منتخب امروز

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ گفت‌وگو یا فاجعه؟ ساختن بسیار دشوارتر از خراب کردن است. موانع صلح پایدار واقعی‌اند، اما فائق‌نیامدنی نیستند. برای برداشتن این موانع باید برای مطالبه‌ی صلح و گفت‌وگو و طرد کسانی که خیال‌پردازانه به جنگ تمام‌نشدنی و نوعی «برخورد تمدن‌ها»ها می‌اندیشند فعال‌ شویم. باید در این مسیر جدی باشیم، نه‌تنها برای اکنونِ خودمان، که از جمله برای نسل‌های بعدی؛ که اگر امروز صدایمان را بلند و صلح را مطالبه نکنیم، ما را تبرئه‌ نخواهند کرد. گفتگو، همدلی و آمادگی برای شنیدنِ دیگری تنها راه گشودن افق‌های امیدبخش به آینده‌ی روشن است.

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ اگر ایران سوریه شود مقصر اول و اصلی حکومت است. سوریه نابود شد چون اسد ابتدا نپذیرفت که قانون اساسی اصلاح شود اما ۶ سال بعد و پس از نابودی سوریه آن را پذیرفت. اگر همان اول به اصلاحات اساسی تن داده بود وضعیت کشورش به اینجا نمی‌رسید.

سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ خبرگانِ دستبوس رهبری، طلبکارِ رئیس جمهور مجلس خبرگان رهبری سالهاست که دیگر به وظیفه خود عمل نمیکند، این مجلس به جای آنکه ناظر بر عملکرد رهبری باشد، تبدیل به مجیز گوی رهبری شده و بیشتر خود را تسلیم و در اختیار رهبری می‌داند. آنها خود را نه ناظران رهبری که سربازان رهبری می‌دانند، طی تمام این سالها یک بار نسبت به تخلفات رهبری از قانون اساسی تذکر ندادند، از او سوال نکردند، بازخواست نکردند، از او نخواستند تا به اجلاس‌های خبرگان رهبری برود و پاسخگوی عملکردش باشد، بلکه آنان به دیدارش رفتند و دست بوسی و اطاعت امر کردند. آنان از حسن روحانی خواسته‌اند در خصوص برجام عذرخواهی کند، اما هیچ گاه از رهبری نخواستند تا بابت اشتباهاتی که تاوان های سنگینی برای مردم داشته عذرخواهی کند.

پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تندروها در مقابل منافع ملی این روزها همصدایی تندورهای داخلی با جریان های برانداز و مخالف چون سازمان منافقین پیش از گذشته شده و هر دو گروه همراه با دیگر جریان های برانداز خوشحال و همصدا از شکست برجام شده‌اند. در مقابل نیز مردمی قرار دارند نگران نسبت به منافع ملی، هنوز دل بسته‌اند و امیدوارند به تدبیری که می‌تواند اجماع جامعه جهانی را به نفع ایران تغییر دهد و برجام را حفظ کند. مردمی که فراموش نمی‌کنند خوشحالی آتش زنندگان برجام را در روزی که می‌توانست روز وحدت ملی باشد.

یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مقابل دولت پنهان اگر روحانی بخواهد همچنان منفعل و با سخنرانی های گاه و بیگاه که تبدیل به انتقاد از کابینه چیده شده توسط خود او شده، ادامه دهد مردم را پیش از گذشته از صندوق های رای و اصلاح امور ناامید خواهد کرد و این دقیقا هدف دولت پنهان از تولید بحران‎‌های مختلف است. این مردم طی تمام این سالها ثابت کرده‌اند که ثابت قدم هستند و پشت منتخبشان می ایستند فقط باید به آنها اعتماد کرد وگرنه این کودتای مجازی کم کم تبدیل به کودتای واقعی علیه صندوق رای و مردم خواهد شد.

چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ حریم خصوصی و حرام شرعی؟ سالهاست که سربازان گمنام او در سپاه و وزارت اطلاعات مکالمات فعالان سیاسی و مدنی را شنود می‌کنند، چت‌های خصوصی آنان و ایمیل هایشان را هک و حریم خصوصی را بارها نقص کرده و در زندگی خصوصی افراد سرک می‌کشند، از عکس‌های خصوصی برای تحت فشار قرار دادن استفاده می‌کنند، از روی ایمیل های افراد کیفر خواست می‌نویسند و با سرک کشیدن در زندگی‌ها و پرونده سازی‌های متعدد وادار به کناره گیری و استعفایشان می‌کنند و ....

یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ آقای دادستان چه می کنید؟ معلوم نیست طی ۱۲ سال گذشته دادستان تهران کجا بوده است؟ زمانی که باقر قالیباف بی آنکه پاسخگوی هیچ نهادی باشد از پول مردم تهران خرج‌های بی حساب و کتاب میکرد، املاکی که بخشید، تخلفات مالی مجموعه همشهری که این روزها مشخص شده چه رقم های بی حساب و کتابی خرج شده است، قراردادهایی با رقم‌های بالا و صوری که فقط پول باید جابه جا میشد و ده ها تخلف دیگر که طی تمام این سالها سیستم قضا نسبت به آنها ساکت بود و اگر واکنشی هم داشت نسبت به افشا کننده‌ی تخلفات و بازداشت او بود.

یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ یک خودکشی دیگر در زندان واکنش‌ها به فوت این استاد دانشگاه در توییتر محدود نماند و انجمن جامعه شناسی نیز پیام تسلیتی به مناسبت فوت این استاد دانشگاه در زندان صادر کرد. در بخشی از پیام تسلیت انجمن جامعه‌شناسی آمده است: "شادروان سیدامامی از کنشگران فعال انجمن جامعه شناسی ایران، عضو کمیته روابط بین الملل و گروه جامعه شناسی دین بود و به شهادت همه کسانی که با این بزرگمرد سروکار داشته اند، علاوه بر دانش عمیق، اخلاقی نیکو و آرامشی مثال زدنی داشت. به همین دلیل، اخبار منتشرشده درباره وی در باور نمی گنجد و انتظار می رود مسئولان امر درباره این ضایعه دردناک پاسخگو باشند و به افکار عمومی توضیح دهند. "