>> امروز

12:14:54 - 91/6/16
Print This Page
مهدی كوشكی: کتاسفانه با بی توجهی کامل مسئولین، کمیت جای کیفیت را در تئاتر گرفته است

امروز: نمایش دكلره به نویسندگی و كارگردانی مهدی كوشكی از روز یكشنبه (19شهریورماه) به مدت 10روز در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می‌رود.

به گزارش ایلنا، مهدی كوشكی نویسنده و كارگردان این نمایش ضمن اشاره به اینكه اثر محصول گروه تئاتر لیو است، گفت: نمایش دكلره اثری است با محتوای اجتماعی، اما دراین نمایش بیش از محتوای كار ساختار اثر است كه اهمیت دارد.

عضو گروه لیو با اشاره به اینكه می‌توان اثر را در گونه تئاتر مستند دانست، ادامه داد: ماجرای نمایش بسیار به آنچه در صفحه حوادث روزنامه‌ها دیده می‌شود نزدیك است و درباره خانواده‌ای است كه در اجرای یك رشته قتل‌های زنجیره‌ای بایكدیگر همدست هستند.

نویسنده و كارگردان نمایش کاسیت در زنجیر درخصوص اینكه چرا نمایش دكلره تنها ده روز اجرا خواهد شد، توضیح داد: متاسفانه دقیقا دلیل اجرای محدود آثار را نمی‌دانم، هنگامی كه چنین اتفاقی می‌افتد به اثر لطمه وارد می‌‌آید و دیده نمی‌شود، البته اجراهای محدود یكی از سیاست‌های خانه‌هنرمندان است،‌ با توجه به اینكه كار سال گذشته تولید شده بود امكان صبركردن برای ما وجود نداشت و نمی‌توانستیم اجازه بدهیم كار خاك بخورد و باید اجرا می‌شد.

كوشكی با اشاره به اینكه یكی از مسئله‌های روز تئاتر ما بی‌توجهی به كیفیت آثاری است كه روی صحنه می‌رود، افزود: متاسفانه به جای اینكه مدیران كوشش كنند كارهای خوب اجرا شود و به سراغ هنرمندان بروند یا حتی برای تولید آثار با كیفیت به آن‌ها كمك كنند، هنرمند باید پی آن‌ها بدود بلكه بتواند اثری هنری اجرا كند.

این هنرمند ادامه داد: البته شاید برنامه‌ریزی‌ها ایراد داشته باشد و خواست مدیران هم دقیقا این نباشد كه كیفیت آثار پایین بیاید اما به نوعی تصورمی‌كنم كمیت آثار برای مدیران فرهنگی از اهمیت بالاتری نسبت به كیفیت پیدا كرده است.

كارگردان و بازیگر نمایش باد شیشه را می‌لرزاند با بیان اینكه سالن‌های نمایش می‌توانند كیفیت خود را تعریف كنند،‌ گفت: اگر مخاطب مدام در برای دیدن نمایش به سالنی رجوع كند و هربار اثری خوب و با كیفیت را ببیند عادت می‌كند و اطمینان پیدا می‌كند كه برای دیدن نمایش و محصول فرهنگی مورد نظر خود به آن سالن مراجعه و دیگران را نیز برای حضور در آن محل ترقیب كند. اما از طرفی اگر مخاطب كارهایی با كیفیت مختلف ببیند قطعا سردرگم می‌شود.

كوشكی همچنین به هزینه‌های نمایش دكلره و بالارفتن قیمت مواد اولیه برای طراحی دكور اثر نسبت به سال گذشته اشاره كرد و ادامه داد: با توجه به اینكه تنها امكان 10اجرا به گروه داده شده فكر نمی‌كنم حتی بتوانیم هزینه‌های كار را برگردانیم تنها امیدوار هستم خانه‌هنرمندان مساعدت كند و بیست‌درصدی كه قرار است از محل فروش بلیت نمایش دریافت كند را از گروه نگیرد و از این طریق به ما كمك كند.

كارگردان نمایش دكلره در انتها ضمن اشاره به اینكه حسن معجونی طراحی صحنه كار را به عهده داشته است‏‏‏‏، گفت: آقای معجونی بسیار تلاش كرده است كه طراحی دكور هزینه بالایی نداشته باشد و از مواد سبك و كم هزینه‌ای استفاده كرده است. همچنین موسیقی اثر توسط مارتین شمعون‌پور ساخته شده. ما در ادامه امیدواری بسیاری داریم بلكه بتوانیم نمایش را در استان‌های دیگر كشور نیز روی صحنه ببریم كه گفتگو برای اجرای آن آغاز شده است.