>> امروز

16:51:21 - 91/6/31
Print This Page
اعتراف وزیر اقتصاد به کاهش ۴۰ درصدی صادرات محصولات نفتی براثر تحریم ها/شاخص بورس نزولی است

امروز: سیدشمش الدین حسینی،وزیر اقتصاد شب گذشته در بخش گفت‌و‌گوی ویژه خبری حضور یافت و با بیان اینکه اقتصاد ایران در شرایط دشوار راه خود را پیدا می کند، افزود: در ماه های اول امسال وضع خوبی نداشتیم و شاخص بورس نزولی بود.

حسینی افزود: در ماه های آغازین امسال به علت تحریمها، صادرات میعانات گازی و پتروشیمی با دشواری هایی مواجه شد که در حال برطرف شدن است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: صادرات میعانات گازی و پتروشیمی چون مستقیم مورد تحریم قرار گرفته بود در ماه اول تا ۴۰ درصد کاهش نشان می داد امارفته رفته این کاهش کم شد.

حسینی با اشاره به اینکه افزایش قیمت نفت می تواند علامتهای مثبتی در اقتصاد ایران داشته باشد، افزود: در شرایط تحریم اقتصاد نقصها و کاستی هایی ایجاد می شود که ما قول می دهیم، همچون سرباز جان برکف در این حماسه نیز رو سفید باشیم و خدمت را تداوم بخشیم.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: بانک مرکزی عرضه ارز را متوقف نکرده بلکه آن را کم کرده است.

حسینی درباره علت کم کردن عرضه ارز از سوی بانک مرکزی اظهارداشت: در ماه‌های چهارم و پنجم امسال با کاهش فروش نفت مواجه شدیم و در شهریور با افزایش قیمت نفت و گذشتن آن از ۱۱۵ دلار این کاهش برطرف شد. بانک مرکزی مسئول تامین ارز و ذخیره برای سالهای آتی هم است، بنابراین بانک مرکزی به این جمع بندی رسید که عرضه همگانی ارز با ارز مرجع صرفا برای کالای اساسی صورت گیرد.

حسینی گفت: در سه ماه گذشته منابع ارزی بانک مرکزی تحت فشار بود و حالا این فشار برطرف شد و عرضه انجام می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: به هیچ وجه موافق نیستم که درچارچوب نیازهای بودجه ای کشور نرخ ارز تعیین شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به روش های تعیین قیمت پایه ارز اشاره کرد و افزود: ساده ترین روش برای این منظور این است که آخرین قیمت بازار غیررسمی را بگیریم و برای روز بعد استفاده کنیم و روش دیگر متوسط گیری است و روش دیگر کارهایی است که در بورس انجام می شود و قیدی گذاشتیم که باید دو درصد زیر قیمت بازار باشد.

حسینی با بیان اینکه این سازوکار جلوی نوسانات شدید را می گیرد گفت: در شرایط تحریم متغیرهای غیراقتصادی مهم هستند و آن بخش که با معیشت مردم سروکار دارد با لنگر ارز مرجع کنترل می کنیم اما زمانی که سفته بازی زیاد باشد نوسان زیاد می شود و در این زمان عرضه را افزایش و تقویت می کنیم.

وی پرهیز از انتشار اخبار تنش آلود را در مقابله با جنگ و تحریم اقتصادی مهم دانست و افزود: در جنگ نرم و تحریم اقتصادی دو عملیات انجام می شود که یکی واقعی و دیگری روانی است و در عملیات روانی کار سازماندهی رسانه ای است که برای هر دوی آن برنامه داریم و به مرور زمان تسلط ما بیشتر می شود.