>> امروز

12:37:38 - 91/7/6
Print This Page
بیانیه جمعی از روزنامه نگاران درباره کاریکاتور هادی حیدری

امروز: در پی جنجال سازی برخی اقتدارگرایان پیرامون کاریکاتور منتشره در روزنامه شرق و متعاقب آن توقیف روزنامه و بازداشت مدیرمسئول و احضار هادی حیدری (کاریکاتوریست)، جمعی از روزنامه نگاران با صدور بیانیه ای نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

به گزارش جرس، روزنامه نگاران خاطرنشان کرده اند "با استناد به شخصیت و سابقه و شناخت مان از هادی حیدری که برآمده از خانواده ای متدین و برخوردار از سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس است و همواره در چارچوب های قانونی و با احترام به ارزش های مذهبی و ملی فعالیت کرده است، اعلام می کنیم که کارتونیست ابدا درصدد القای محتوایی نبوده است که به نحوی توهین به رزمندگان دوران جنگ از آن برداشت شود. علاوه بر این در کارتون مذکور هیچکدام از شاخصه های رزمندگان دوران جنگ (لباس، سلاح یا فضای جنگ) دیده نمی شود."

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«كسانی كه گذشته مرا و خانواده‌ام را می‌شناسند، از عمق ارادتم نسبت به رزمندگان شجاع جنگ، آگاهند. در هیچ شرایطی حاضر به اهانت به این بزرگواران كه همه‌ ما مدیون از جان گذشتگی‌هایشان هستیم، نخواهم بود.»

اینها اظهارات هادی حیدری، کاریکاتوریست با سابقه و سرشناس مطبوعات ایران است که دست کم ظرف یک دهه گذشته با نگرش و طرز تلقی او در موقعیت ها و مناسبت های متفاوت تاریخی آشنا بوده ایم.

كارتونی كه روز دوشنبه 3 مهرماه 1391 در روزنامه شرق منتشر شد با سوء‌برداشت هایی همراه شد، که حساسیت بخشی از نهادها و خبرگزاری ها و شخصیت های حقیقی و حقوقی را برانگیخت. روزنامه شرق و کاریکاتوریست این طرح مقصود از طرح را نشان دادن «جهل» می دانند، اینكه عده‌ای در روز روشن در حال بستن چشمان یكدیگرند تا روشنایی آفتاب را نبینند.

ما روزنامه نگاران با استناد به شخصیت و سابقه و شناخت مان از هادی حیدری که برآمده از خانواده ای متدین و برخوردار از سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس است و همواره در چارچوب های قانونی و با احترام به ارزش های مذهبی و ملی فعالیت کرده است، اعلام می کنیم که کارتونیست ابدا درصدد القای محتوایی نبوده است که به نحوی توهین به رزمندگان دوران جنگ از آن برداشت شود. علاوه بر این در کارتون مذکور هیچکدام از شاخصه های رزمندگان دوران جنگ (لباس، سلاح یا فضای جنگ) دیده نمی شود.

و با اتکا به پیشینه هادی حیدری با قاطعیت بر این باوریم که برداشت ها و نگرانی های حاصل از انتشار این کارتون، دورترین طرز تلقی نسبت به انگیزه اصلی کارتونیست این طرح بوده است.

احسان قلمچی
احمد غلامی
احمدرضا غنی
اردوان تراکمه
اعظم ویسمه
امیر جدیدی
امیرحسین مهدوی
امیرحسین ناصری
امیرعباس نخعی
امیرهوشنگ افتخاری راد
امیلی امرایی
آزاده افتخاری
بیژن مومیوند
پروین امامی
پوریا سوری
پویا رفویی
پویان امیری
پیام برازجانی
پیام حیدرقزوینی
ثمینا رستگاری
چهره گشا عاطفه
حمید جعفری
حمیدرضا طهماسبی پور
داوود محمدی
راشل آرامیان
رحمان بوذری
رضا شجاعیان
ریحانه طباطبایی
ساناز اله بداشتی
سجاد فیروزی
سحر طلوعی
سروش فرهادیان
سعید ارکان زاده یزدی
سما بابایی
سولماز ایکدر
سونیتا سراب پور
شاهد حلاج نیشابوری
شبنم رحمتی
شهرزاد همتی
شیما بهره مند
صدرا محقق
طاهره ریاحی
عسل عباسیان
عظیم محمود آبادی
علی دهقان
علی شروقی
فاطمه عسگری آزاد
فرزانه ابراهیم زاده
کیمیا شالباف
گیسو فغفوری
لیدا ایاز
مازیار خسروی
مانلی فخریان
مجتبی فتحی
مجتبی حسینی
محبوبه نقره خامه
محمد جعفری
محمدحسین نجاتی
مرتضی ناعمه
مرجان توحیدی
مریم شعبانی
مریم میرزایی
ملیحه ابراهیمی
مهدی زعیم زاده
مهدی قدیمی
مهراوه خوارزمی
میرحسین موسوی
مینا عینی فر
مینو مومنی
نرگس رسولی
نزهت امیرآبادیان
نسرین رضایی
نفیسه زارع کهن
نگار حسینی
نوشین طریقی
نیما راد
هومان دوراندیش
یونس تراکمه
عاطفه چهر‌ه گشا
محمد حسین مهرزاد
علی بزرگیان
مهسا حکمت
سعید شمس
مریم جعفری
شیرزاد عبدالهی
پیمان مقدم
پوریا عالمی
زهرا رحیمی
فرشاد نوروزپور
آرزو شهبازی
سعیده امین