>> امروز

02:36:53 - 91/6/19
Print This Page

عرب سرخی,نبوی,تاجزاده,میردامادی,امین زاده,رمضان زاده,صفایی فراهانی

 آخرین وضعیت سران اصلاح طلب دربند

امروز: چندی پیش رسانه های وابسته به حکومت از جمله خبرگزاری فارس، رجاء نیوز و باشگاه خبرنگاران جوان در اقدامی هماهنگ از مقامات قضایی خواستار افزایش برخورد با زندانیان سیاسی شدند.
این در حالیست که طی سه سال اخیر مقامات امنیتی و نظامی انواع برخوردهای غیرقانونی را در قبال زندانیان سیاسی و بویژه سران اصلاح طلب دربند بکار گرفتند تا شاید بتوانند آنها را وادار به عقب نشینی از مواضع خود کنند.
برخی از چهره های برجسته احزاب اصلاح طلب علی رغم سن بالا و مشکلات جسمانی متعدد که پس از حبس به آن مبتلا شده اند، همچنان تحت فشارهای امنیتی قرار دارند.
محسن امین زاده، مصطفی تاج زاده، عبداله رمضان زاده، فیض الله عرب سرخی، محسن صفایی فراهانی، محسن میردامادی، بهـزاد نبـوی هفت نفر اصلاح طلبی هستند که در شکایتنامه ای به اظهارات یک مقام امنیتی-نظامی موسوم به "سردار مشفق" اشاره کرده و آن را سند مهمی در جهت روشن شدن مسائل پشت پرده انتخابات ریاست جمهوری دهم و حوادث بعد از آن و اقدامات خلاف قانون در جریان انتخابات و پس از آن دانسته بودند. این در حالی است که تاکنون این شکایت بی پاسخ مانده است.
یک منبع موثق از آخرین وضعیت محسن امین زاده، عضو ارشد جبهه مشارکت به "جرس" خبر داده و می گوید: "تا به امروز نزدیک به شش ماه است که آقای امین زاده تحت نظر نیروهای امنیتی در بیمارستان بستری هستند. ایشان در حال حاضر دچار مشکل آریتمی قلب و همینطور فشار خون بالا هستند و هر گونه فشار عصبی یا شرایطی که باعث تشدید این موارد شود برای سلامت اشان خطرناک می باشد. حتی زمانی هم که در زندان بودند، چند بار از حال رفتند و طی ماههای اخیر این حالت چند بار در بیمارستان هم اتفاق افتاد. روز دوشنبه هفته گذشته هم بخاطر شرایط امنیتی و نامناسب ایجاد شده، فشار خونشان به شدت بالا می رود و از حال می روند تا حدی که می خواستند وی را به سی سی یو منتقل کنند که خوشبختانه با مراقبت های ویژه توانستند فشار خون وی را کنترل و از خطر سکته جلوگیری کنند. تیم پزشکی ایشان هم اعلام کرده اند که این شرایط امنیتی برای وی مناسب نیست و باید بدور از استرس و فشار باشند."
محسن امین‌زاده، معاون وزارت امور خارجه ایران در دوران محمد خاتمی و عضو موسس جبهه مشارکت ایران اسلامی است که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) بازداشت و به مدت چهار ماه در سلول انفرادی نگهداری شد. او سپس در دادگاه به شش سال حبس تعزیری محکوم گردید.
این عضو جبهه مشارکت در شرایط نامناسب زندان و فشارهای مضاعف به مشکلات جسمانی متعدد مبتلا شد و بخاطر وخامت حال جسمانی بارها به بیمارستان منتقل گردید. وی مدت شش ماه است که تحت مراقبت های شدید امنیتی در بیمارستان بستری است.
این منبع مطلع ادامه می دهد: "متأسفانه حدود هشت روزی مأمورین سپاه را به جای مأمورین قبلی به بیمارستان می فرستند که مواظب امین زاده باشند و ایشان را هشت روز ممنوع الملاقات می کنند. ظاهراً قصه هم این بوده که به خاطر حضور بان کی مون می ترسیدند که ممکن است وی به دیدن امین زاده برود و برای همین هم مأمورین ویژه سپاه در بیمارستان مستقر شده بودند و شرایط بسیار امنیتی بود. تا اینکه پس از اتمام اجلاس مأمورین سپاه بیمارستان را ترک می کنند و ایشان هم شرایط جسمی اشان کمی بهتر و تحت نظر پزشکان قرار می گیرند."
محسن ميردامادي دبيركل حزب مشاركت نیز که به رغم نیاز به ادامه درمان در خارج از زندان هم اکنون در حبس بسر می برد. وی در طول مدت بازداشت خود به علت عارضه قلبی و شرایط بد جسمانی چند بار از زندان به بیمارستان منتقل شده بود.
محسن میردامادی دانش آموخته روابط بین الملل از دانشگاه کمبریج بریتانیا و دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی از مهمترین احزاب اصلاح‌طلب ایران است. وی همچنین استاندار سابق خوزستان و یکی از رهبران اصلی دانشجویان پیرو خط امام بود که سفارتخانه آمریکا را در آبان هزار و سیصد و پنجاه و هشت تسخیر کردند. او نماینده مردم تهران در مجلس ششم و ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این مجلس را در کارنامه خود دارد.
وی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 مدت ها در سلول انفرادی بود و پس از آن به شش سال حبس و ده سال محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شد.
یک منبع نزدیک به محسن میردامادی در خصوص آخرین وضعیت او خاطرنشان می کند: "آقای محسن میردامادی حدود سه ماه پیش به علت درد قفسه سینه و نوسان فشار خون در بیمارستان بستری شدند. اما علی رغم توصیه پزشکان بر ادامه درمان تاکنون پیگیری های خانواده برای کنترل وضعیت ایشان ومرخصی پزشکی بی پاسخ مانده است."
وی در خصوص آخرین وضعیت عبدالله رمضان زاده می افزاید: "آقای رمضان زاده هم اکنون در مرخصی بسر می برند و این به خاطر سردرد های شدیدی است که گاهی اورا بی تاب می کند وعلت سردردها وجود کیست های آب کوچکی است که درون محوطه مغز ایشان ایجاد شده وبه دلیل حساسیت آن قادر به عمل نیستند و بخاطر این مشکل جسمانی به ایشان اجازه پیگیری درمان پزشکی داده اند."
دکتر رمضان‌زاده استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران، یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری در مسیر منزل به همراه فرزندش، توسط عده‌ای لباس شخصی متوقف و با ضرب و شتم بازداشت شد. سخنگوی دولت اصلاحات در بازداشتگاه دو الف زندان اوین تا یکصد و دهمین روز بعد از دستگیری در سلول انفرادی بازداشت بوده و تحت بازجویی‌های سنگین قرار گرفت. وی در مصاحبه ای پس از دستگیری، ضمن بیان نحوه دستگیری خود و مضروب شدن توسط ماموران، تاکید کرد علی رغم فشار بازجویان برای انجام مصاحبه و اعتراف علیه دیگران، حاضر به انجام مصاحبه نشده‌ است. وی نهایتا در دادگاه به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.
فیض الله عرب سرخی، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و معاون وزارت بازرگانی در دوره اصلاحات است که در طی حوادث بعد از اعلام نتایج انتخابات توسط ماموران امنیتی در پانزدهم تیر ماه بازداشت و در دادگاه به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.
فیض الله عرب سرخی در طی دوران بازداشت و زندان دچار مشکلات جسمانی زیادی شد اما علی رغم توصیه پزشکان بر اعزام به خارج از بیمارستان بارها از درمان وی جلوگیری بعمل آمد. مریم شربتدار قدس، همسر عرب سرخی هفته گذشته به خبرنگار جرس گفت: "همسر من از نظر سلامتی و ورزش و تحرک، همیشه زبانزد بود اما الان متاسفانه به خاطر مشکلاتی که مسببان آن معلوم هستند، سلامتیش را از دست داده و شدیدا نگرانش هستیم چون وقتی تحرکش کم می شود قند خونش بالا می رود و تبعات زیادی دارد..."
هفته گذشته نیز در راستای پرونده سازی های جدید برای سران اصلاح طلب دربند بهزاد نبوى مورد بازجویی قرار گرفت. به گزارش منابع خبری جرس، اتهاماتی که در جریان این بازپرسی‌ به این مبارز و زندانی سیاسی دو رژیم ابلاغ شده است عبارتند از: امضای نامه‌های ساختار شکن از داخل زندان،‌ شکایت به همراه چند تن دیگر از سردار مشفق به عنوان مصداق تبلیغ علیه نظام،‌ نشان داده شدن تصویر وی از شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبان مخالف نظام در خارج کشور.
بهزاد نبوی دچار بیماری‌های قلبی، کلیوی و ستون فقرات بوده و در طی مدت سه سال چند بار در سی سی یو بستری و تحت عمل جراحی قلب گرفته است. پیش از این نیز پزشکان به او توصیه کرده بودند که برای کنترل مشکل بیماری ستون فقرات خود فیزیوتراپی و هیدروتراپی داشته باشد که متاسفانه فقط در چند نوبت آن هم در زمستان سال گذشته این کار انجام شد و پس از آن جلسات درمانی این زندانی سیاسی متوقف ماند.
بهزاد نبوي که از سوى دادگاه انقلاب به پنج سال حبس تعزیرى محکوم شده است در کارنامهٔ فعالیت‌های اجرایی خود، معاون نخست وزیر در امور اجرایی در دولت محمدعلی رجایی، محمدرضا مهدوی کنی و میرحسین موسوی، وزیر صنایع سنگین در دولت میرحسین موسوی، نماينده و نايب رئيس مجلس در دورهٔ ششم مجلس شورای اسلامی و ریاست سازمان بسیج اقتصادی در دوران جنگ ایران و عراق را داشته‌ است.
همچنین در فروردین سال جاری سید مصطفی تاجزاده در دادسرای مستقر در زندان اوین مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و اتهام جدید وی مربوط به موضوع گیری های وی دردوران بازداشتش عنوان شده است.
مصطفی تاجزاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران نیز هم اکنون در شرایط بسیار نامناسب جسمانی در قرنطینه بسر می برد. او در دولت محمد خاتمی معاون وزیر کشور (عبدالله نوری) و سرپرست این وزارتخانه پس از استیضاح عبدالله نوری و در دولت میرحسین موسوی معاون امور بین‌الملل وزیر ارشاد (محمد خاتمی) بود. وی در پی حوادث بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت و ماهها در سلول انفرادی نگهداری شد. تاجزاده از مرداد سال 89 تاکنون در قرنطینه و جدای از سایر زندانیان سیاسی نگهداری می شود.
فخرالسادات محتشمی پور همسر تاجزاده با ابراز نگرانی از وضعیت وی به جرس گفته بود: "وضعیت جسمانی آقای تاجزاده بسیار نامناسب است. و کاملا مشخص است وقتی قوه قضاییه هیچ مسئولیتی قبول نمی کند مسئولیت هر اتفاقی برای آقای تاجزاده با شخص اول نظام است که همه قوا زیر نظر ایشان است...."
گفتنی است، محسن صفایی فراهانی رئیس هیات اجرایی جبهه مشارکت که یک هفته پس از برپایی انتخابات، بازداشت و در دادگاه به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود هم اکنون بدلیل شرایط جسمانی اش در مرخصی بسر می برد.

جرس-مژگان مدرس علوم