>> امروز

12:17:34 - 91/9/12
Print This Page
واکنش عجیب کوثری به برکناری رئیس پلیس فتا/هر کسی بگوید بازداشتگاه غیر قانونی داریم غلط کرده

امروز: محمداسماعیل کوثری نماینده مجلس که پیش از این در مصاحبه ای با ایلنا گفته بود "هرکس گفته بازداشتگاه غیرقانونی داریم، غلط کرده!" و مخالفت خود را با تغییر رئیس پلیس فتا اعلام کرده بود، درباره تغییر رئیس فتا با اعتماد گفت و گو کرده است.
کوثری همچتان تغییر وی را در صورتی که هنوز تحقیقات به اعلام نتیجه نهایی نرسیده، غلط می خواند.

آقای کوثری در آخرین موضع‌تان فرموده‌اید هر کسی که می‌گوید بازداشتگاه غیرقانونی داریم غلط کرده است، منظورتان از این جمله دقیقا چه بود؟
وقتی ما می‌گوییم بازداشتگاهی غیرقانونی است یعنی بازداشتگاهی وجود دارد که زیرنظر هیچ ارگان و سازمان و دستگاهی نیست. من می‌گویم چنین چیزی محال است که بازداشتگاهی باشد که زیرنظر هیچ جا نباشد.

یعنی بازداشتگاهی که در آن خارج از موازین قانونی با متهم برخورد شود آن قدر که متهم جانش را از دست بدهد اسم دیگری دارد؟
من دارم می‌گویم بازداشتگاه. بازداشتگاه غیرقانونی که زیر نظر جایی نباشد وجود ندارد.

یعنی مشخصا درباره کلمه بازداشتگاه صحبت می‌کنید؟
بله.

نظرتان درباره بازداشتگاهی که در آن غیرقانونی عمل می‌شود چیست؟
این چه ربطی با آن دارد؟

ربطی ندارد، یک سوال جداگانه است.
من گفتم بازداشتگاه غیرقانونی وجود ندارد. این فرق می‌کند. حرف من این است. اینکه درون بازداشتگاه چه اقدامی می‌شود یک بحث دیگر است.

شما به عنوان نماینده مردم در مجلس نظرتان درباره مرگ یک وبلاگ‌نویس در یک بازداشتگاه چیست؟
ببینید اینکه ایشان در وبلاگ‌شان مطالبی می‌نوشتند یک بحث است و رسیدگی به آن در قوه قضاییه بحث دیگری است. در این زمینه هم نیروی انتظامی و هم دادستان گزارش داده‌اند و گفته‌اند که پزشکی قانونی 15 یا 20 روز جواب این موضوع را دقیق بدهد. الان هم ما باید منتظر باشیم که پزشک قانونی نظر نهایی‌اش را اعلام کند.

امروز رییس پلیس فتا برکنار شده است. این اقدام را مثبت می‌دانید یا نه؟
من قبل از اینکه چیزی ثابت شود هیچ کاری را خوب نمی‌دانم. مگر اینکه ثابت شود. کار غلطی است که در حالی که هنوز چیزی قطعی نشده بیاییم پلیسی را که دارد خدمت می‌کند برکنار کنیم. اگر به نتیجه رسیدند که او را برکنار کردند حقش بوده اما قبل از اعلام نتیجه نه.

من کاملا روشن شدم که منظور شما از بازداشتگاه غیرقانونی چه بوده الان اگر ممکن است با علم به اینکه من متوجه تفکیک این دو بحث هستم بفرمایید یک آدمی در وبلاگش چه می‌تواند بنویسد که سزاوار مرگ بشود.
چه کسی می‌گوید منجر به مرگش شده؟ شما می‌گویی؟ شما قاضی هستی یا من؟

برکناری پلیس فتا معنایی جز این دارد؟
چه کسی این را می‌گوید؟ هنوز که گزارش نهایی نیامده است. شما به من بگو از کجا این حرف را می‌زنی؟

نمایندگان مجلس مثل آقای دواتگری که این مساله را پیگیری کرده‌اند و آقای احمدی‌مقدم که رییس فتا را برکنار کرده‌اند حتما بر اساس نکاتی غیر از آن گزارشی که شما می‌گویید به این نتیجه رسیده‌اند.
من می‌گویم نظر نهایی منوط به آمدن نتیجه پزشکی قانونی است که تا به امروز پنج روز از 20 روز مهلتش گذشته است و تا نتیجه هم نیاید کسی نمی‌تواند قضاوت کند.

به نظر شما افکار عمومی این حرف که «مرگ وی طبیعی بوده» را می‌پذیرند؟ خود شما به عنوان نماینده مردم قانع می‌شوید؟
بله. قطعا. ما همیشه باید به یک مرجع قانونی مراجعه کنیم. نمی‌شود هرکسی حرفی زد ما به آن اکتفا کنیم. باید از طرف یک مرجع قانونی و رسمی اعلام شود و ما هم باید تمکین کنیم.

فرد 35 ساله وارد زندان شده، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و جان خود را از دست داده، رییس پلیس فتا هم برکنار شده، شما هنوز نتیجه‌یی نمی‌گیرید؟
بر اساس نتیجه آزمایشگاه و پزشکی قانونی باید قبول کنیم و غیر از آن نمی‌توانیم کاری کنیم.