به روز شده: ۱۳:۰۹ تهران - یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸

بيانيه حزب اتحاد ملت ايران اسلامى در مورد سقوط هواپيماى مسافرى بر اثر اصابت موشک پدافند

حزب اتحاد ملت یرن اسلامی در مورد سقوط هواپیمای مسافری بر اثر اصابت موشک پدافند بیانیه‌ای صادر کرد. متن آن به شرح زیر است:

‎بنام خدا

‎هم‌میهنان عزیز

‎حادثه هولناک سرنگونی هواپیمای ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین و جان باختن همه مسافران و خدمه آن که حاصل خطای منجر به شلیک موشک پدافند هوایی سپاه بود، ما را نیز همچون دیگر اعضای پیکره بزرگ ملت ایران و بسیاری از جهانیان، در شوک و اندوهی عمیق فرو برد. اتفاقی که چند روز کتمان علت واقعی آن و سپس اعلام آن تحت فشارهای گوناگون داخلی و خارجی، عملا جامعه و خانواده‌های داغدار را به خشم و غمی مضاعف دچار کرد. حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، با ابراز همدردی و عرض تسلیت به همه ملت نجیب و شریف ایران، به خصوص خانواده شهدای این واقعه تلخ، نکاتی چند پیرامون این واقعه را با مردم عزیز و مسوولان کشور در میان می‌گذارد.

‎۱- جزء جزء این حادثه، از زمینه‌ها تا علل وقوع، از کتمان تا اعلام دليل و سپس توضیحات و توجیهاتی که برای آن آورده شد، همگی یک احساس تلخ را به جامعه منتقل می‌كند. این‌که جان و حرمت و کرامت انسان نزد مسوولان امر و در رویکردهای کلی سیستم مدیریتی و حاکمیتی، از جایگاه شایسته و بایسته برخوردار نیستند. رویه‌ها، چه در این حادثه و چه در برخی حوادث اخیر، چون فاجعه کرمان و حوادث آبان و ... به گونه‌ای هستند که نیاز عمیق به بازنمایی اهمیت جان و امنیت انسان را برای مسوولان امر ضروری می‌سازد. آنچه می‌گذرد، فاقد حداقل آداب و ظواهر رعایت حرمت شهروندان است. مردمی که اعتراضشان به خون کشیده می‌شود اما با گذشت قریب به دو ماه هنوز آمار جان باختگان آن معلوم نشده است، مردمی که عزادار می‌شوند ولی مجال سوگواری نمی‌یابند و یا در آن آرامش ندارند، مردمی که به دل آتش و جنگ روانه می‌شوند بی آنکه خود در وقوع آن نقش و نظری داشته باشند، مردمی که در رسانه‌های مصون از قانون و اخلاق به راحتی قربانی خوانده می‌شوند و مردمی که صبورانه و نجیب، در کنار یکدیگر همه سختی‌ها را تحمل کرده اند اما مابه‌ازای شایسته‌ای نمی‌بینند و با آنها صادقانه رفتار نمی‌شود.

‎در پی این حادثه و کوتاهی‌های صورت گرفته، مجال اندک و واپسین در اختیار مسوولان است تا با حرمت نهادن و تکریم و دلجویی از خانواده جانباختگان و عموم مردمی که در این مصیبت عزادار و معترضند، با مدارا و سعه صدر مواجه شده و اجازه دهند تا صدای اعتراض و عزای مردم دلگیر به راحتی شنیده و حتی امنیت و امکان آن توسط حاکمیت فراهم شود. موعد، موعد تحمل و مدارای حاکمیت است و اطمینان داریم که در این صورت، همچون همیشه، شهد شیرین بزرگواری مردم مهربان و بخشنده را خواهند چشید. در کنار این مساله، انتظار اعلام شفاف و دقیق جزییات منجر به این حادثه تلخ و کناره‌گیری یا برکناری همه مقصران این حادثه و رسیدگی به کوتاهی‌ها یا قصور و تقصیر افراد و عذرخواهی تمامی مسوولان امر از مردم، از دیگر حداقل‌های ضروری برای جبران برخی از مافات است که می‌تواند دل مردم را تا حدی آرام کند.

‎۲- حال همگان می‌دانند، خلاف واقع‌گویی سه روزه، آتش اصلی است که به روح و روان جامعه افتاده است. نه تعهد به حقیقت، نه اخلاق، نه قانون، و نه حتی هوشمندی و مصلحت، اجازه چنین خبط و خطای بزرگی را به مسوولان نمی‌داد. متاسفانه توضیحاتی که دیروز، شنبه، از جانب مسوولان امر ارايه شد، هیچ کدام این خطا را توجیه‌پذیر نکردند. خطایی که ضربه‌ای شدید به اعتمادی بود که پیش از این نیز حال خوشی نداشت. و نکته آنکه، اعتباری که از کیسه رسانه‌ها و مسوولان داخلی رفت، به حساب رسانه‌ها و برخی مسوولان بیگانه‌ای ریخته شد که از همان ابتدا بر علت واقعی این حادثه تاکید کردند. این لطمه ضد امنیتی و ضد ملی چگونه جبران خواهد شد؟ با ادامه رویه‌های غلط گذشته؟ با تداوم فیلترینگ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و انحصار رسانه‌ای صدا و سیما؟ آیا می‌توان امید داشت که این حادثه تلخ، تلنگری شود برای پایان این راه غلط وافزایش موثر آزادی رسانه‌ای؟ راهی که بی‌گمان، سریع‌ترین و بهترین راه برای جبران مافات در این حوزه است. راهی که هیچ بازنده‌ای ندارد مگر آنانکه به ضعف استدلال و حقانیت خود باور دارند.

‎در کنار این تغییر رویه، برخورد قاطع با کلیه عوامل این اعتمادسوزی که احساسات عمومی را جریحه‌دار کردند، مطالبه بدیهی بخش بزرگی از جامعه است که حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز در راستای دفاع از اخلاق، حقیقت، حق آگاهی و بازسازی سرمایه اجتماعی، از آن حمایت می‌کند.

‎۳- خطای نظامی رخ داده، به لحاظ زیر سوال رفتن کارآمدی نیروهای نظامی کشور که مورد تبلیغات گسترده در سال‌های گذشته بوده، از دیگر نگرانی‌های شکل گرفته در پی حادثه اخیر است. قوت و قدرت هرچه بیشتر نیروهای نظامی، یکی از عوامل امنیت و آرامش ملت‌ها می‌تواند باشد و حزب اتحاد ملت از این مفهوم حمایت کامل می‌کند و قدردان زحمات نظامیان کشور در انجام مامویت‌های ذاتی‌شان است. اما در حادثه اخیر، انتظار از مدیریت نظامی کشور در شرایط قابل پیش‌بینی بحران که ناشی از اوج گرفتن تنش نظامی بین ایران و آمریکا و شهادت حاج قاسم سلیمانی بود، تحقق نیافت. در واقع، در این آزمونی که در سطحی پایین‌تر از جنگی تمام عیار انتظار هماهنگی کامل بین نیروها و مدیریت کشور می‌رفت، متاسفانه حادثه‌ای رخ داد که همه را نگران کرد. البته اطمینان داریم که این حادثه‌ای بود که با رفع دلایل و ضعف‌های شناخته شده در آن تکرار نخواهد شد، اما رفع نگرانی از عموم جامعه، انتظاری است که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.

‎۴- آنچه رخ داد، شمه‌ای کوچک از یک شرایط جنگی بود. جنگ، واژه‌ای است که با آن آشناییم و کشور و منطقه ما، همه ابعاد و تبعات آن را در تار و پود خود تجربه کرده است و به خاطر دارد. هر قدر که مقاومت و دفاع در برابر زورگویی و تجاوز خارجی، مورد احترام و معقول و مقبول است، به همان نسبت تلاش برای نیفتادن به ورطه جنگ اهمیتی مضاعف دارد. جنگ، آتش است و خون. جنگ، نابودی زیربناهای توسعه کشور است و عقب ماندگی. جنگ، مرگ می‌زاید و زندگی می‌میراند. نه به جنگ و آری به صلح، راهبرد عاقلانه سیاستمداران و مصلحین در هر کشوری است. راهبردی که در دکترین سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی نیز در سال‌های گذشته بارها مورد تاکید مقامات طراز اول کشور قرار گرفته و انصاف آن است که ایران در گذشته نیز آغازگر هیچ جنگی نبوده و در برابر هر تحریک خارجی نیز، حداکثر مدارا و صبوری را به خرج داده است. اما درماه‌ها و هفته‌های اخیر و با توجه به روی کار بودن دولتی غیر عادی و ماجراجو در ایالات متحده آمریکا به ریاست فردی زورگو و غیر متعادل به نام ترامپ که نامش را در کنار بدنامان تاریخ ماندگار کرده است، راهبردهایی به کار گرفته شده که نگرانی نسبت به وقوع جنگ را به رغم سیاست کلان ضد جنگ که طرفین اعلام کرده‌اند، محتمل‌تر از همیشه کرده است. طرفه آنکه، مقامات سیاسی و نظامی در ماه‌های گذشته، بارها در توجیه برخی اتفاقات از جمله حادثه اخیر حمله موشکی به هواپیمای مسافربری اوکراین، یا عدم تحقق وعده‌های رییس جمهور، به شرایط جنگی کشور اشاره کرده‌اند. بی تردید، اگر روزی جنگی بر کشور تحمیل شود، همه عاشقان ایران فارغ از اختلاف‌هایشان، پای تمامیت ارضی و ناموس وطن خواهند ایستاد، چنانکه این مهم را در تجلیل از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نشان دادند. اما انتظار به حق قریب به اتفاق مردم این است که سیاست‌های کلان کشور سمت و سویی پیدا نکنند که بهانه برای جنگ‌طلبان ایجاد شود.

‎عمق استراتژیک و منطقه‌ای جمهوری اسلامی، بر مبنای گفتمان اصیل انقلاب اسلامی، می‌باید نفوذ گفتمانی و نرم باشد. منافع ملی کشور هم ایجاب می‌کند که با سیاست‌های تعاملی و همکاری‌های مشترک، به فکر ایجاد بازارها و تعامل اقتصادی با کشورهای منطقه باشیم. اما امروز و از دل گفتمان و رویکردهای غالب بر سیاست‌های برخی نهادها و جریان کوچک و پر هیجانی که خود را انقلابی و دیگران را غیر انقلابی و یا ضد انقلاب فرض می‌کند، فهم نظامی از عمق استراتژیک و نفوذ منطقه‌ای ایران مستفاد شده است که این خود می‌تواند احتمال مواجهه نظامی در منطقه را افزایش دهد.

‎۵- نکته پایانی و شاید اصلی آنکه، تعدد وقایع تلخ و بحرانی در جامعه، نشانگر ناکارآمدی عمیق مدیریتی و خطا در راهبردهای کلان و شیوه حکومتداری است. در واقع هر جایی که سیاستگذاری و مدیریت کلان امور کشور خارج از نظارت مردمی و الزام به پاسخگویی باشد، امکان تولید بحران بیشتری هم دارد. خروج از دومینوی بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که ابعاد امنیتی نیز پیدا می‌کنند، شجاعت در اصلاح شیوه حکومت‌داری را طلب می‌کند. حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، با تاکید مجدد بر عناصر حکمرانی خوب که می‌تواند به بازسازی سرمایه اجتماعی و اعتمادها و کاهش شکاف دولت-ملت منجر شود، انذار می‌دهد که علایم صادره از تعدد بحران‌ها و ناکار‌امدی‌ها که می‌تواند مشروعیت نظام را به چالش بکشد، به مرحله هشدار جدی رسیده‌ است. این در حالی است که اگر امید به اصلاح از درون، در مسیر نزولی خود ادامه یابد، هیچ سرمایه‌ای به سبد اصول‌گرایان و حامیان شیوه حکومت‌داری فعلی اضافه نشده و متاسفانه به سبد براندازان واریز خواهد شد. براندازانی که در سال‌های گذشته و با ناامیدی از نیل به اهدافشان، به طور فزاینده‌ای به عامل بیگانه شدن سوق یافته‌اند و این روند خطرناک می‌تواند نگاه سوء دشمنان را به ایران و ایرانی تقویت کند.

گستاخی اخیر آمریکا در به شهادت رساندن مقامات ارشد نظامی و رسمی کشور که پس از اعتراضات خونین آبان رخ داد، نشانه‌ای روشن از صحت این تحلیل است. بر مسوولان و حاکمان است که بدون تعصب و با بازخوانی راه طی شده و اتکا به همه ملت و همه شهروندان و تحقق شعار ایران برای همه ایرانیان، توسعه و ثبات پایدار را برای ایران به ارمغان بیاورند و نام نیک از خود به یادگار گذارند.

‎ حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با باور به آنچه گفته شد، بر مسیر همراهی با مردم و صداقت با حاکمان، پای می‌فشارند و تاکید می‌کند که همچون گذشته، منافع ملی را بر اهداف جناحی و حزبی مقدم می‌شمارد و در این راه حاضر به هرگونه تلاش و جدیت است.

‎پایان‌بخش این بیانیه، عرض تسلیت مجدد بابت حوادث جانسوز اخیر به خصوص حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی است. ما در این مصیبت بزرگ، خود را همدرد آحاد مردم عزادار می دانیم و از پروردگار مهربان برای جان باختگان، غفران و رحمت الهی و برای بازماندگانشان صبر و اجر مسالت داریم.

‎حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

۱۳۹۸/۱۰/۲۲-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه إسقاط هواپیمای اوکراینی
 • بیانیه تشکل‌های هیئت موسس اتحادیه تشکل‌های اسلامی دانشجویان ایران (تادا) در واکنش به عملکرد پدافندی در شلیک موشک به پرواز تهران - کیف
 • بیانیهٔ قرائت‌شدهٔ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تجمع اعتراضی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف
 • بيانيه حزب اتحاد ملت ايران اسلامى در مورد سقوط هواپيماى مسافرى بر اثر اصابت موشک پدافند
 • بیانیه هیات رییسه شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان در واکنش به سقوط هواپیمای مسافربری
 • نامه مهدی کروبی خطاب به رهبری
 • شلیک به اعتماد عمومی
 • اطلاعیه جدید سازمان هواپیمایی کشوری درباره هواپیمای اوکراینی
 • پیام حسن روحانی رئیس جمهوری در باره فاجعه هواپیمای اوکراینی
 • واکنش سید محمد خاتمی به اعلام علت سقوط هواپیمای اوکراینی
 • آن‌چه نابخشودني است
 • اطلاعیه ستادکل نیروهای مسلح در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اکراین
 • بیانیه سخنگوی دولت پیرامون سقوط هواپیمای اوکراینی
 • اوکراین و کانادا بر همکاری درخصوص سانحه هوایی در ایران تاکید کردند
 • پیام تسلیت انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران درباره حادثه سقوط هواپیما
 • پیام تسلیت آیت الله سیستانی بمناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی
 • ایران در شوک: عصر پساسردار
 • پیام تسلیت جمعی از فعالان سیاسی و مدنی به مناسبت شهادت سپهبد قاسم سلیمانی
 • پیام تسلیت مهدی کروبی از حصر در پی شهادت سردار سلیمانی
 • بیانیه حزب اتحاد ملت در پی ترور سردار شهید سلیمانی
 •