>> امروز

16:38:56 - 91/6/29
Print This Page
ارز مسافرتی احتمالا بر میگردد/برای کالاهای اساسی ارز با قیمت مرجع عرضه می شود

امروز: نشست غیر علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با حضور وزرای اقتصاد و نفت در حالی تشکیل شد که در دو روز گذشته، اخبار گوناگونی از تصمیمات دولت برای سازماندهی بازار ارز منتشر شده است. از جمله تصمیمات امروز نشست مجلس، عرضه ارز با یک نرخ میانگین از بهای بازار آزاد در ماه‌های اخیر بوده است.

به گزارش «تابناک»، مجلس شورای اسلامی بنا بر اعلام قبلی پیش از آغاز نشست رسمی، با حضور وزیران اقتصاد و نفت، برای بررسی موضوع ساماندهی بازار ارز و آثار تحریم‌ها، نشست غیر علنی تشکیل داد. در همین حال و پس از برگزاری نشست غیر علنی اعلام شد که دولت قول مساعد برای تزریق ارز در بازار را داده است.

بنا بر این گزارش، یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح رخداد این نشست اعلام کرده که وزیر اقتصاد در این جلسه از اعمال تدابیر جدید دولت برای ساماندهی بازار ارز خبر داده است.

حسینی در این باره گفت:‌ قرار است وضعیت بازار ارز به گونه‌ای ساماندهی شود تا ارز مورد نیاز در بازار تزریق شود. همچنین اولویت‌ها مشخص تا از نوسانات شدید بهای دلار کاسته شود.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی، عرضه ارز در بازار بر اساس تقاضا نیز سقف مشخصی دارد و قرار شده برای کالاهای اساسی و دارو ارز با قیمت مرجع عرضه و میانگینی از قیمت ارز در ماه‌های گذشته محاسبه و مابقی ارز به قیمت میانگین عرضه شود؛ قرار است، بهای میانگین به دست آمده، پایین‌تر از قیمت فعلی دلار در بازار آزاد باشد.

وی با بیان اینکه قرار نیست به هر تقاضایی پاسخ داده شود، گفت: اولویت با تقاضاهای ضروری است. همچنین قرار است برای جلوگیری از سودجویی سوداگران و دلالان، ارز مسافرتی نیز دوباره عرضه شود و این احتمال زیاد است که این اتفاق رخ دهد.

کمیسیون برنامه و بودجه پیشتر از این گزارشی تهیه کرده بود که در آن علت نابسامانی بازار ارز و افزایش بی‌رویه قیمت، عدم تزریق ارز از سوی بانک مرکزی در بازار اعلام شده بود اما حسینی سخنگوی دولت در جلسه غیرعلنی امروز مجلس اعلام کرد که تزریق ارز در هفته‌های گذشته نیز به بازار انجام شده و متوقف نشده است اما شاید جوابگوی نیازهای موجود بازار نبوده باشد.

قاسم عزیزی نیز درباره سخنان وزیر اقتصاد گفته است: بر اساس توضیحات حسینی قرار است ارزهای صادراتی یا حاصل از فروش نفت به بازار ارز عرضه شود. همچنین اولویت‌های یک و پنج کالایی شمول دریافت ارز دولتی خواهند بود و برای سایر اولویت‌ها نیز ثبت سفارش انجام خواهد شد تا بازار دچار کمبود ارز نشود البته برای سایر کالا‌ها نرخ بازار آزاد مبنا قرار خواهد گرفت.

وی همچنین افزود: ارز مسافرتی و سایر ارزهای مورد نیاز مصرف‌کنندگان از سوی بانک‌های عامل و صرافی‌ها عرضه خواهد شد.

بنا بر این گزارش، بر پایه آنچه تا کنون از گزارش‌های پیرامون جلسه امروز مجلس می‌توان برداشت کرد، چند نکته مهم در این جلسه وجود دارد:

نخست: مشخص ساختن اولویت‌ها برای دریافت ارز و کاهش نوسانات از این طریق.

دوم: عرضه ارز با نرخ مرجع به کالاهای اساسی و دارو (تا اینجا جلسه مجلس حاوی نکته جدیدی نیست)

سوم: عرضه ارز با یک نرخ میانگین از بازار آزاد در ماه‌های گذشته که این نرخ پایین‌تر از رقم بازار آزاد خواهد بود (نکته بسیار مهم نشست امروز)

چهارم: احتمال بازگشت عرضه ارز مسافرتی از سوی دولت و بانک مرکزی توسط بانک‌های عامل و صرافی‌ها (درباره اینکه این ارز با چه نرخی عرضه می‌شود نکته‌ای بیان نشده).

پنجم: دریافت ارز مرجع از سوی اولویت‌های یک تا پنج.

نکته مهم نشست امروز همان‌گونه که گفته شد، سازوکار تعیین شده برای ارائه ارز به آن دست از کالاهایی است که ارز مرجع دریافت نمی‌کنند. با توجه به اینکه گفته شده، این نرخ ارز، میانگینی از نرخ بازار در ماه‌های گذشته خواهد بود، باید دید که مبنای محاسبه میانگین نرخ، دقیقاً چه ماهی تعیین می‌شود.

پیش از این و دیروز موسی‌الرضا ثروتی اعلام کرده بود که قرار است ارز با ۲ درصد زیر قیمت آزاد عرضه شود، که البته وی اشاره کرده بود بانک‌ها و صرافی‌ها هر روز بهای آزاد ارز را اعلام خواهند کرد. گویا پیش از این، درباره تصمیمات امروز مجلس، بررسی‌های خاصی صورت گرفته و باید منتظر جزییات بیشتری از نحوه اجرای این طرح‌ها بود.