>> امروز

13:58:32 - 91/9/14
Print This Page
بیمار سازی در زندان

امروز:
بسمه تعالی

جناب آقای محمد جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
با سلام و آرزوی توفیق
مسلماً شما اطلاع دارید که در اسلام اصولا سه نوع زندان وجود دارد:
1 - زندان به عنوان حد، مانند زنداني نمودن آمر به قتل، 2 - زندان به عنوان تعزير نسبت به جرائم خاصي كه حاكم شرع واجد شرايط تشخيص دهد 3 - زندان اكتشافي يعني زنداني نمودن متهم قبل از اثبات جرم براي تحقيق و كشف جرم.
ولي نوع چهارمي از زندان كه امروزه متداول شده و متأسفانه جنابعالی این موضوع اظهر من الشمس را انکار می کنید زندانی سیاسی است که در هيچ كجاي اسلام جایی ندارد و تغییر نام زندانیان سیاسی به زندانیان امنیتی چیزی را عوض نمی‌کند.
در سيره پيامبر و حضرت اميرالمؤمنين(ع) چنين بوده كه منتقدان را تشویق و اکرام میکردند و مخالفان سياسي خود را تا زماني كه دست به سلاح نمي بردند و در عمل دشمني و خصومت نمي كردند تحمل مي‎نمودند و برخوردي با آنان نداشتند.
با کمال تأسف باید گفت که وضعيت و شرايط زندانهاي كنوني، از نظر کیفیت و کمیت هیچ شباهتی با زندان صدر اسلام ندارد; در روايتي از امام صادق (ع) نقل شده است كه فرمودند: "شيوه پيامبر(ص) چنين بود كه فرد متهم به قتل عمد را شش روز زنداني مي‎نمود، اگر در طول اين مدت اولياي مقتول دليل و بينه‌اي براي اثبات قتل اقامه مي‎نمودند که رسیدگی می کرد وگرنه او را آزاد مي‎نمود." (وسائل الشيعه، ج 19، ص 121) . دقت شود این حکم در مورد قتل عمد است.
از ديدگاه اسلام، اگر بر فرض، در مواردي كه حبس بر كسي جايز باشد، شخص زنداني داراي حقوق و مزايايي است كه از جمله آن مي توان به موارد زير اشاره نمود: حفظ حيثيت و كرامت و حقوق انساني او، مراعات نيازهاي مادي و معنوي زنداني از قبيل بهداشت و تغذيه كافي و امكانات مناسب، امكان ملاقات زنداني به تنهايي با همسر خود، لزوم توجه مسئولان جديد قضايي نسبت به اوضاع و احوال زندانيان گذشته، ضامن بودن حكومت در صورت كوتاهي و يا زياده روي نسبت به حقوق زندانيان، مراعات شؤون ديني زنداني، حق داشتن وكيل براي دفاع از حقوق خود و....
از موارد بالا شايد مهترين آن حفظ حيثيت و كرامت انساني است كه منحصر به مسلمان و مؤمن هم نيست و در شرع و قانون اساسي روي آن تأكيد شده است. شخص زنداني در صورت تعدي به يكي از حقوق ذكرشده، حق دارد به دادگاه صالحي كه مورد رضايت طرفين باشد شكايت نمايد.
متأسفانه امروزه يكي از رفتارهاي ناروايي كه به خصوص درمورد زنداني سياسي اعمال مي‌گردد اقرار گرفتن به زور ارعاب و تهديد و كتك و هتك حرمت است كه تأسف بارتر اينكه شاهد جان باختن بعضي از این عزيزان هموطن تحت همین عنوان(اقرار گرفتن) نيز بوده ایم، اقراری که به هیچوجه از نظر شرعی قابل استناد نمی باشد. امام صادق(ع) در روايتي فرمودند: "هر كس در حالي كه او را عريان نموده باشند يا در حال ترس و زندان و در اثر تهديد به چيزي اقرار نمايد، نبايد بر او حد جاري شود" دیگر چه رسد به شکنجه های قرون وسطایی.
يكي ديگر از مسائلي كه باعث مي‌شود زنداني تحت فشارهاي به‌خصوص روحي قرار گيرد محروميت از حق ملاقات منظم و حضوري با خانواده و بستگان است كه اين امر سبب نگراني همه زندانيان و به‌خصوص مادران زنداني است كه گاهي افرادي به خاطر اعتراض به اين وضع جان خود را به خطر مي‌اندازند و دست به اعتصاب غذا مي‌زنند.
در سیره علی(ع) تنها چيزي كه در زندان از فرد زنداني سلب می‌شود آزادي اوست و كتك زدن و امثال آن سبب واجب شدن قصاص و پرداخت ديه بر ضارب مي‎شود و از آن مهمتر فشار آوردن و ایذاء اطرافیان زندانی نمی تواند هیچگونه وجه شرعی و قانونی داشته باشد به خصوص اگر این اطرافی کودک خردسال و نوجوان باشد.
جنای آقای لاریجانی؛ ممنوع الخروج کردن مهراوه فرزند نسرین ستوده آیا علت دیگری غیر از ایذاء مادر دربند را دارد ؟ مهراوه 13 ساله که قلب و دلش در دست شما اسیر است کجا می تواند برود؟ که شما با این حکم آزار و اذیت نسرین را باعث شده و سلامتیش را با خطر جدی مواجه نموده‌اید.
جناب آقای لاریجانی؛ شما مسئول و رئیس ستاد حقوق بشر در قوه قضائیه در ایران هستید. حقوق بشر در اسلام و در قوانین بشری تعریف و الگویی دارد. در کجای رفتار پیامبر(ص) و علی(ع) با خانواده فرضاً مجرم هم چنین رفتاری انجام می شد؟ در سیره اهل بیت اگر کسی مجرم هم شناخته می شد و او را زندانی می کردند، همه كيفرها با انگيزه اصلاح فرد و تأمين مصالح جامعه بود نه به انگيزه انتقام گرفتن و نابود سازي شخص و يا شكستن شخصيت و تحقيرو بیمار و ناتوان سازی او.
در این سه و اندی سال چند نفر (طبق آمار خود قوه قضائیه) جان خود را زير شكنجه از دست داده‌اند؟ ( محسن روح الامینی- امیر جوادی فر- محمد کامرانی- زهرا بنی یعقوب - محمدرضا سرداری- زهرا کاظمی - ستار بهشتی و.......)
چند نفر در زندان بيمار شده اند و آنموقعي آزاد شدند كه کار تمام شده بود و بيماري وخيم و لاعلاج شده بود؟(احمد قابل- هدی صابر و........)
چند نفر به دليل عدم دسترسي به موقع و كافي به دكتر متخصص و بيمارستان دچار تشديد و مزمن شدن بيماري شده‌اند؟ (میر حسین موسوی - مهدی کروبی- مهدی خزعلی- مهدی هاشمی - محمودی- عرب سرخی- سحر خیز- علیرضا رجایی- محسن امین زاده - منصور اسانلو - رضا شهابی و.....)
چند نفر در زندانند و نیازبه معالجه دارند ولی مقاما ت زندان به هر دلیلی مانع اعزام آنها به بیمارستان می شوند؟ (محمد صدیق کبودوند زندانی سیاسی که معاون دادستان از قول همسر او گفته که اعتصاب و مرگ زندانی سیاسی برای ما مهم نیست- نسرین ستوده که در اثر اعتصاب غذای طولانی حال مساعدی ندارد و کاهش وزن و افت فشار نگران کننده ای دارد. و.....)
جناب آقای لاریجانی
دسترسي به امكانات لازم پزشكي از حقوق اوليه زنداني است و اگر چنانچه بیماری ها انکار شود واين امكانات در اختيار زنداني قرار نگيرد مسئول اين بيمار سازيها چه كسي است؟ زندان، رئیس زندان، رئیس قوه قضائیه، شما به عنوان رئیس ستاد حقوق شر دستگاه قضایی و یا دیگری؟
آیا این همه آزار و اجبار برای اقرارهای اغلب نابجا چه اعتباری برای دستگاه قضا دارد؟ آيت الله منتظري در پاسخ به استفتايي در اين با ره، اقرار را به دو نوع تقسيم كرده‌اند:
"يكي براي ثبوت جرم و ديگري براي كشف امر مجهول، در مورد اول بايد گفت : يكي از راه هاي ثبوت جرم اقرار متهم عليه خودش مي‎باشد; ولي اقرار شرايطي دارد، و از جمله اين كه در حالت طبيعي و عادي و آزادي كامل و بدون اكراه و تهديد باشد. اما در مورد گرفتن اقرار براي امر مجهول، چنانچه از روي تهديد و يا فشار روحي و يا تعزير باشد، نه براي محكوميت اقرار كننده اعتبار دارد و نه اساسا شرع مقدس چنين اجازه اي داده است. ( ج2 دیدگاه ها- 498 ) "
جناب آقای لاریجانی
آیا شما به عنوان متولی احقاق حقوق زندانیان خود را در بیماری زندانیان سهیم نمی‌دانید؟
آیا شما خود را در اذیت همسران و فرزندان به دلیل در بند کشیدن همسران و پدر و مادرانشان شریک نمیدانید؟ آیا خود را در مرگ دربندانتان شریک نمی دانید؟
بیایید به حرمت پدربزرگوارتان و به حرمت نانی که ایشان تحت عنوان شاگرد و سربازامام زمان به شما داده اند، حقوق و کرامت زندانیان را ارج نهید و به جای انکار وجود زندانی سیاسی، حقوق از دست رفته‌شان را به آنان بازگردانید. امروزه در بسیاری از کشورها تجمع و راهپیمایی اعتراضی انجام می‌شود آیا آنها هم زندانهاشان را از معترضین پر می کنند؟ یا سعی بر اجابت خواسته هایشان می کنند؟ مردم ما اینهمه تجمع میدان تحریر قاهره مصر را می بینند و در حسرت یک رفراندوم یا راهپیمایی ساده غبطه می‌خورند.
بیایید کرامت انسان‌ها را حرمت نهید چرا که خداوند فرموده است : هر كس كه بنده مؤمن مرا خوار سازد، در حقيقت با من به معارضه و جنگ پرداخته است. و نیز به قانون اساسی عمل کنید که می گوید: "هتك حرمت و حيثيت كسي كه به حكم قانون دستگير، بازداشت، زنداني يا تبعيد شده، به هر صورت كه باشد ممنوع و موجب مجازات است ."
جناب آقای لاریجانی
حتماً آن روزی که شما چنین مسئولیت خطیری را پذیرفتید به این امر واقف بودید که آبروی مؤمن از حرمت کعبه بالاتر و خون یک مؤمن به اندازه خون همه بشریت است، بیایید درچند صباح باقیمانده مسئولیتتان نام نیک و باقیات صالحات از خود به جای بگذارید و به این مورد پرداخته و تحقیق کنید و به ملت توضیح دهید که در زندان‌های ما مگر چه می‌گذرد که دائم بیمار سازی می‌شود؟ و گاهی هم خونی به ناحق ریخته می‌شود؟ توفیق شما را در این مهم از درگاه خداوند خواستارم.


نویسنده: زهرا ربانی املشی