرم هستند.

به گزارش تارنمای حدیث سرو، این مرجع تقلید مردمی و منتقد حکومت، همزمان اقدامات و دروغ پردازی های صدا و سیمای حکومتی را "از مصادیق شکستن حرمت و خلاف شرع و قانون" اعلام کرد.


متن این فتوا به شرح زیر است:


بسمه تعالی
وَ لَا تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤَادَ کلُّ‏ُّ أُوْلَئکَ کاَنَ عَنْهُ مَسْؤلا.(اسراء ۳۶): و از آنچه نمیدانی پیروی نکن، بدرستیکه گوش و چشم و قلب همگی مورد سؤال واقع می شوند.
عنوان مرتد در کتب فقهی بخوبی بیان شده. و عنوان محارب هم مسأله آن کاملاً واضح است. واز نظر فقهی و قانون به هیچ وجه نمی توان شخصی را بدون دلیل به منکری متّهم کرد. و هیچ فقیهی نمی تواند بدون محاکمه و اثبات جرم حکمی را صادر و فتوائی را خارج کند. و اگر شخص بدون دلیل حکمی و فتوائی صادر کرد، این از مصادیق جهّال و مستبدّین در رأی بوده و رأی وی هیچگونه ارزشی ندارد.
از نظر فقه اسلامی کسانی که این دوبزرگوار و همسرانشان و دیگر زندانی هایی را که بدون محاکمه و فقط بصرف اخبار واهی و اغراض شخصی در زندان یا حصر قرارداده اند، گناهکار و مجرم هستند و هیچ وجه شرعی وقانونی ندارد. و اما نسبت به صداوسیما، مطالبی که گفته شده است از مصادیق شکستن حرمت و خلاف شرع و قانون است. چون این بزرگواران همه مدّعی برپایی یک دادگاه اسلامی در محضر ملّت شریف ایران بدون رعب و وحشت می باشند. و این حرکات صداوسیما سابقه دارد، جریان چراغ- هویّت، خلق ۹ دی، و مناظره های تلویزیونی که موجب خلاف شرع های فاحش بوده و باید رسیدگی شود. تمام این امور موجب سقوط جمهوری اسلامی خواهد بود و نظر خدای تعالی و پیغمبر(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) نیست. واللّه یهدی الی سواء السبیل


سید علی محمد دستغیب