به روز شده: ۲۱:۵۱ تهران - چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

بیانیۀ حزب اتحاد ملت گلستان پیرامون حادثۀ سیل در شهرستان‌های این استان

متأسفانه در روزهای گذشته، هم‌زمان با تحویل سال و فرارسیدن عید نوروز سال ۱۳۹۸، بسیاری از مردم عزیز و رنج‌کشیده در استان گلستان، به‌خصوص در مناطق محروم، و همچنین در بسیاری از روستاهای شهرستان‌های آق‌قلا، گمیشان و گنبد با فاجعه سیل مخرب مواجه شدند.

درحالی‌که این‌روزها، به طور طبیعی دغدغۀ اکثر مسئولان، رسانه‌ها و مردم مدیریت و رسیدگی به امور سال نو می‌باشد، در شهرها و روستاهای کوچک استان گلستان سیل نه تنها مزارع و زمین‌های کشاورزی و کار و کسب مردم مناطق محروم را مختل و با خطر نابودی مواجه‌کرده، بلکه از بخت تلخ، خانه و کاشانۀ آنها را نیز گرفتار کرده‌است. بسیاری از مردم در همین لحظات مجبور شده‌اند تا با بستن بار و اسباب زندگی خود، خانه و کاشانه‌شان را رها کنند و به مناطق امن موقت پناه ببرند.

حزب اتحاد ملت منطقۀ گلستان، ضمن ابراز تاسف شدید از این فاجعۀ ملی و استانی و تقدیم همدردی خود با مردم عزیز استان، چندین نکته را یادآوری می‌کند و در پایان نیز ذکر هشدارهایی را لازم می‌داند.

1- بدون‌شک، فجایای طبیعی همچون زلزله و سیل، به پاس تکنولوژی و برنامه‌ریزی‌های علمی تا حدی زیادی قابل پیش‌بینی و مدیریت شده‌اند. در این‌زمینه،‌ افزایش هوشیاری و آگاهی نسبت به پیشگیری و مدیریت این فجایع و کاهش آثار مخرب آن از نخستین مسوولیت‌های دولت و سازمان‌هایی است که به هر نحوی از مالیات مردم تغذیه می‌کنند. بر همین اساس، شایسته‌است در نخستین روزهای پس از پایان این فجایع در گلستان، مسئولین سازمان‌های مربوطه برای یک‌بار و همیشه نسبت به اقداماتی عاجل و لازم برای عدم تکرار این فجایع اقدام کنند و نتایج بررسی و اقدام خود را به مردم گزارش دهند. سیل‌های مخرب در استان گلستان نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد و همچنان که حافظۀ تاریخی مردم منطقه خوب می‌داند، این امر سابقۀ طولانی دارد. سیل‌های سال‌های نخست دهه ۸۰ همچنان در ذهن مردم ماندگار است. لذا از دستگاه‌های دولتی انتظار می‌رود با پشتوانۀ این تجربه طولانیو استفاده از اصول مدیریت و دولتمداری شایسته، برنامه‌ریزی و اقدامات پیشگیرانه را یک‌بار و به صورت جدی به اجرا بگذارند تا در نتیجه نابخردی و غفلت با هر بارش سیل‌آسا خانه و کاشانه و کار و کسب مردم این‌چنین دچار تهدید و خطر نشود.

2- بخش عظیمی از خطرات و عواقب سیلاب‌ها نتیجۀ سال‌ها مداخلات عوامل انسانی بر طبیعیت استان گلستان است. بدون هرگونه تردیدی، قطع درختان و هجمه به طبیعت و نابودی آن از سوی هم ارگان‌های وابسته به دولتی و هم سازمان‌ها و افراد غیردولتی، و یا هرگونه نهاد عمومی دیگر، در کنار سهم مردم و اشخاص حقیقی و حقوقی در سال‌ها و دهه‌های اخیر، راه را برای افزایش خطرات سیل بیش از پیش هموار کرده‌است. گلستان، استانی با طبیعت با ارزش و متنوع است که در دهه های اخیر قربانی غفلت دستگاه‌های سیاست‌گذار و سودجویی‌ها و طمع شخصی و دولتی و فرهنگی و نظامی شده‌است. لازم است بلافاصله پس از پایان این سیلاب، بار دیگر اقدامات ضد طبیعت از جمله قطع و قاچاق چوب، ساخت‌وساز مسکونی در جنگل، ساخت ساختمان‌ها و مراکز فرهنگی و... در مناطق طبیعی و حواشی رودخانه‌ها و در جنگل‌ها متوقف شود و مورد برخورد دستگاههای نظارتی از جمله قوه‌قضائیه قرار بگیرد. همچنین،‌باید طرح‌های بهره‌برداری از جنگل مورد بازبینی جدی قرار گیرد تا بیش از این نسل آینده با خطرات نابودی طبیعت و بلایای طبیعی مواجه نشود. باید در این میان از تلاش‌های همیشگی تشکل‌های غیردولتی و فعالان محیط‌زیستی استان که همواره نسبت به این خطرات هشدار داده و می‌دهند تشکر کرد و بیش از پیش گوش خود را به روی هشدارهای آنان باز کرد.


در پایان، لازم است از مردم و گروههای مدنی و شخصیت‌های فرهنگی و هنری و ورزشی، و همچنین تشکل‌های غیردولتی که هم در سطح کشور و هم استان، بخصوص در فضای مجازی، با آگاهی و به صورت خودجوش افکار عمومی را به نسبت به سیل گلستان آگاه کردند، تشکر کنیم. جای یادآوری است که با تلاش دولت برای حفظ بستر اینترنت، فضای آن فراهم شد که با همت و تلاش مردم از جایگاه‌های مختلف در شبکه‌های مجازی #سیل_گلستان و اثرات مخرب آن از چشم مردم و مسوولان در ایام عید پنهان و مغفول نماند.

البته در این میان جای تأسف است که صداوسیمای کشور و استان با کم‌کاری غیرقابل اغماض نسبت به پوشش کافی و همزمان سیل و اثرات آن تهیه گزارش و اقدام نکردند. این امر هم موجب نرسیدن به‌موقع هشدارهای دولت به مردم برای تخلیه روستاها پیش از سیل شد و هم از طرفی موجب پنهان ماندن حضور و تلاش مسئولین در منطقه و پخش شایعات و اخبار کذب دربارۀ آن‌ها در فضای عمومی، ‌و متعاقباً بی‌اعتمادی بین جامعه و مسوولین شد. اما همچون همیشه مردم در شبکه‌های مجازی این غفلت را جبران کرده و بار دیگر بهره‌وری و اثر بیشتر تلاش‌های مردمی را به رخ کشیدند.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، آمادگی خود را برای اقدام هماهنگ با ارگان‌های دولتی مسوول از جمله استانداری، فرمانداری و سازمان‌های مردمی همچون هلال احمر اعلام می‌کند. همچنین حزب اتحاد ملت از مردم و رسانه‌های مجازی عزیز نیز می‌خواهد در این روزها به دور از تلاش‌های منفی که می‌تواند باعث بی‌اعتمادی مخرب بین مردم و مسوولین شود، از پخش پیام‌های مخرب و شایعات چه در مورد اتفاقات و چه در مورد مسوولین خودداری کنند. در این روزها، حتما می‌توان از راه‌های سازنده انتقاد و پیام‌های فوری را به گوش مسوولین استان و کشور رساند و مسئولین نیز باید ۲۴ ساعته به پیام‌های دریافتی از مردم از هر طریقی به خصوص در فضای مجازی گوش فرا دهند. از یاد نبریم که هماهنگی گروه‌های خودجوش مردمی و مسوولین می‌تواند راه حل گذار از این وضعیت باشد. از تمامی فعالان در فضای مجازی و همین‌طور مسوولین و نمایندگان مردم نیز انتظار می‌رود به دور از هیجانات و فضاسازی‌های کاذب و عوام‌گرایانه تلاش خود را معطوف بر هماهنگی و اقدامات موثر در این راستا نمایند.


فروردین ۱۳۹۸

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی-منطقۀ گلستان-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • نامه جمعی از فعالین سیاسی به خانم جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند
 • اگر از روحانی حمایت نمی کردیم توسط مردم محکوم ‌می‌شدیم
 • پیام سید محمد خاتمی در همدردی با آسیب دیدگان و خانواده‌های داغدار سیل
 • تغییرات آب و هوایی؛ از ایران تا سوئد...
 • بیانیۀ حزب اتحاد ملت گلستان پیرامون حادثۀ سیل در شهرستان‌های این استان
 • چرا چراغی روشن نمی‌کنید؟
 • سیدمحمد خاتمی: امیدوارم سال ۹۸ سال حل مشکلات مردم باشد
 • نامه آیت الله سید علی محمد دستغیب: با آزادی محصورین و زندانیان سیاسی، مردم را در ایام نوروز خوشحال کنی
 • تحویل سال و اندیشیدن به آزادی
 • سیاست علوی، سیاست حقیقت
 • لزوم همدلی بیشتر حاکمیت با مردم در سال پیش‌رو
 • بیانیه حزب اتحاد ملت در واکنش به حمله تروریستی به نیوزیلند و کشتار مسلمانان
 • جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در نامه‌ای حمله‌ی تروریستی به مسجد نیوزلند را محکوم کردند
 • بیانیه حزب اتحاد ملت در مورد وضعیت قوه قضائیه به بهانه انتصاب رئیس جدید آن
 • پیام سیدمحمد خاتمی در محکوم کردن فاجعه تکان دهنده تروریستی نیوزلند
 • بازسازی گفتمانی اصلاحات
 • روابط ایران و همسایگان
 • قدرت موشکي و قدرت اقتصادي
 • به بهانه‌ سالروز ترور حجاریان
 • متن اطلاعیه اعلام موجودیت حزب ایثارگران اصلاح طلب
 •