به روز شده: ۰۱:۲۰ تهران - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

نکوداشت اعظم طالقانی در کتابخانه ملی: اعظم طالقانی، شخصیتی مستقل از پدر

مراسم نکوداشت اعظم طالقانی در کتابخانه ملی برگزار شد. در این مراسم اشرف بروجردی، لطف‌الله میثمی، معصومه ابتکار، شهین‌دخت مولاوردی، فاطمه راکعی، طاهره طالقانی و محمدمهدی جعفری سخنرانی کردند. اشرف بروجردی در این مراسم گفت: «همه ما می‌دانیم اعظم طالقانی چه نقشی را در پیشبرد اهداف جامعه زنان ایفا کرد و همه می‌دانیم مجاهدت‌ها و زحمات خانم طالقانی و رویکرد ایشان در تعریف جامعه و جایگاهی آرمانی برای جامعه اسلامی در جهت آن بوده که تصویری از جامعه اسلامی ارائه دهند که بتواند برای معرفت بشریت و تحقق آرمان‌های اسلام، تلاش عملیاتی داشته باشند. همه ما مرهون تلاش‌های ایشان هستیم و امیدواریم بتوانیم قدرشناس زحمات ایشان باشیم. به‌لحاظ سطح وسیع اقدامات ایشان برای پیشبرد اهداف انقلاب، لازم است به‌عنوان کسانی که از این زحمات بهره‌مند هستیم، گامی برداریم و این چهره‌ها را به نسل امروز و آینده بشناسانیم. تا وقتی نسل آینده از ما می‌پرسند اقدامات شما چقدر می‌تواند در ارتقای نقش زنان در جامعه تأثیر داشته باشد، جوابی داشته باشیم. نسل امروز هنوز متقاعد نشده که ما برای چه تلاش کردیم و‌ چه چیزی می‌خواستیم به دست آوریم؟.»

‌اهمیت توانمندی زنان در نگاه اعظم طالقانی

شهین‌‌دخت مولاوردی، دبیر کل حزب حقوق بشر نیز در این مراسم گفت: «درباره نکوداشت اعظم طالقانی و بیان وجوهی از شخصیت ایشان، تمرکزم بر یک نکته کلیدی است که شخصیت ایشان را باور کرده است. حیات سیاسی ایشان قبل از انقلاب شروع می‌شود، یعنی رسانه‌ای که خانواده‌ها کمتر چنین شأنی برای زنان قائل بودند. ایشان وقتی مدیر مدرسه بودند فعالیت سیاسی خود را آغاز کردند و به‌صورت چندوجهی فعال بودند. یکی از این وجه‌ها مشارکت ایشان در خیر جمعی و امور خیریه بود و بعد نماینده مجلس شدند. در سال ۷۱ جامعه زنان اسلامی را به‌صورت رسمی تأسیس کردند. اهمیت این موضوع را با توجه به شرایط همان زمان سنجید. بعد هم نشریه پیام‌‌ هاجر را منتشر کردند که متأسفانه مورد بی‌مهری قرار گرفت و الان پیام ابراهیم منتشر می‌شود». وی افزود: «توانمندی اقتصادی و سیاسی زنان چالش‌های جدی برای طالقانی بود. ما لحظه‌ای را نمی‌بینیم که ایشان از انواع فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مدنی دست کشیده باشند. ایشان مراحل فرایند توانمندسازی را به‌درستی طی کردند؛ در این فرایند زنان از نیازها و خواسته‌‌های خودشان آگاه می‌‌شوند و جرئت اقدام پیدا می‌کنند و توانمند می‌شوند. طالقانی شخصیتی مستقل داردو تلاش کرد زیر سایه پدر نباشد.»

‌سخت‌كوشی فراوان اعظم طالقانی

دکتر ملک‌زاده از طرف دکتر راکعی، دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش، متنی را قرائت کرد. در این متن آمده است: «اعظم مورد عنایت ویژه سیدمحمود طالقانی بوده است. زندگی مشترک او هم در سایه همدلی و همراهی همسر، زمینه فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی را برای او فراهم کرد. اعظم، اعظم است، اگرچه دختر سیدمحمود طالقانی است. شخصیت ایشان چند ویژگی دارد از جمله‌ آنها تلاش و کنش‌آفرینی در سطح فردی، اجتماعی، سیاسی و مدیریتی، اصرار و استمرار، سرسختی در پیگیری اهداف و حرکت مستمر در راهی است که آگاهانه انتخاب شده و شجاعت ستودنی که بیان مواضع و اعلام نقطه‌نظرهاست.»

‌مشخص‌نبودن جایگاه زنان در ساختار سیاسی

زهرا شجاعی، مشاور رئیس‌جمهوری در دوران اصلاحات و دبیر کل مجمع زنان اصلاح‌طلب، در این مراسم گفت: «با توجه به سخنان جامع سخنرانان قبلی، به‌ویژه صحبت‌های خانم مولاوردی، از یک زاویه دیگر‌ می‌خواهم به شخصیت خانم طالقانی اشاره کنم. تاریخ مجموعه‌ای از حوادث است به‌اضافه اشخاص و نهادها و این در یک بستر مدنی شکل می‌گیرد و راه خودش را ادامه می‌دهد. ما در بررسی اجمالی 40 ‌سال مشارکت زنان در جامعه، به این نتیجه می‌رسیم که تشکیل نهادهای مدنی و فعالیت زنان در این نهادها و رشد این نهادها در نقطه عطفش قرار دارد». وی افزود: «علی‌رغم کمبودها و چالش‌هایی که وجود دارد، همچنان در حوزه زنان یک ضعف در حوزه نظریه‌پردازی داریم، یعنی با 40 ‌سال بحث و گفت‌وگو نتوانستیم به یک نظریه نسبی در رابطه با جایگاه زنان در جمهوری اسلامی برسیم.»

‌اثربخشی فعالیت‌های طالقانی در امور زنان و خانواده

دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: «فعالیت‌های خانم طالقانی مورد توجه ما در امور زنان و خانواده بوده است. یکی از کارهای ما، معرفی زنان، به‌ویژه کسانی که نهادهای اجتماعی را پایه‌گذاری کردند، بود. ما مسئولیت خودمان می‌دانیم که خدمات و دستاوردهای امثال خانم طالقانی را به نسل جوان امروز معرفی کنیم. خانم طالقانی حتما ‌از پدر خود درس‌های زیادی گرفته‌اند. در سال‌های سخت اول انقلاب، جایگاه و نقش آیت‌الله طالقانی و نگاه ایشان به قرآن، به‌یادماندنی است. خانم طالقانی هم نگاه عمیق و لطیفی به قرآن دارند؛ نگاهی کاربردی که به زندگی امروز برمی‌گردد و راهکار دارد و می‌گوید سبک زندگی ما چگونه باید باشد. من اولین‌بار ایشان را در سومین اجلاس جهانی زن در نایروبی در سال ۱۹۸۴ دیدم. ایشان به‌عنوان اولین گروه NGO بعد از انقلاب، در آن اجلاس حاضر بود و صدای زن ایرانی شد و خیلی مؤثر، نشست‌هایی را برگزار کرد.»

‌سابقه مبارزه طولانی اعظم طالقانی

پروانه سلحشوری در ادامه این مراسم اظهار كرد: «من خانم طالقانی را به اندازه مادرم دوست دارم. امروز درباره همه ویژگی‌های ایشان بحث شد؛ پیگیری، سماجت، فعالیت سیاسی و...، ولی نقش برجسته ایشان، مادربودن است. ایشان مادری نمونه هستند. گفته‌اند زنان نمی‌توانند فعالیت سیاسی داشته باشند و بهتر است در حیطه خانواده فعال باشند؛ ما می‌گوییم بگذارید مانند الگویمان، خانم طالقانی، مادری نمونه و فعال مدنی باشیم. امروز سینه مالامال درد است،؛ چراکه این جلسه امروز باید در سالن اجلاس برگزار می‌شد، باید از صداوسیما پخش مستقیم می‌شد، زمانی که ایشان مبارزه می‌کردند، برخی داعیه‌داران کجا بودند؟.»

‌مفهوم رجال سیاسی

لطف‌الله میثمی نیز در این جلسه گفت: «درباره مفهوم رجال سیاسی در پیش‌نویس قانون اساسی محدودیتی برای حضور زنان وجود نداشت. امام گفتند با حضور زنان مشکلی ندارم، ولی برخی علما گویا مشکل داشتند. مرحوم بهشتی تدبیری اندیشیدند و کلمه رجال را گذاشتند به معنی افرادی که در سیاست فعال هستند؛ اعم از زن و مرد. من برای دموکراسی چهار رکن قائل هستم؛ دموکراسی هم دادنی است، هم گرفتنی، هم قابل پیگیری و دنبال‌کردنی. خانم طالقانی در زمینه پیگیری بی‌نظیر است. ایشان کارهای حزب را راه‌اندازی کردند، بدون آنکه در مسئولیت‌های دیگری که داشتند، کوتاهی اتفاق بیفتد».

‌تقدم محیط بر توارث

در پایان این مراسم، اعظم طالقانی گفت: «آیه ۱۵۵ سوره بقره، بحث ابتلائات است که باعث می‌شود استعدادهای درونی انسان شکوفا شود؛ بنابراین باید از این ابتلائات استقبال کرد». طالقانی از تاریخ‌سازان و پژوهشگران تاریخ تشکر کرد و گفت: من شایسته این نبودم. جای من باید خیلی افراد دیگری می‌آمدند، مثل خانم شهید رجایی، خانم دکتر یزدی، خانم سحابی که بار انقلاب روی دوش آنها بود و هیچ ادعایی ندارند و دارند کار می‌کنند و کار کردند. خانم گرجی بر گردن من حق دارند و به من چیزهای زیادی آموختند. گروه تاریخ‌سازان به من گفتند تو مسئولیت داری و نسل بعد از انقلاب چه زمانی قرار است تاریخ را از زبان انقلابیون بشنود؟ این جمله من را تکان داد. می‌خواهم بگویم همیشه این سؤال وجود داشت که آیا توارث مهم است یا محیط؟ من شخصا به این جواب رسیدم که محیط مقدم است. من از طفولیت بیشتر با مادربزرگم بودم. ایشان و مادرم حق بزرگی بر من دارند. مادربزرگم من را می‌برد پیش خانم مالک که درس قرآن می‌داد. کلام ایشان بسیار بانفوذ بود و همه درس‌های ایشان، آویزه گوش من شد. از ۹سالگی به بعد، پدرم به من تعلیم می‌داد. تشویق‌ها و محبت‌های او خیلی بر من اثر داشت. ایشان استاد من بود و مسئله اصلی ایشان، مسئله توحید بود. او با خرافات مبارزه و تأکید می‌کرد با حساسیت‌های مردم درنیفتیم و آرام‌آرام آموزش دهیم. کتاب‌هایی که خواندم، ازجمله کتاب نان و شراب، بر من اثر زیادی داشتند. بعد از پنج ماه که در زندان بودم، پدر هم آمدند و ایشان کتاب روش رئالیسم علامه را برای من آوردند و در وقت ملاقات سؤال‌هایم را از ایشان می‌پرسیدم. دیگران روی من اثر گذاشتند. ما می‌توانیم بر هم اثرگذار باشیم. در 17سالگی پدرم گفت باید وارد اجتماع شوی. من در مدرسه درس می‌دادم. از همان دوران کار من شروع شد. در نهایت مدرسه تأسیس کردیم، ولی با ساواک درگیر شدیم. فضای جامعه و خانواده به‌تدریج ما را حرکت داد. محیط‌ است که می‌تواند انسان را پرورش دهد و ببرد به سویی که به قول پدر آخرش رضوان من‌الله است»./شرق-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • بیانیه نهضت آزادی ایران در آستانه عید سعید فطر
 • نکوداشت اعظم طالقانی در کتابخانه ملی: اعظم طالقانی، شخصیتی مستقل از پدر
 • در انتخابات آزاد حتی اگر ما رای نیاوریم، اصلاحات پیروز است
 • سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات "سید محمدرضا خاتمی" برگزار شد
 • علی شکوری‌راد در گفت‌وگو با امتداد: به ما اجازه حضور در دادگاه خاتمی را ندادند
 • کربلای کاله
 • بهزاد نبوی: کم بودن اختیارات رئیس‌جمهور حرف درستی است
 • جهان سحابی ها
 • محمدرضا خاتمی در گفت‌وگو با امتداد: در دفاعیات خود مستندات زیادی از نحوه برگزاری انتخابات ۸۸ برای اثبات فساد ارائه خواهم داد
 • "رفراندومی که همه‌چیز را تغییر خواهد داد..."
 • سیدمحمد خاتمی در جمع ایثارگران
 • چو بید بر سر ایمان خویش می‌لرزم که دل به دست کمان ابروییست کافرکیش
 • مسئولان کشور بعد از چهل سال باید بپذیرند که بسیاری از مسیرها اشتباه بوده است
 • خانه ای روی آب
 • کیمیای ضمیر هنرمند: دریچه‌ای به شناخت میرحسین موسوی
 • فقر نظریه پردازی
 • بیانیه نهضت آزادی ایران پیرامون تهدیدات ِ «سیل» و سیل ِ «تهدیدات»
 • هشداری سرنوشت‌ساز به خویش
 • ارزیابی راهبرد «نه جنگ و نه مذاکره»
 • سید محمد خاتمی: به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید
 •