>> امروز

14:20:19 - 91/5/21
Print This Page
بدنبال نابودی هزاران تن پیاز، نوبت به سیب زمینی رسید/ نابودی ۶ هزار تن سیب زمینی در اصفهان

امروز: در آشفته بازار نبود سیاست تولید، سردخانه نگهداری و تنظیم بازار محصولات کشاورزی، بیش از ۶ هزار تن سیب زمینی در اصفهان از بین رفت و از آنجا که مسوولان جهاد کشاورزی استان، قانون «یک سال سود و یک سال ضرر کشاورزان» را طبیعی می‌دانند، این مصرف کننده است که باید نگران افزایش قیمت یک محصول کشاورزی دیگر در ماههای آینده باشد.

رشد انفجاری قیمت پیاز؛ نابودی هزاران تن پیاز تولید داخل

به گزارش ایلنا، از گذشته‌های دور، سیب زمینی یکی از محصولات اصلی و باکیفیت استان اصفهان بوده و سطح وسیعی از مزارع شهرستان‌های فریدن، فریدون شهر و چادگان، زیر کشت این محصول می‌رفته است اما با شدت یافتن مشکلاتی همچون نبود الگوی کشت، تناوب زراعی، بذر سالم در سالهای گذشته و خرید تضمینی محصول که امسال به این فهرست اضافه شده، چندین هزار تن محصول سیب زمینی اصفهان دفن می‌شود و مصرف کنندگان در ماههای بعد با مشکل افزایش شدید قیمت همین محصول روبرو می‌شوند.

مدیر عامل کانون خبرگان و نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان در گفتگو با ایلنا، یکی از وظایف اصلی جهاد کشاورزی را خرید تضمینی ۲۷ محصول دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید اعتبار لازم برای این کار را در بودجه سالانه، به مجلس پیشنهاد دهد تا اگر قیمت این ۲۷ کالای استراتژیک در بازار پایین آمد، برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان، محصول آن‌ها را خریدرای کند.

اسفندیار امینی با اشاره به تصویب قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال ۱۳۶۸ و تاکید بر آن در ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی، خاطر نشان کرد: یکی از محصولات غذایی که در این فهرست حمایتی قرار دارد، سیب زمینی است و بر اساس قانون، دولت وظیفه دارد، قیمت خرید تضمینی محصولات را بر اساس قیمت تمام شده آن محصول در یک واحد تولیدی متعارف، میزان تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند و هزینه‌های زندگی محاسبه و اعلام کند.

وی با تاکید بر اینکه خرید تضمینی سود چندانی نصیب کشاورز نمی‌کند، گفت: متاسفانه امسال هیچ یک از این برنامه‌ها اجرا نشد، به همین دلیل مسوول از بین رفتن بخشی از محصول سیب زمینی، وزارت جهاد کشاورزی است که برای جلوگیری از خسارت تولیدکنندگان، تعهد قانونی دارد.

مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان، برخورداری از حمایت دولت را حق طبیعی کشاورزان دانست و عنوان کرد: محصولی که با پرداخت تمام تعهدات قانونی از جمله هزینه‌های آب و برق و گاز و مالیات، تولید می‌شود نباید سرانجام از بین برود و بخش کشاورزی را نیز کم کم به نابودی بکشاند.

تکرار داستان افت و خیز قیمت محصولات کشاورزی در بازار

امینی با انتقاد از نبود انبار و سردخانه، برای نگهداری محصولات کشاورزی در استان اصفهان، گفت: دولت موظف است در فصل برداشت و هنگام فراوانی محصولات، آن‌ها را از تولیدکننده خریداری کند تا در ماههای بعد، به تدریج وارد بازار مصرف شود، با این کار نه تولیدکننده دچار خسارت هنگفت و نابودی محصول خود می‌شود و نه مصرف کننده با افزایش ناگهانی و چشمگیر قیمت همین کالا‌ها در ماههای بعدی روبرو خواهد شد.

وی دلیل افت و خیز شدید قیمت در بازار برخی محصولات پرمصرف کشاورزی مانند شیر و لبنیات، گوشت مرغ و... را ناشی از نبود همین سیاست گذاری تنظیم بازار عنوان کرد و افزود: اگز به خاطر داشته باشید، سال گذشته قیمت مرغ به اندازه‌ای بالا رفت که اعتراض تولیدکنندگان را به دنبال داشت، اگر‌‌‌ همان زمان دولت وارد عمل می‌شد و انبار‌ها و سردخانه‌های خود را پر از این کالا می‌کرد، اکنون می‌توانست به راحتی ذخیره خود را وارد بازار کند و شاهد گرانی اخیر قیمت مرغ نبودیم.

واردات، منافع فردی برخی را تامین می‌کند

مدیر عامل کانون خبرگان و نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان با اشاره به بی‌نتیجه ماندن مکاتبات فراوان کشاورزان، برای اجرای قانون خرید تضمینی گفت: متاسفانه افراد محبوب القلوبی هستند که واردات منافع فردیشان را تامین می‌کند در حالی که با این کار هم تولیدکننده را به نابودی می‌کشانند و هم مصرف کننده را متحمل خسارت و گرانی کرده‌اند.

وی مهم‌ترین مانع اجرا شدن قانون خرید تضمینی را حذف منابع مالی آن از بودجه امسال دانست و گفت: سیاست‌های تنظیم بازار محصولات کشاورزی بر پایه علم تخصصی این بخش تنظیم شده و به همین دلیل، از ۵۰ سال پیش تاکنون، قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی در کشور ما اجرا می‌شود و با حذف ردیف‌های بودجه‌ای، نباید چنین قانون با اهمیت و سرنوشت سازی به راحتی نادیده گرفته شود.

کاشت سیب زمینی برای تناوب کشت در مزرعه

امینی رییس نظام صنفی کشاورزی اصفهان، تعیین نوع محصولی که در مزارع کاشته می‌شود را وابسته به زمین و نوع محصولی که سال قبل در آن کاشته شده دانست و گفت: بر اساس قانون الگو و تناوب کشت، هر سال نمی‌توان یک محصول خاص در یک مزرعه کاشت به عنوان مثال پس از چند دوره کشت گندم، زمین باید زیر کشت محصولات دیگر مانند سیب زمینی یا پیاز برود اما کاشت این محصولات ریسک بالایی برای تولیدکننده دارد، یک سال ممکن است‌‌‌ همان محصول در بازار گران شود و سال بعد، به پایین‌ترین قیمت هم مشتری نداشته باشد.

وی فلسفه وجودی وزارت جهادکشاورزی را برنامه ریزی برای نوع کشت و بازار مصرف آن در کشور عنوان کرد و ادامه داد: یک کشاورز نمی‌تواند پس از هر فصل برداشت، محصول خود را از این استان به استان دیگر ببرد تا مشتری لازم را پیدا کرده و دچار ضرر و زیان نشود، کار اصلی تولیدکننده این است که با توجه به نیاز زمین و نوع خاک، محصول متفاوتی در مزرعه بکارد.

ضایعات ۶ هزار تن سیب‌زمینی، طبیعی است

با این وجود قائم مقام سازمان جهاد سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان معتقد است: بر اساس استاندارد، هر یک از محصولات کشاورزی بین پنج تا ۳۰ درصد ضایعات و دورریز دارد که با توجه به برداشت ۵۰۰ هزارتن محصول سیب زمینی از مزارع استان و استاندارد دور ریز، ۱۰ تا ۲۰درصد این محصول معادل رقم ۶۰۰۰ تن ضایعات، امری طبیعی است.

محمد نصراصفهانی با اشاره به اینکه تعدادی از کشاورزان به دلیل نبود بازار و قیمت مناسب برای محصولات خود اقدام به تحویل آن به سردخانه‌ها کرده‌اند گفت: این تولیدکنندگان پیش بینی کرده بودند در بازار مصرف آخر سال گذشته و شروع سال جدید، محصولشان را گران‌تر بفروشند، اما نگهداری سیب زمینی در سردخانه‌ها نیز بر میزان ضایعات می‌افزاید.

وی با بیان این‌که دورریز سیب زمینی عمدتا در شهرهای فریدن، فریدون شهر و چادگان رخ داده است، اضافه کرد: زیرساخت برداشت محصول و انبارداری به خصوص در زمینه میوه‌جات باید اصلاح شود، چرا که از زمان برداشت میوه و انتقال آن به سردخانه مقدار قابل توجهی از آن دچار ضربه و آسیب شده که نتیجه آن افزایش تلفات محصولات است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به پایان فصل برداشت سیب زمینی بهاره در اصفهان، گفت: موضوع دفن محصول سیب زمینی، مربوط به محصول پاییزه بود که تمام شد و دوباره آنرا نبش قبر نکنید.

وی دلیل اصلی نابود شدن بخشی از محصول سیب زمینی اصفهان را نگهداری آن در انبار‌ها عنوان کرد و افزود: این اتفاق برای محصول بهاره نیفتاد چون کشاورزان هر آنچه برداشت کردند را به بازار مصرف فرستادند و همه محصول نیز به قیمت مناسبی، فروش رفت.

قائم مقام رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان که نوع کار در بخش کشاورزی را به گونه‌ای می‌داند که یک سال کشاورزان ضرر می‌کنند و یک سال سود و خاطر نشان کرد: خوشبختانه سیب زمینی در مناطقی از استان کشت می‌شود که دچار مشکل کم آبی نیستند و خشکسالی تاثیر چندانی بر آن‌ها نگذاشته است بنابراین از بین رفتن درصدی از محصول پاییز قبل، مشکل چندانی برایشان ایجاد نمی‌کند.

کشاورزان درتامین معاش خود، مشکل دارند

از سوی دیگر، رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، با اشاره به افزایش سرسام آور قیمت انواع کودهای شیمیایی و نیز هزینه بالای آفات دفع سموم و اضافه شدن معضل بی‌آبی به مشکلات، وضع کشاورزان را نامناسب می‌داند و می‌گوید: این قشر که بیشتر به صورت موروثی شغل خود را ادامه داده‌اند و حرفه‌ای به جز آن نیز نیاموخته‌اند در شرایط کنونی، برای تامین معاش خود دچار مشکل شده‌اند.

محمدرضایی از نحوه خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت انتقاد کرد و گفت: سازمان جهاد کشاورزی بعد از خرید تضمینی محصولات باید آن‌ را به استان‌های دیگر صادر کند و یا در انبار‌ها و سردخانه‌ها نگهداری و در موقع نیاز استان آن‌را به مردم بفروشد در حالی که این سازمان دولتی در موقع برداشت محصول، ‌‌‌ همان کالایی را که قبلا به طور تضمینی خریداری کرده بوده در بازار سرازیر می‌کند که نتیجه آن بازارشکنی و ضرر برای کشاورزان است.