>> امروز

14:39:14 - 91/6/20
Print This Page
احمد خاتمی: در نظام اسلامی کسی به خاطر انتقاد و اعتراض در زندان نیست

امروز: عضو مجلس خبرگان رهبری مدعی شد: در نظام اسلامی کسی به خاطر انتقاد و اعتراض در زندان نیست.

به گزارش ایسنا، این عضو مجلس خبرگان رهبری در دوره تخصصی "بصیرت سیاسی که به همت امور فرهنگی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه" با حضور 150 نفر از طلاب حوزه‌های علمیه سراسر کشور برگزار می‌شد، در پاسخ به سوالی درباره زندانیان سیاسی اظهار داشت: کسانی که در زندان هستند به خاطر انتقاد یا اعتراض آنها نیست و اگر اینها رو به براندازی نمی‌آوردند و تظاهرات مسالمت‌آمیز داشتند، مطمئن باشید، زندانی نمی‌شدند.

وی افزود: اما آنچه ما از این افراد شاهد بودیم تیراندازی و اقداماتی نظیر خلع سلاح پاسگاه نزدیک میدان آزادی و آتش زدن مسجد بود. در نظام اسلامی قرار نیست کسی به خاطر اعتراض زندانی شود و کسانی که در زندان‌اند، نیز به استناد مواد قانونی زندانی شدند. ممکن است مباشرتا این‌ها نبودند ولی طراحی آنها اتفاقات سال 88 را به بار آورد.

خاتمی در ادامه اظهار کرد: نظام اسلامی هیچ وحشتی از انتقاد و اعتراض ندارد اما آنچه مهم است این است که باید روش اقناعی برای قانع کردن مخالفان به جد پیگیری شود و یکی از توصیه‌های من به صداوسیما نیز در همین راستا است.

وی در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر عدم موضع‌گیری شفاف برخی از مراجع تقلید و علما نسبت به وقایع سال 88 گفت: ما نباید بزرگان خود را به سبد دشمنان بریزیم، خوشبختانه همه مراجع ما نسبت به فتنه 88 موضع داشتند و صراحتا گفتند که تضعیف نظام حرام است.

خاتمی در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد: ایران در خط مقدم تشویق دولت سوریه به اصلاحات بوده است، اینکه دست از رفتار دیکتاتورانه بردارند و به مردم میدان دهند، اما مساله این است که کسانی که به جنگ با نظام سوریه رفتند، مردم سوریه نیستند. آمریکا به صراحت اعلام می‌کند که در سوریه دخیل است. امروز، القاعده است که در سوریه با دولت این کشور می‌جنگد و برخی گردان‌های آن به نام عمر بن سعد، شمر و یزید است و معارضان سوریه دقیقا آمریکایی و همفکر آمریکایی‌ها هستند.