>> امروز

14:29:33 - 91/5/28
Print This Page
واکنش‌تند بان‌کی‌مون به اظهارات احمدی‌نژاد در روز قدس/ فتنه انگیز است

امروز: در حالیکه دبیرکل سازمان ملل در مقابل تمامی اظهارات ضدایرانی صهیونیست‌ها سکوت پیشه کرده است، اظهارات احمدی نژاد در روز قدس را «فتنه‌انگیز» اعلام کرد.

به گزارش فارس، پس از آنکه «محمود احمدی‌نژاد» در سخنرانی روز جهانی قدس خود اسرائیل را غده سرطانی خواند که باید از صحنه روزگار محو شود، «بان کی مون» در واکنش به این اظهارات، از مقامات ایرانی خواست تا به جای دامن زدن به تنش‌ها، در صدد کاهش آن برآیند و این اظهارات را فتنه‌انگیز دانست.

دبیرکل سازمان ملل در حالی این اظهارات را فتنه‌انگیز دانسته که وی هیچ واکنشی به اظهارات ضد ایرانی و تحریک‌آمیز مقامات صهیونیستی نشان نمی‌دهد. اسراييل علیرغم صلح‌آمیز بودن هسته‌ای ایران، مباحثات بسیار زیادی را برای بررسی حمله نظامی به ایران برگزار کرده‌اند و دائماً ایران را به حمله نظامی تهدید می‌کنند. مقامات آمریکایی هم روز جمعه اظهارات احمدی‌نژاد را محکوم کردند و این اظهارات را تهاجمی و فتنه‌انگیز دانستند.

دفتر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: دبیرکل سازمان ملل از اظهارات دو روز گذشته سران این کشور که موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند، به وحشت آمده است. بان بر این باور است که تمامی رهبران منطقه باید صدای خود را در جهت کم کردن و نه بیشتر کردن تنش‌ها استفاده کنند.
این بیانیه ادامه می‌دهد: طبق منشور سازمان ملل، تمامی اعضای این سازمان باید از تهدید یا استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی کشورها خودداری کنند.

«تامی ویتور» سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل نیز در واکنش به روز جهانی قدس در ایران به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که اگر ایران نگران حقوق بشر است، از حمایت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه دست بردارد.