>> امروز

12:38:45 - 91/7/6
Print This Page
وزارت خارجه به ایرانیان برای سفر به کانادا هشدار داد

امروز: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، با صدور اطلاعیه‌ای هشدارهای جدیدی را درباره مسافرت اتباع ایرانی به کانادا منتشر كرده است.

به گزارش ایسنا، در بخشی از این اطلاعیه آمده است: با توجه به قرائن موجود، روند اسلام‌ستیزی و ایران‌هراسی در كانادا نه تنها متوقف نشده بلكه طی چند سال اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و این رویكرد، رفتار مراجع دولتی و غیردولتی آن كشور را تحت تأثیر قرار داده است. مواردی از بازداشت و اخراج شهروندان ایرانی به بهانه‌های مختلف هم‌چنان استمرار داشته و ایرانیان از حقوق اولیه برای انجام فعالیت‌های عادی زندگی از جمله آزادی در دسترسی به حساب‌ها و عملیات‌های بانكی محروم هستند. عملكرد منفعلانه برخی از مراجع دولتی كانادا در مواردی مانع از تأمین حقوق ایرانیان شده است.

در هشدار جدید وزارت امور خارجه تاکید شده است که عملكرد پلیس كانادا نشان می‌دهد دولت این كشور از اراده یا توان لازم برای پیگیری جرایم انجام شده علیه ایرانیان مقیم برخوردار نیست. مواردی از قتل شهروندان ایرانی وجود دارد كه باوجود پیگیری‌های مكرر، پلیس كانادا گزارشی كه حاكی از اقدام جدی و موثر در تعقیب قاتلان باشد، ارایه نداده است.

افزایش نرخ جرم و جنایت و تهدیدات جانی در كانادا همواره مورد نگرانی بوده است.

در این اطلاعیه از شهروندان ایرانی خواسته شده مراقب باشند با توجه به دشواری ناشی از حضور مستقیم نداشتن سفارت و كنسولگری ایران در دفاع از حقوق اتباع ایرانی مقیم، در معرض سوء استفاده گروه‌های جانی قرار نگیرند. هم‌چنین، با توجه به اقدام دولت كانادا در فراهم كردن فضا برای گروه‌ها و لابی‌های ضد ایرانی، هم‌وطنان ایرانی برای پیشگیری از سوء استفاده احتمالی اقدامات احتیاطی را مد نظر قرار دهند.

در ادامه این اطلاعیه از آنچه "دورویی رفتار دولت كانادا در برخورد با مسائل حقوق بشری برای افكار عمومی جهان و كانادا"، خبر داده و گفته شده: در سال‌های اخیر ده‌ها مورد از قتل به وسیله ضربات باتوم برقی پلیس كانادا گزارش شده است. پلیس كانادا غالباً رفتار خشونت‌آمیزی با تجمع‌های اعتراضی دارد. آخرین مورد در این زمینه، برخورد خشن پلیس با تظاهرات دانشجویان در مونترال و بازداشت ده‌ها نفر در این دوره و نیز تداوم نقض حقوق بومیان آن كشور بوده است. گزارش امسال‌ سازمان ملل، مواردی از پیشینه ناتوانی دولت كانادا در تضمین ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی را آشكار می‌كند.

وزارت امور خارجه در بند پایانی این اطلاعیه افزوده است: با توجه به اقدام یك‌جانبه دولت كانادا در تعطیل كردن بخش صدور روادید سفارت كانادا در تهران در اردیبهشت ماه و متعاقباً تعطیلی آن سفارت و سفارت ایران در اتاوا در 17 شهریور 1391، هم وطنان ایرانی لازم است نسبت به موارد سوء استفاده و یا تهدیدات احتمالی و هم‌چنین استمرار اقدامات تبعیض‌آمیز دولت كانادا كاملاً هوشیار باشند.