>> امروز

11:35:18 - 91/7/1
Print This Page
گزارش گاردین درباره زندانیان سیاسی زن در ایران: ژیلا بنی یعقوب با چمدان بسته راهی زندان شد

امروز: روزنامه گاردین در گزارشی به زندانیان سیاسی زن در ایران پرداخت و در آن با اشاره به اینکه ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار برنده جایز شجاعت در روزنامه نگاری و فعال حقوق زنان برای گذراندن دوره محکومیت یکساله خود به زندان اوین رفته است از نسرین ستوده، مهسا امرآبادی و شیوا نظر آهاری نیز یاد شده است.

به گزارش جرس، متن ترجمه گاردین توسط سعید کمالی دهقان در پی می آید.

زمانی که دیپلمات های خارجی در حال بستن چمدان هایشان بودند تا از کنفرانس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که در تهران برگزار شده بود به کشورهایشان برگردند، ژیلا بنی یعقوب هم در حال بستن چمدانش بود تا به زندان اوین برود. ژیلا بنی یعقوب قرار است برای مجازات کارش به عنوان روزنامه نگار به مدت یکسال پشت میله های بخش زنان زندان اوین بماند. او و تعدادی از دوستان نزدیک و همکارانش که زندانی این زندان بدنام هستند، دوباره دور هم جمع خواهند شد؛ فعالانی همانند نسرین ستوده، بهاره هدایت و مهسا امرآبادی.

این فعال 42ساله به دلیل مقالاتی که در دوره کمپین انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ایران نوشته بود، در سال 2010 به یک سال زندان به اتهام«تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رئیس جمهوری» محکوم شده بود.

عفو بین الملل نوشته؛ بنی یعقوب که سردبیر وب سایت حقوق زنان با عنوان «کانون زنان ایرانی» است، علاوه بر زندان به 30سال محرومیت از فعالیت رسانه ای و روزنامه نگاری هم محکوم شده است.

در آشوب های بعد از انتخابات ایران، بنی یعقوب به همراه همسرش بهمن احمدی امویی دستگیر شد. احمدی در آن زمان، دبیر گروه اقتصادی روزنامه سرمایه بود. امویی به اتهام «تجمع و تبانی با هدف اخلال در امنیت ملی»،« تبلیغ علیه نظام»،«اخلال در امنیت عمومی» و «توهین به رئیس جمهوری» محکوم شده است و هم اکنون در حال گذراندن دوره محکومیت پنج سال و چهارماه خود در زندان رجایی شهر است.

در حالی که ژیلا بنی یعقوب و دوستش مهسا امرآبادی در زندان اوین تهران زندانی شده اند، همسرانشان( بهمن احمدی امویی و مسعود باستانی) در پشت میله های زندان دیگری در شهر کرج هستند. عفو بین الملل، بنی یعقوب را یک « زندانی هوشیار وآگاه» توصیف کرده است و خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط» وی از جانب مقامات ایرانی شده است.

آن هریسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال افریقای عفو بین‌الملل، گفته است: «مقام‌های ایران باید فورا و بدون قید و شرط ژیلا بنی‌يعقوب زندانی سیاسی را که صرفا به خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از حق خود برای بیان عقایدش محکوم شده آزاد کنند و به او اجازه دهند که به فعالیت شغلی خود به عنوان روزنامه‌نگار ادامه دهد».

او افزود:«روزنامه‌نگاران در ایران در برخورداری از حق طبیعی خود از جمله انتقاد مسالمت‌آمیز از مقام‌های حکومتی و گزارشگری در زمینه حقوق بشربا محدودیت‌های زیادی روبرو هستند. مقامات ایرانی باید به محدودیت‌های خلاف قانون در کار و فعالیت روزنامه‌نگاران پایان دهند و همه روزنامه‌نگارانی را که فقط به دلیل فعالیت شغلی و حقوق بشری در زندان به سر می‌برند آزاد کنند». مطابق اظهارات کمیته حمایت از روزنامه نگاران که در نیویورک مستقر است، ایران یکی از بدترین زندان های دنیا برای روزنامه نگاران است.

اوین، خانه تعدادی از سرشناس ترین روزنامه نگاران و فعالان ایرانی از جمله وکیل حقوق بشر، نسرین ستوده، است که دفاع از چندین فعال سیاسی و همچنین نوجوانان مجرم را برعهده داشت. نسرین ستوده در زندان به چندنفر از موکلان خود ملحق شده است. سه شنبه، دومین سالگرد زندانی شدن نسرین ستوده است که دوره محکومیت شش ساله خود را در زندان می گذارند.

همچنین وب سایت حقوق بشر ایران، هرانا، در روز پنجشنبه گزارش داد که شیوا نظرآهاری، یکی دیگر از فعالان، برای گذراندن دوره محکومیت خود به زندان اوین رفته است.

در ژانویه سال 2011، حکم محکومیت شش سال زندان شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر 26ساله، در دادگاه تجدیدنظر به چهارسال زندان و 74ضربه شلاق به اتهام« گردهمایی و تبانی علیه امنیت ملی» کاهش یافت؛ این اتهام، یک اتهام مبهم است که در سالهای اخیر ایران از آن برای محکوم کردن چندین زندانی سیاسی استفاده کرده است.