به روز شده: ۲۲:۲۱ تهران - جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷

پیام سید محمد خاتمی به چهارمین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

چهارمین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران اسلامی که با پیام سیدمحمد خاتمی خطاب به این کنگره آغاز شده بود، با ارائه گزارش ارکان رسمی حزب و سخنان و نکات اعضای اتحاد ملت ادامه یافته و با سخنان علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب پایان یافت.
متن کامل پیام خاتمی به این کنگره بشرح زیر است :

بسم ­الله الرحمن الرحیم
بر­گزاری نشست­ها و کنگره­ های احزاب و تشکل­ها از جمله گردهم­آیی حزب اتحاد ملت ایران امری مبارک و نشانه نشاط و پویائی جامعه مدنی است و همه ما از هر جناح و دسته و گرایش باید با رواداری، حضور "دیگری" و حق مشارکت او در عرصه سرنوشت را بپذیریم و بدین­سان پایه­ ها و مایه­ های جامعه مدنی را که در کشور ما باید به ارزش­های والای الهی و انسانی نیز مزین باشد مستحکم کنیم و ایران عزیز را که مهد انقلاب و موطن ملت بزرگ ایران است با حضور مردم و تقویت حیثیت شهروندی یکایک هم ­میهنان، گرامی بداریم و بر تلاش خود برای توسعه همه جانبه کشور و عزت و سربلندی آن بیفزاییم. برای همه شرکت­کنندگان در این گردهم­آیی آرزوی موفقیت می­کنم.

در موقعیت کنونی، شاید چنین تصور شود که ما در وضعیت ناگوار و سختی بسر می­بریم. البته پوشیده نیست که مشکلات فراوان است و دشمنان در کمین و حتی اتحاد تازه استکبار، صهیونیسم و ارتجاع علیه کشور، انقلاب و ملت ایران دشواری­های مضاعفی را برای ما فراهم آورده است.

از درون نیز نارسایی­ ها و مشکلات کم نیست، مشکلاتی که نمود آن ­را در تبعیض، فساد و تنگناهای معیشتی بخش­هایی از جامعه می توان احساس نمود. ساز و کار و سامانی مناسب که بتواند بر مشکلات غلبه کند و مطالبات بحق مردم را برآورده سازد، احساس نوعی سردرگمی در راه بردن جامعه، تعارض­های درونی و خنثی شدن فعالیت­های مفید و هدر رفتن نیروها و استعدادها و بخصوص بی­ اعتنایی یا کم­ اهتمامی به حقوق اساسی ملت و مردم و معطل ماندن فصولی از قانون اساسی و ... این­ها همه هست ولی لازم است که از آن­ها کالبد شکافی شود و در عین حال نباید از امکان­ها و فرصت­ها غافل ماند و همه باید دست به دست هم بدهیم تا در سایه وحدت و انسجام ملی با هدف تحقق آرمان­های انقلاب که در راس آن­ها آزادی، استقلال و پیشرفت همه ­جانبه و عدالت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی است بتوانیم از فرصت­ها و امکانات و حتی خلق امکانات بیشتر استفاده کنیم. و نجات ایران عزیز و سربلندی ملت و اقتدار، امنیت و پیشرفت ملی را سرلوحه اهداف خود قرار دهیم.

نکته درخور ذکر اینکه؛ بدعهدی امریکا و بخصوص هنجارشکنی رئیس­ جمهور جدید آن و باند ماجراجوی حاکم کنونی گرچه مشکلاتی تازه برای همگان حتی خود امریکا پدید آورده است، ولی نباید از فرصت پیش آمده غافل ماند. امروز رئیس­ جمهور امریکا و ادعاهای واهی و گزاف و خطرناک او در جهان در اروپا، آسیا، آفریقا و حتی خود امریکا با چالش­های بزرگی مواجه است و به عنوان کسی که علیه هرگونه نظم و نظام جهانی می­گوید و اقدام می­کند و با زیر پا گذاشتن میثاق­های بین ­المللی بدنبال اهداف موهومی است که در دراز مدت اگر آن­ها تحقق یابد برای امریکا و اروپا و دیگر کشورها زیان بار خواهد بود و از هر جهت ایشان مورد ملامت است. انتخابات اخیر امریکایی ­ها نشان داد که در درون امریکا دست کم دوقطبی سختی شکل گرفته است و بخصوص در قطب مخالف آقای ترامپ انبوهی از نیروهای نخبه، متفکر و سیاستمداران برجسته و نیز بخش­هایی از شهروندان امریکا قرار دارند و این دوقطبی روز به روز به زیان باند حاکم در تغییر است. و همین­جا باید از این­که خانم ­های مسلمان به نمایندگی مجلس نمایندگان برگزیده شده ­اند خشنود بود با این امید که دشمنی و یاوه­ گویی ­های رئیس­ جمهور امریکا در مورد مسلمانان کشورها و ملت­های اسلامی بخصوص ایران مدنظر آنان باشد و همراه با دیگر مخالفان او تا آن­جا که می­توانند ضمن دفاع از هویت اسلام منطقی خود آن­چه را که نفع جهانیان و در واقع مردم امریکا هست بشناسند و اقدام کنند و بخصوص آن­چه را که در جهان به اصطلاح سوم می­گذرد از جمله در یمن مظلوم و آمریکا نیز در آن دست دارد یا لااقل مورد حمایت اوست محکوم کند. و نکته دیگر این­که از برکات "برجام" که دست­آورد مهم دولت محترم جناب آقای دکتر روحانی است بگویم و بیفزایم که اگر امروز آقای ترامپ یاغی­گری می­کند و از برجام خارج می­شود و صهیونیسم و ارتجاع هم برای او کف می­زنند اروپا و جهانیان و حتی بخش­هایی از نخبگان و مردم امریکا محکوم کننده اویند، چرا که رفتار او امنیت و منافع مشروع آنان را به خطر انداخته است.

ما در سایه برجام از ذیل فصل 7 منشور ملل متحد بیرون آمدیم و در نتیجه ماجراجویی­های آقای ترامپ به هیچ وجه مشروعیت جهانی و بین­ المللی ندارد. اگر برجام نبود و پرونده ما در شورای امنیت گشوده بود امروز امریکا، اروپا و دیگر نقاط جهان در کنار هم در برابر ایران قرار داشتند، ولی به یاری خداوند امروز آنکه در عرصه سیاست جهانی و بخصوص افکار عمومی محکوم و منزوی است آمریکا است. این امر هرچند که ممکن است در کوتاه مدت تاثیری در رفتار و سیاست­های امریکا نداشته باشد، ولی جمهوری اسلامی اگر مدبرانه و دوراندیشانه بتواند از این همدلی جهانی استفاده کند می­تواند منافع بزرگی را برای ملت و کشور بدست آورد. در منطقه نیز، ما موفقیت بهتری داریم و رقیبان بداندیش ایران در وضعیت ناگواری به جهت افکار عمومی بسر می­برند و ایران با سیاست سنجیده می­تواند گام­های بلندی نه تنها برای حل مشکلات خود که برای برقرای صلح و امنیت و تامین منافع ملت­های محروم منطقه بردارد.

با تدبیر و بدون دادن بهانه به دست دیگران می ­توان هم خطرات را از کشور و ملت دور کرد و هم امکانات و فرصت­های بهتری را در جهت تامین منافع حیاتی و عزت ملی و آرامش و کاهش تنش در منطقه به نفع ملت­های آن بدست آورد.

در درون نیز آن­چه لازم است هماهنگی قوا و حذف عوامل تنش که موجب صرف نیروی فراوان و خنثی شدن توانی است که باید در خدمت ملت قرار گیرد و نیز اصلاح امور به صورتی که ضمن پای­بندی به تفکیک قوا که شاه بیت حاکمیت ملت و مردم سالاری است، همه نهادها و سازمان­ها دقیقا در چهارچوب وظائف قانونی و ماموریتی که ملت و قانون اساسی به آن­ها داده است حرکت کنند و هیچ اختیاری بدون مسئولیت و پاسخگویی وجود نداشته باشد و تمهید سازوکاری برای حذف یا لااقل کاهش محدودیت و موانع بخصوص در زمینه اعمال اراده مردم و انتخاب و آزادی آن­ها و اعمال نظارت نهادینه بر همه ارکان و اجزاء نظام و هوشیاری که قیمومیت بر ملت توسط نهادهای رسمی و غیررسمی جای نظارت را نگیرد.

هم­چنین هماهنگی و بخصوص بهره ­گیری از آراء و تجربه صاحب­نظران خیرخواه و نیروهای باتجربه برای تنظیم سازوکار اقتصادی با هدف حل مشکلات فراوان در این عرصه، که مشکلاتی هم کارگر و کارفرما و هم طبقات مختلف مردم بخصوص بخش محروم و حتی متوسط با آن روبرو هستند و بهره ­گیری از امکانات و استعدادهای فراوان موجود داخلی و مجهز شدن به دیپلماسی هوشیار و هدفدار برای فراهم آوردن امکانات بیشتر و بهره­ مندی از امکانات خارجی و حرکت بسوی تنش­زدائی و بخصوص اهتمام به صلح و آرامش در منطقه و تبعیت همه نهادها و دستگاه­ها از دولت و پذیرش محوریت آن­ و حذف افراط و تفریط در همه زمینه­ها بخصوص از سوی نمایندگان خودخوانده نظام و انقلاب.
از جمله راه­های رسیدن به این اهداف بلند پذیرش تحزب و حمایت حاکمیت از فعالیت­های حزبی و رفع موانع و تنگناها و تنگ­نظری­ها نسبت به احزاب و تشکل­های مدنی است.

نقش حزب­ها و تشکل­ها نیز با وجود همه جفاها و نامهربانی­هایی که نسبت به بسیاری از آن­­ها می­شود و سخت­گیری­هایی که نسبت به آن­ها صورت می­گیرد بسیار مهم است.

اولا؛ احزاب باید بیش از پیش روی در مردم داشته باشند و مسائل و مشکلات آن­ها را دریابند و خواسته اصلی آن­ها را تشخیص دهند و برای حل مشکلات و تامین مطالبات آن­ها چاره­جویی و تلاش کنند.

ثانیا؛ دولت و حکومت را در حل مشکلات یاری کنند و در عین حال با انتقاد سازنده خود اشتباهات و کوتاهی­ها و نارسایی­ها را بیان کنند و به حق زبان گویای مردم و بخصوص طبقات محروم­تر جامعه باشند و همانگونه که از حق شهروندی آن­ها دفاع می­کنند نسبت به امر معیشت و امنیت آنان و عدالتی که شاه بیت دعوت پیامبران است حساس باشند.

ثالثا،؛ فساد گسترده­ای را که مشروعیت و حتی موجودیت و کیان ملت را جدا تهدید می­کند بشناسند و راه­کارهای مناسب برای مبارزه با آن را بیابند.

در این­جا است که همه جناح­ها و تشکل­هایی که از صداقت، سلامت و انصاف برخوردارند باید با گفتگو و یافتن نقطه ­های مشترک که مهم­ترین آن نجات ایران و دفاع از امنیت، برخورداری و عزت ملت و نیز گشودن گره­ های کوری که در کار مردم می­افتد و افتاده است تلاش کنند و بدین­وسیله کورسوی امیدی که مانده است فروزان شود و جامعه ما از حاکمیت، حکومت و مردم به­ سوی اصلاح ساختار و رویکرد و رفتار و تقویت بنیه ملی در برابر دشمنی­­های خارجی و مشکلات داخلی حرکت کند انشا­لله.

سید محمد خاتمی

peyam khatami.jpg-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • سخنرانی دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در جلسه افتتاحیه چهارمین کنگره حزب
 • مرتضی مبلغ: یکی از چالش‌های اساسی در نحوه مدیریت جامعه به نظارت استصوابی در انتخابات بر میگردد
 • پیام سید محمد خاتمی به چهارمین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی
 • بيانيه مشترک تشكل های اصلاح طلب دانشگاه اصفهان و علوم پزشكی پيرامون اخلال و آشوب افراطيون در برنامه "من بهشتي هستم"
 • حاکمیت استبدادی و پاکدستی
 • نامه‌ی متخصصان و حامیان محیط زیست به رییس قوه قضاییه
 • گفتگو؛ هم استراتژی، هم تاکتیک - سخنی با ۴۱۰ دانشجو
 • تحریم‌های ناپایدار
 • درخواست هنرمندان از جامعه جهانی: در برابر تحریم‌هایی که سلامت مردم ایران را به خطر می‌اندازد،‌ با ما هم‌صدا شوید
 • نامه‌ی ۴۱۰ فعال فعلی و سابق دانشجویی: نیازمند تجدیدنظری در رویکردهای غالب فکری و سیاسی هستیم
 • بیانیه‌ حزب توسعه ملی درخصوص تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالین سیاسی و اجتماعی
 • نامه سیدمصطفی محقق داماد به پاپ درباره تحریم‌ علیه ایران
 • آئینه تاریخ
 • فیلترینگ تلگرام خسران به توان ۳
 • درباره‌ی «مذاکره‌هراسی»
 • احضار برای اجرای حکم یک سال حبس فیض‌الله عرب‌سرخی
 • بازی ترکیه و ایران در پرونده سوریه
 • بیانیه حزب توسعه ملی ایران اسلامی درخصوص وضعیت فعالین محیط زیستی بازداشت شده
 • چرا به توسعه نمی رسیم؟!
 • نامه جمعی از فعالان مدنی و سیاسی در دفاع از استقلال حوزه ها و مرجعیت دینی
 •